آیا می‌توانم کلاریتین را در دوران شیردهی مصرف کنم؟
26 آبان 1400 ساعت: 16:8کلاریتین یا لوراتادین یک آنتی‌هیستامین است که علائم رایج آلرژی مانند عطسه، آبریزش بینی و خارش، قرمزی یا آبریزش چشم را درمان می‌کند. آلرژی‌ها اغلب به‌صورت فصلی رخ می‌دهند که توسط گرده‌ها یا انواع دیگر گیاهان ایجاد می‌شوند، اما می‌توانند توسط محرک‌های داخل خانه مانند گرد و غبار یا شوره حیوانات نیز ایجاد شوند. 

در دوران شیردهی می‌توانید کلاریتین معمولی مصرف کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که مقدار ناچیزی از کلاریتین از شیر مادر عبور می‌کند و هیچ مشکلی برای نوزاد ایجاد نمی‌کند.

در حالی که کلاریتین معمولی در دوران شیردهی مشکلی ایجاد نمی‌کند، مصرف کلاریتین-D در دوران شیردهی ممکن است باعث کاهش شیر شود. کلاریتین-D حاوی لوراتادین، یک آنتی‌هیستامین، و سودوافدرین سولفات، یک ضد‌احتقان بینی است، که به کاهش ترشحات بینی و ریه یا خلط کمک می‌کند. از آنجایی که مجاری شیر نیز مایع ترشح می‌کند ( شیر مادر) این مواد احتمالاً میزان شیر مادر را نیز کاهش می‌دهند.


هر کسی در شیردهی متفاوت است. اگر در مورد مصرف کلاریتین در دوران شیردهی سوالی دارید، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.


احتیاط


اگر در حین شیردهی از کلاریتین استفاده می‌کنید، باید چند نکته ایمنی را رعایت کنید.


همیشه با یک پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید که آیا کلاریتین یا هر دارویی برای شما و وضعیت سلامتی خاص کودکتان مناسب است یا خیر. تصمیم‌گیری اینکه آیا کلاریتین در دوران شیردهی ایمن است یا خیر بستگی به سابقه پزشکی فرد دارد. قبل از شروع هر دارویی در دوران شیردهی، لطفاً با پزشک خود مشورت کنید.


مطمئن شوید که فقط کلاریتین معمولی حاوی لوراتادین بدون مواد افزودنی مصرف کنید. آنتی‌هیستامین‌ها، که برای مبارزه با آلرژی به کار می‌روند، برای نوزاد شیرده بی‌خطر هستند، اما بهتر است از مواد دیگر اجتناب شود. کلاریتین-D حاوی آنتی‌هیستامین، لوراتادین و همچنین یک ضد‌احتقان است. مواد ضداحتقان یا دکونژستان‌ها می‌توانند شیر مادر را خشک کنند، بنابراین بهتر است از مصرف آن‌ها اجتناب کنید.


اگر علائم سرماخوردگی یا آنفلوانزا و همچنین آلرژی را تجربه می‌کنید، بهتر است احتقان خود را با داروهای طبیعی مانند آب گرم و عسل و همچنین مصرف کلاریتین درمان کنید.


عوارض جانبی احتمالی


مصرف کلاریتین در دوران شیردهی بی‌خطر در نظر گرفته می‌شود، اما تعداد کمی از مادران تحریک‌پذیری خفیف و خواب‌آلودگی را در نوزادان خود گزارش کردند. درصد مادرانی که این عوارض جانبی را گزارش کردند اندک بود - فقط 1.6٪ متوجه خواب‌آلودگی و 10٪ متوجه تحریک‌پذیری شدند.


اگر هنگام مصرف کلاریتین متوجه تغییراتی در رفتار کودک خود شدید، به پزشک خود اطلاع دهید. با این حال، هیچ یک از مادرانی که این علائم را گزارش کردند، نیازی به آوردن نوزاد خود برای مراقبت‌های پزشکی نداشتند. اگر علائم شدید آلرژی را تجربه می‌کنید، احتمالاً نیازی به قطع مصرف کلاریتین نیست.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: verywellfamily

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو