استفاده از لوازم آرایش مشترک باعث انتقال کروناویروس می‌شود
27 فروردین 1399 ساعت: 00:1طبق گزارش‌های موجود، میکروب‌های سرماخوردگی و آنفلوآنزا و همچنین دیگر بیماری‌های انتقال‌پذیر می‌توانند به‌راحتی در لوازم آرایشی زنده بمانند. در شرایط فعلی که ویروس کووید-۱۹ سراسر جهان را فرا گرفته است، استفاده از لوازم آرایشی مشترک می‌تواند خطر ابتلا به این بیماری با همراه بیاورد.
یکی از عادت‌های اشتباهی که سلامت بعضی از خانم‌ها را به خطر می‌اندازد، استفاده مشترک از لوازم آرایش است. احتمالا شما هم بعضی افراد را دیده‌اید که عادت دارند از لوازم آرایش دوست‌شان به‌طور مشترک استفاده کنند، اما این مشکل بیشتر از همه در خانه‌ها اتفاق می‌افتد؛ یعنی زمانی که دو خواهر یا مادر و دختر از لوازم آرایش مشترک استفاده می‌کنند، بدون این‌که از خطرات و پیامدهای ناگوار این کار آگاهی داشته باشند. در ادامه با مهم‌ترین پیامدهای زیان‌بار این کار آشنا می‌شویم.

۱. میکروب‌های خرابکار: از سرماخوردگی تا کروناویروس

بعضی از خانم‌ها نسبت به استفاده دیگران از لوازم آرایش خودشان یا برعکس، بی‌تفاوت هستند زیرا درباره پیامدهای این کار آگاهی ندارند یا از ابتدا مانند قضیه مسواک حساسیت خاصی روی استفاده اشتراکی از لوازم آرایش نداشته‌اند. با این‌حال، واقعیت این است که استفاده اشتراکی از لوازم آرایشی همراه است با انتقال سلول‌های پوستی مُرده و متاسفانه میکروب‌ها از فردی به فرد دیگر. طبق گزارش‌های موجود، میکروب‌های سرماخوردگی و آنفلوآنزا و همچنین دیگر بیماری‌های انتقال‌پذیر می‌توانند به‌راحتی در لوازم آرایشی زنده بمانند. در شرایط فعلی که ویروس کووید-19 سراسر جهان را فرا گرفته است، استفاده از لوازم آرایشی مشترک می‌تواند خطر ابتلا به این بیماری با همراه بیاورد.

۲. عفونت‌های باکتریایی پوست

باکتری‌های مضر می‌توانند به‌راحتی از طریق براش‌های آرایشی و خود محصولات آرایشی به دیگران منتقل شوند و واکنش‌های منفی آشکاری را در پوست به‌وجود بیاورند. به‌گفته متخصصان، حتی خودتان هم نباید محتوای محصولات آرایشی را دستمالی کنید، چه برسد به این‌که اجازه دهید شخص دیگری از محصولات شما به‌صورت اشتراکی استفاده کند. حتی اگر برای خارج کردن محتوای بعضی از کرم‌ها و لوسیون‌ها به کمک یک شیء خارجی نیاز دارید، نباید از انگشتان دست‌ها کمک بگیرید.

یکی از عفونت‌های باکتریایی رایج در استفاده اشتراکی از لوازم آرایشی، عفونت استاف است که اغلب به‌علت باکتری استافیلوکوک ایجاد می‌شود. این عفونت معمولا جزئی است، اما اگر با التهاب همراه شود، می‌تواند بسیار خطرناک باشد. اگر این عفونت پس از یک هفته ترمیم نشود یا حتی شدت بیشتری بگیرد، فرد بیمار حتما به مصرف آنتی‌بیوتیک تجویزی نیاز خواهد داشت.

۳.جوش‌ها

یکی از بارزترین دلایل برای خودداری از استفاده اشتراکی از لوازم آرایشی،‌ براش‌ها و غیره، شکل‌گیری جوش‌های ناشی از باکتری است که به‌واسطه چربی‌ها و سایر آلودگی‌ها به فرد دیگر منتقل می‌شود.

پس اگر هیچ آکنه‌ای روی پوست‌تان ندارید، استفاده اشتراکی از لوازم آرایشی می‌تواند باعث شکل‌گیری جوش‌های سرسفید، سرسیاه و دیگر انواع جوش‌ها روی پوست شما شود. با توجه به نوع محصولاتی که به‌صورت اشتراکی استفاده می‌شوند، جوش‌ها نیز ممکن است روی صورت، گردن، سینه، پشت و شانه‌ها شکل بگیرند.

۴. عفونت چشم

اگر به سلامت چشم‌های خودتان اهمیت می‌دهید، هرگز هیچ ریملی را با هیچ‌کس دیگر (حتی مادر، خواهر یا دخترتان) به‌طور اشتراکی استفاده نکنید. ساختار محافظتی چشم‌ها مثل پوست نیست، بنابراین استفاده اشتراکی از لوازم آرایشی می‌تواند خیلی سریع شما را به عفونت چشم مبتلا کند.

مژه‌ها به‌طور طبیعی دارای باکتری‌هایی است که به ریمل منتقل می‌شوند و در ادامه همراه با هوا به درون محفظه ریمل می‌روند، بنابراین استفاده اشتراکی از محصولات آرایشی چشم‌ها، روند رشد و انتقال این باکتری‌ها را خیلی راحت‌تر می‌کند. عفونت چشم ممکن است به شکل قرمزی چشم، گل‌مژه و ورم ملتحمه (کنژنکتیویت) نمایان شود که همگی هم مُسری هستند. علاوه بر ریمل‌ها، استفاده اشتراکی از خط‌چشم‌های مایع نیز همین خطر را ایجاد می‌کند.

۵. تبخال

استفاده اشتراکی از محصولات آرایشی لب‌ها مانند رژلب می‌تواند باعث شکل‌گیری تبخال شود، حتی اگر هیچ نشانه‌ای از تبخال در صاحب این محصولات آرایشی نبینید. بنابراین همیشه ممکن است که کسی ناآگاهانه ویروس تبخال را به دیگران منتقل کند. اگر به تبخال مبتلا شوید، حتی امکان دارد که چشم‌ها نیز تحت تاثیر این مشکل قرار بگیرند.


ترجمه: راضیه فیضی
منبع: Bustle


از محصولات آرایشی بهداشتی حاوی رنگ و اسانس استفاده نکنید
در ایام شیوع کروناویروس موهایتان را بعد از ورود به خانه بشویید
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو