بهبود هوای کره زمین گذراست، باید فکری به حال آلودگی بعد از کرونا کرد
خطر بازگشت آلودگی هوا بعد از کاهش کووید-۱۹
26 فروردین 1399 ساعت: 18:1هرچند شیوع کرونا به طرز چشمگیری باعث بهبود هوای کره زمین نسبت به چند دهه گذشته شده، اما کارشناسان نسبت به بازگشت سریع به دوران پیش از کرونا و آلودگی‌هایی که منجر به تغییرات اقلیمی خرناک شده است، هشدار می‌دهند.
به نظر کارشناسان تغییرات فاحش اقلیمی و گرم شدن زمین دیگر تنها بر سلامت یا نوع زندگی مردم تاثیر نمی‌گذارند بلکه ردپای این پدیده را در برخورهای خشونت‌بار قومی و نژادی هم می‌توان پیدا کرد. بسیاری از صاحب‌نظران سیاسی عقیده دارند خشکسالی یکی از عوامل مهم در برپا کردن بهار عربی و سلسله شورش‌هایی بوده که سبب بروز بحران در بسیاری از کشورهای منطقه مانند سوریه و لیبی شده است. امروز بحران آب و محیط زیست به‌خصوص در برخی مناطق آفریقا و آسیا به نقطه‌ای رسیده است که می‌تواند جنگ‌های بزرگ به راه بیندازد.

پروفسور جان شلنوبر، مدیر موسسه تغییرات اقلیمی در آلمان، در مصاحبه با روزنامه انگلیسی گاردین می‌گوید: «مناقشه‌های مسلحانه ازجمله بزرگ‌ترین خطرها برای مردم هستند که سبب کشته شدن برخی و ترک خانه برخی دیگر و عزیمت به کشورهای دوردست می‌شود. ترکیب بلایای طبیعی و تنش‌های قومی می‌تواند درحکم بمبی قابل‌انفجار باشد. مردم هنوز درباره ارتباط آب‌وهوا و جنگ به یک نظر واحد نرسیده‌اند، برخی می‌گویند بلی و برخی هم نه، اما من به شما می‌گویم ارتباطی قوی و واقعی بین این ۲ پدیده وجود دارد.»

خاورمیانه از مناطقی است که گمان می‌رود در آینده نه چندان دور شاهد شورش‌های بزگ مردمی حاصل از تخریب‌های عظیم زیست محیطی باشد. زدن سدهای متعدد در ترکیه از همه مهم‌تر سد ایلی‌سوی باعث می‌شود آب کمتری به دجله و فرات برسد، نتیجه طبیعی آن خشک شدن اراضی وسیع کشاورزی ، بیکاری کشاورزان و بلند شدن موج گرد و غبار محلی است که به کشور ما هم می‌رسد.

شلونبر عقیده دارد نقش دسته‌بندی‌ها شاید به دلیل تاثیر بیشتر تغییرات اقلیمی بر یک گروه خاص باشد که از نظر موقعیت جغرافیایی و فقر در وضعیتی آسیب‌پذیرتر قرار دارند. اینها همان مردمی هستند که زودتر از بقیه در این معرکه قربانی می‌شوند.

بحران آب و هوا این روزها در هر گوشه و کنار دنیا دیده می‌شود. برای بسیاری از خوانندگان، گرم شدن کره زمین و تخریب محیط زیست امری ملموس است که با چشم می توان آنرا دید. حتی شدت آنرا هم می‌توان تجربه کرد، از تابستان‌های گرم‌تر تا بهار زودهنگام یا سیل‌های پاییزی، اما با به هم پیوستن این وقایع می توانیم به تصویری یکپارچه اززمینی برسیم که روز به روز گرم‌تر می‌شود.

در چند ماه گذشته اتفاقات زیادی در جهان افتاد؛ با ثبت دمای بالای 45 درجه سانتیگراد، موج گرما در اروپا رکورد زد، در هند خشکسالی و موج گرما هزاران نفر را مجبور کرد خانه‌های خود را ترک کنند و آتش‌سوزی‌های عظیم در استرالیا که حتی از فضا هم قابل دیدن هستند و باعث از بین رفتن یک میلیارد حیوان شده و موجودیت جنگل‌های این کشور را زیر سوال برده‌اند.
موج گرما، آنش‌سوزی‌های وسیع و سیل که چند دهه است به اتفاقاتی عادی بدل شده‌اند، بر منابع غذایی هم به طور جدی تاثیر می‌گذارند:

دمای زیاد، سیل و خشکسالی می‌تواند محصولات را نابود و میزان بهره‌دهی را کم کند، زمستان‌های گرم باعث جوانه زدن زودهنگام و درنتیجه از دست رفتن محصولات کشاورزی می‌شود، اما موج گرما تنها بر هم زننده چرخه زندگی گیاهان نیست. گرما زندگی دام‌ها را نیز تهدید می‌کند، احتمال بیماری در آنها را افزایش و باروری و شیر آنها را کاهش می‌دهد. از سوی دیگر، محصولات کشاورزی خاص در معرض بیماری‌های خاص هستند. مثلا تغییرات آب و هوایی باعث تکثیر نوعی قاچ می‌شود که می‌تواند 80درصد از محصولات مزارع موز را از بین ببرد. باران‌های سیل‌آسا در هوایی گرم کربن خاک را که عنصری حیانی برای رشد و نمو گیاه است، از میان می‌برند.

کارشناسان اعتقاد دارند اگر تغییرات آب و هوایی و گرم شدن زمین را جدی نگیریم، باید انتظار بیش از این را داشته باشیم، انتظار داشته باشیم که تا اواسط قرن، منابع غذایی‌مان کمتر شوند و قیمت‌شان نیز بالاتر برود. برخی از این تغییرات زودتر آغاز شده و همین حالا هم قابل مشاهده هستند.

تغییرات آب و هوایی محدود به کشوری خاص نمی‌شود و در همه جای جهان تاثیر خود را آشکار کرده. مثلا خشکسالی هولناک یکساله در سوریه باعث نابودی کشت و کار در این کشور و بروز ناآرامی‌هایی شد که از 8 سال پیش تا امروز ادامه دارند. کارشناسان عقیده دارند توان ما انسان‌ها در تولید محصولات کشاورزی محدود است. امنیت غذایی یکی از عوامل مهم در ایجاد ثبات در کشورهای مختلف است و به همین دلیل تغییرات آب و هوایی و تخریب محیط ریست که باعث سستی در امنیت غذایی و به دنبال آن بی‌ثباتی اجتماعی و سیاسی در جهان بشود، مانند آنچه در سوریه شاهد آن هستیم، از نگرانی‌های مهم آینده ما هستند.
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو