چگونه با خارش پوست سر پس از زایمان مقابله کنیم
28 آبان 1400 ساعت: 07:8پوست سر به ویژه مستعد خارش بعد از زایمان است. اعصاب و رگ‌های خونی بیشتری نسبت به پوست در بقیه بدن دارد و همچنین فولیکول‌های مو و غدد چربی بیشتری دارد. همه این موارد با هم ترکیب می‌شوند تا آن را در برابر برخی از مشکلات پوستی، مانند خارش پوست سر پس از زایمان، آسیب پذیرتر کنند.

چگونه از خارش پوست سر خود جلوگیری کنید؟


با اصول اولیه شروع کنید. سعی کنید از شامپو و نرم‌کننده یا سایر درمان‌های پوست سر مانند اسکراب پوست سر استفاده کنید. ممکن است به شما کمک کند تا کمی تسکین پیدا کنید. همچنین شامپوهای ضد‌شوره حاوی سولفید سلنیوم یا پیریتیون روی می‌توانند بسیار موثر باشند.


چه زمانی برای خارش پوست سر باید به پزشک مراجعه کرد؟


اگرچه خارش پوست سر پس از زایمان بسیار شایع و معمولاً بی‌ضرر است، اما می‌تواند نشان‌دهنده یک بیماری زمینه‌ای نیز باشد. اگر خارش شدید در پوست سر خود دارید، ریزش مو دارید، و شامپوهای ضد‌شوره سر کمکی نمی‌کنند، حتماً به متخصص پوست مراجعه کنید.


پزشکان برای خارش پوست سر چه تجویز می‌کنند؟


پمادها و کرم‌های کورتیکواستروئیدی


متخصص پوست شما ممکن است یک کورتیکواستروئید بدون نسخه یا نسخه‌ای را برای کمک به تسکین خارش شما توصیه کند. بعد از اینکه محصول را روی پوست خود مالیدید، یک پارچه یا حوله تمیز را با آب خنک خیس کنید و روی ناحیه آسیب دیده بگذارید. خنکی به تسکین خارش کمک می‌کند و رطوبت به جذب کمک می‌کند. 


پمادها و کرم‌های مهارکننده کلسینورین


کلسینئورن‌ها یپیام‌رسان‌های سلولی هستند که باعث واکنش ایمنی می‌شوند که به آزاد شدن هیستامین می‌انجامد که باعث خارش می‌شود. به همین ترتیب، درمان‌های دیگر، از جمله بی‌حس کننده‌های موضعی، دوکسپین، یا کپسایسین نیز ممکن است سودمند باشند.


داروهای ضد‌افسردگی


برخی از داروهای ضد‌افسردگی خوراکی که به عنوان مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین شناخته می‌شوند، مانند زولوفت (سرترالین)، پروزاک (فلوکستین)، و همچنین داروهای ضد‌افسردگی سه حلقه‌ای مانند دوکسپین، ممکن است به کاهش خارش کمک کنند.


 با این حال، تنها اشکال این گزینه‌ها این است که ممکن است مدتی طول بکشد - هشت تا 12 هفته - تا آنها به طور کامل وارد عمل شوند.


فتوتراپی


نوردرمانی یا فتوتراپی هم می‌تواند به تسکین خارش کمک کند. پرتوهای ماورای‌بنفش می‌توانند هم به سطح پوست شما (اپیدرم) و هم به لایه بعدی (درم) برسد.


 اینکه دقیقاً چگونه نور برای تسکین خارش عمل می‌کند تا حدودی ناشناخته است، اما تصور می‌شود که با شبکه‌های عصبی، مستقیم یا غیرمستقیم، تعامل دارد. ممکن است چندین جلسه طول بکشد، اما در نهایت می‌تواند خارش پوست سر شما را پس از زایمان تسکین دهد.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: verywellfamily

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو