آیا می‌توانم در دوران بارداری پلاسما اهدا کنم؟
26 آبان 1400 ساعت: 16:8اهدای پلاسما، مانند اهدای خون، برای بیمارانی که تحت درمان تروما، شوک، سوختگی و موارد دیگر هستند، بسیار مهم است. اهدای پلاسما در دوران بارداری توصیه نمی‌شود. بیشتر مراکز به دلیل خطرات موجود، پلاسما را از زنان باردار نمی‌پذیرند.

دلیل خودداری از اهدای پلاسما در دوران بارداری دو مورد است. در بدن پروتئین‌هایی به نام آنتی‌ژن‌های لکوسیت انسانی (HLA) وجود دارد که نشانگرهایی هستند که به اکثر سلول‌های بدن متصل هستند. اینها به بدن کمک می‌کنند تشخیص دهد که کدام سلول به بدن شما تعلق دارد و کدام نه. کودک شما نیمی از HLA را از تخمک و نیمی را از اسپرم دریافت می‌کند.

اگر یک مادر باردار پلاسما با آن آنتی‌بادی‌های HLA بدهد، گیرنده تزریق ممکن است واکنشی به نام TRALI (آسیب حاد ریه مربوط به انتقال خون) داشته باشد. یکی از جدی‌ترین واکنش‌های انتقال خون است که می‌تواند منجر به مرگ شود.


آیا برای نوزاد بی‌خطر است؟


هیچ مطالعه‌ای در مورد اینکه آیا اهدای پلاسما برای نوزاد بی‌خطر است یا خیر وجود ندارد. پلاسما مواد مغذی را به جنین می‌رساند و به دفع مواد زائد کمک می‌کند. همچنین از بازگشت وریدی پشتیبانی می‌کند و اگر پلاسما به اندازه‌ نباشد،  می‌تواند بر مواد مغذی، خون و حجم جریان به جفت تاثیر بگذارد.


چرا در دوران بارداری نباید پلاسما اهدا کرد؟


در دوران بارداری به دلیل عوارض احتمالی برای گیرنده پلاسما، نباید پلاسما اهدا کنید. واکنش بالقوه انتقال خون به نام TRALI می‌تواند برای فردی که پلاسما را دریافت می‌کند کشنده باشد.


خطرات اهدای پلاسما در دوران بارداری


هیچ خطری برای سلامتی فردی که باردار است وجود ندارد. اما باز هم خطر بالقوه عوارض برای گیرنده پلاسما وجود دارد. 


چه زمانی می‌توانم اهدای پلاسما را از سر بگیرم؟


در حال حاضر این موضوع مورد بحث است که چه زمانی و آیا فردی با سابقه بارداری می‌تواند پلاسما اهدا کند یا خیر. توصیه می‌شود برای اهدای خون حداقل شش هفته پس از زایمان صبر کنید و در آن زمان، مرکز جمع‌آوری احتمالا پلاسمای شما را برای آن آنتی‌بادی‌های HLA آزمایش خواهد کرد.


اگر برنامه‌ای برای شیر دادن دارید، توصیه می‌شود که در این دوره زمانی از اهدای پلاسما خودداری کنید. زیرا اهدای پلاسما ممکن است تولید شیر را کاهش دهد. تولید کافی شیر به هیدراتاسیون کافی بستگی دارد. 


جایگزین‌های ایمن 


افراد باردار باید از اهدای پلاسما خودداری کنند، اما راه‌های مطمئن دیگری وجود دارد که می‌توانید به دیگران کمک کنید و از جامعه خود حمایت کنید. به جای اهدای پلاسما، می‌توانید وقت خود را اهدا کنید و کمک کنید. اگر توانایی مالی برای انجام این کار را دارید، کمک مالی را در نظر بگیرید. 


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: verywellfamily


دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو