آب چغندر؛ نوشیدنی مغذی پاییزی
22 آبان 1400 ساعت: 08:8نوشیدن آب چغندر به تامین بسیاری از ریزمغذی‌های ضروری بدن کمک می‌کند. این نوشیدنی می‌تواند فشار خون را کاهش دهد، از کم‌‌خونی پیشگیری کند و التهابات را تسکین دهد. البته افزودن ‌آب‌لیمو، زنجبیل، نعناع و عسل طعم دلچسب‌تری برای این نوشیدنی ایجاد می‌کند.

در ادامه این مطلب به 4 فایده عادت به خوردن این نوشیدنی پرداخته ایم که به ترتیب عبارتند از:

 

1. افزایش باکتری‌های دهان

چغندر همانند کاهو، اسفناج و کرفس سرشار از نیترات طبیعی است که می‌تواند توسط باکتری‌های دهان به اکسید نیتریت تبدیل شده و این تغییر باعث سلامت عروق خونی و مغز همچنین کاهش فشار خون ‌شود. نوشیدن آب چغندر به افزایش باکتری‌های دهان نیز کمک می‌‌کند که اگر این باکتری‌ها کم باشد زمینه‌ساز التهاب می‌شود. مطالعات نشان می­د‌‌هد نوشیدن آب چغندر طی 10 روز به‌طور قابل‌توجهی تعداد باکتری‌های دهان بیشتر می‌شود و روند تغییرات عروقی و شناختی مرتبط با پیری را کاهش می‌دهد. 

 

2. مقابله با التهاب های احتمالی

آب چغندر حاوی ترکیبات  ضدالتهاب به‌نام بتالائین است که تحقیقات نشان می‌دهد این ترکیبات مانع از انتقال پیام‌های خاص بروز بیماری‌های التهابی می‌شود. در بعضی موارد مشخص شده که بتالائین تا 32 درصد به کاهش آنزیم التهابی کمک می‌کند.

 

3. منبع غنی آهن و پیشگیری از کم‌‌خونی

چغندر سرشار از آهن است که نوشیدن منظم آب آن در پیشگیری از کم‌خونی نقش دارد. البته، چغندر علاوه بر آهن حاوی مقدار فراوان ویتامین‌های A، B6، B9 و C و کلسیم، منیزیم، منگنز، فسفر و روی است که از همین‌رو این نوشیدنی در تامین نیاز بدن به چنین ریزمغذی‌هایی تاثیر دارد. آنتی‌اکسیدان‌‌ها، ویتامین‌‌های A و B6 و آهن به محافظت از کبد در برابر التهابات کمک می‌کند زیرا دفع مواد سمی از بدن را بهبود می‌دهد.

 

4. بهبود عملکرد ورزشکاران

ترکیبات مختلف در آب چغندر مانند نیترات‌ها و بتالائین در بهبود عملکرد ورزشکاران موثر هستند. براساس مطالعه‌ای که صورت گرفت، نیترات‌ها می‌تواند با افزایش انتقال خون و اکسیژن به عضلات در افزایش توانایی بدن طی فعالیت ورزشی موثر باشند.

 

ترجمه: مریم سادات کاظمی

منبع: santemagazine.fr

4 توصیه‌ به افرادی که شغل بی‌تحرکی دارند! 

زعفران انتخابی برای پیشگیری از افسردگی فصلی​​​
در این روزهای پاییزی کدوحلوایی بخورید!​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو