روش‌های طبیعی برای تقویت ناخن‌ها بعد از زایمان
27 آبان 1400 ساعت: 16:8بارداری یعنی بروز تغییرات هورمونی زیاد در بدن خانم‌ها که باعث تغییرات غیرقابل پیشگیری در ظاهر موها، پوست و ناخن‌ها می‌شود.

 نتایج پژوهشی که در مجله بین‌المللی پوست به چاپ رسیده است نشان می‌دهد که تغییرات ناخن‌ها در 2 تا 40 درصد خانم‌های باردار بروز می‌کند. از جمله این تغییرات رایج می‌توان به فرو رفتن ناخن در گوشت، شکنندگی ناخن‌ها یا ایجاد لکه‌های سفید روی ناخن‌ها اشاره کرد. 


شکنندگی و حساس شدن ناخن‌ها یکی از رایج‌ترین مسائلی است که به دلیل هورمون استروژن در دوران بارداری رخ می‌دهد. بعد از زایمان نیز ناخن‌ها تغییرات زیادی می‌کنند که باعث شکننده‌تر شدن آنها می‌شود. با وجود اینکه درمان‌های دارویی متعددی برای حفظ سلامت ناخن‌ها و افزایش استحکام آنها وجود دارد اما در اینجا چند روش خانگی و طبیعی را معرفی می‌کنیم که در دوران بعد از زایمان به کارتان می‌آیند.

 

تغییرات ناخن‌ها بعد از زایمان

 

بارداری یعنی بروز تغییرات هورمونی زیاد در بدن خانم‌ها که باعث تغییرات غیرقابل پیشگیری در ظاهر موها، پوست و ناخن‌ها می‌شود. نتایج پژوهشی که در مجله بین‌المللی پوست به چاپ رسیده است نشان می‌دهد که تغییرات ناخن‌ها در 2 تا 40 درصد خانم‌های باردار بروز می‌کند. 

 

از جمله این تغییرات رایج می‌توان به فرو رفتن ناخن در گوشت، شکنندگی ناخن‌ها یا ایجاد لکه‌های سفید روی ناخن‌ها اشاره کرد. در نتیجه ممکن است بعد از زایمان ناخن‌ها بسیار ضعیف‌تر نیز شوند. خوشبختانه بعد از چند ماه و با عادی شدن وضعیت هورمون‌ها ناخن‌ها نیز به حالت عادی خود باز می‌گردند.

 

روش‌های خانگی و طبیعی برای تقویت ناخن‌ها بعد از زایمان

 

داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل

 

ناخن‌ها همانند دیگر اعضای بدن به تغذیه‌ای سالم و متنوع نیاز دارند تا در سلامت کامل رشد کنند. برای این کار باید موادغذایی سالمی مانند میوه‌ها، پروتئین‌ها، آب، سبزیجات و به‌طور کلی مواد غذایی حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی را در برنامه غذایی‌تان بگنجانید. 

 

علاوه براین اگر رژیم غذایی‌تان حاوی آهن اندکی باشد باید منتظر شکننده شدن ناخن‌هایتان باشید. ویتامینB نیز به افزایش استحکام موها و ناخن‌ها کمک زیادی می‌کند. این ویتامین به‌طور طبیعی در مخمر آبجو، تخم‌مرغ، ماهی ساردین، آجیل‌ها، گل کلم و موز وجود دارد.

 

روغن کرچک

 

شما می‌توانید به ناخن‌هایتان روغن کرچک بزنید و به آرامی ماساژ دهید. اینکار باعث افزایش جریان خون و رشد ناخن‌ها می‌شود. 

 

توصیه می‌شود کوتیکول ناخن‌ها یا همان پوست نازک اطراف ناخن‌ها را کوتاه و دستکاری نکنید. چون اینکار باعث آسیب به ناخن‌ها شده و زمینه را برای بروز عفونت‌های احتمالی مهیا می‌سازد. 

 

بهترین کار این است که پوست اطراف ناخن‌ها را با روغن کرچک مرطوب کنید چون این روغن حاوی میزان قابل توجهی روغن E است. این ویتامین نیز ناخن‌ها را شفاف کرده و سلامت آنها را ارتقا می‌دهد.

 

از برخی ترکیبات آسیب‌رسان دوری کنید

 

توصیه می‌شود از محلول‌های لاک پاک‌کن حاوی استون برای پاک کردن لاک خودداری کنید. چون این محلول‌ها باعث ضعیف شدن و خشکی ناخن‌ها می‌شوند. 

 

اگرچه استون همچنان تنها گزینه است اما توصیه می‌شود تمام قسمت‌های ناخن را آغشته به میزان زیادی استون نکرده و در مرحله بعدی ناخن‌ها را به‌خوبی شسته و مرطوب کنید. 

 

یادتان باشد که هیچ‌کدام از روش‌های مانیکور از جمله پودر یا ژل به تقویت ناخن‌ها کمکی نمی‌کنند. بلکه برعکس سلامتی آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهند. بهترین کار این است از لاک‌هایی با ترکیبات اندک یا فاقد ترکیبات شیمیایی از جمله تلوئن، فورمالدهید و دیبوتیل فتالات استفاده کنید.

 

ناخن‌ها را سوهان بزنید و تمیز نگهدارید

 

داشتن ناخن‌های سالم و محکم ظاهر دست‌ها را نیز زیباتر نشان می‌دهد. ناخن‌ها نه‌تنها برای زیبایی دست‌ها هستند بلکه کاربرد اصلی آنها انجام کارهای مختلف روزانه است. به همین دلیل داشتن ناخن‌های تمیز و سوهان زده می‌تواند مانع از شکستن و خم شدن آنها شود.

 

از نرم‌کننده‌های ناخن استفاده کنید

 

داشتن پوست خشک در اکثر موارد به خشک شدن ناخن‌ها نیز منجر می‌شود. زمانی که پوست اطراف ناخن خشک باشد ناخن‌ها به مرور زمان آسیب می‌بینند. 

 

انجمن پوست آمریکا توصیه می‌کند که برای پیشگیری از خشکی پوست به دست‌ها و ناخن‌هایتان وازلین، نرم‌کننده‌ها و مرطوب‌کننده‌های حاوی ویتامین E، ویتامین A و آلانتوئین بزنید.

 

ناخن‌ها را خشک نگهدارید


مرطوب بودن مدام ناخن‌ها باعث نرمی و شکنندگی آنها می‌شود. برای پیشگیری از این مشکلات بعد از حمام یا شستن دست‌ها و غیره حتما ناخن‌ها را با دقت خشک کنید. علاوه ‌بر این یادتان باشد که کوتیکول ناخن‌ها را کوتاه نکنید چون این پوست نازکِ پایه ناخن سدی در برابر نفوذ ترکیبات آسیب‌رسان است.

 

حرف آخر

 

حرف آخر اینکه تغییرات ناخن‌ها، پوست و موها یکی از مسائل عادی در دوران بعد از زایمان است. خوشبختانه استفاده از روش‌های طبیعی برای بهبود وضعیت ناخن‌ها کارساز است. مکمل‌های مخصوص ناخن نیز وجود دارند که می‌توانید با نظر پزشک یا داروساز تهیه و مصرف کنید. 

 

ترجمه: فاطمه مهدی‌پور

منبع: etreparents.com


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو