فیبروسارکوم چیست؟
30 آبان 1400 ساعت: 20:8فیبروسارکوما یک تومور نادر و بسیار بدخیم است که منجر به تولید کلاژن در نقاطی از بدن می‌شود که نباید باشد. این سرطان در سلول‌های فیبروبلاست که مسئول ساختن بافت همبند فیبری مانند تاندون‌هایی هستند که ماهیچه را به استخوان متصل می‌کنند، تشکیل می‌شود. در فیبروسارکوم، این سلول‌ها به طور غیرقابل کنترلی تکثیر می‌شوند.


فیبروسارکوم معمولاً در اعماق بافت یا در کنار استخوان قرار دارد، اگرچه ممکن است در موارد نادری در داخل استخوان نیز دیده شود. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، تومورها معمولاً در استخوان‌های بلند ایجاد می‌شوند - مانند استخوان ران، استخوان ساق پا و استخوان فک.

دو نوع فیبروسارکوم وجود دارد: فیبروسارکوم از نوع نوزادی یا مادرزادی و فیبروسارکوم از نوع بزرگسالان. فیبروسارکوم نوع نوزادی نسبت به نوع بزرگسال بدخیم‌تر است و به ندرت متاستاز می‌دهد.

فیبروسارکوم دوران کودکی


فیبروسارکوم دوران کودکی معمولاً استخوان‌های بلند پاها و بازوها را درگیر می‌کند. دو شکل فیبروسارکوم دوران کودکی وجود دارد: 


• فیبروسارکوم نوزادی یا مادرزادی در کودکان زیر 1 سال رخ می‌دهد و به صورت توده قابل توجهی در زمان تولد یا اندکی پس از تولد ظاهر می‌شود.


• فیبروسارکوم بزرگسالان شبیه فیبروسارکوم بزرگسالان است، اما در کودکان و نوجوانان بزرگتر، معمولاً بین سنین 10 تا 15 سال رخ می‌دهد. این فیبروسارکوم تهاجمی‌تر از فرم نوزادی است و به طور کلی درمان پیچیده‌تری را شامل می‌شود.


فیبروسارکوم بزرگسالان


فیبروسارکوم نوع بزرگسالان می‌تواند در هر نقطه از بدن مانند ریه‌ها رخ دهد و نسبت به انواع فیبروسارکوم در دوران کودکی، میزان عود بیشتری پس از درمان دارد.


علائم 


بر اساس سن بیمار، نوع و محل رشد تومور متفاوت است.


علائم فیبروسارکوم دوران کودکی ممکن است شامل موارد زیر باشد:


• یک توده بدون درد یا حساس در اندام (بازو یا پا) یا تنه (معده یا قفسه سینه)


• درد در عضلات نزدیک ناحیه آسیب دیده


• لنگیدن یا سایر مشکلات در استفاده از پاها، بازوها یا دستها، به ویژه در کودکان بزرگتر


علائم فیبروسارکوم بزرگسالان ممکن است شامل موارد زیر باشد:


• تورم در سراسر بدن (ممکن است با یا بدون درد باشد)، به خصوص اندام‌ها


• سرفه کردن


• مدفوع تیره


• استفراغ خون


• خونریزی نامنظم از واژن


• درد در ناحیه شکم


علل و عوامل خطر چیست؟


علت دقیق فیبروسارکوم ناشناخته است، اما تصور می‌شود که جهش‌های ژنتیکی پشت بسیاری از موارد باشد. برخی جهش‌های ژنی می‌توانند منجر به از دست دادن کنترل و تکثیر بیش از حد سلول‌های فیبروبلاست شوند. سایر عوامل خطر برای فیبروسارکوم و سایر سارکوم‌های بافت نرم شامل قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مانند علف‌کش‌ها و آرسنیک و پرتو درمانی قبلی برای سایر سرطان‌ها است.


ضایعات استخوانی یا بافتی که در طول درمان قبلی سرطان در معرض تشعشع قرار گرفته‌اند نیز ممکن است منجر به فیبروسارکوم ثانویه شوند. زمانی است که یک تومور جدید پس از گسترش سرطان از جایی که ابتدا در بدن شروع شده است، تشکیل می‌شود.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: verywellhealth

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو