۵ نکته راهنما برای کمک به کسانی که به‌تازگی پدرومادر شده‌اند!
26 اسفند 1398 ساعت: 12:12همه پدرها و مادرها می‌دانند که نخستین ماه‌های پس از تولد اولین فرزند واقعا شگفت‌انگیز هستند، اما این دوران با سختی‌های خاص خودش همراه است. اگر شما هم به‌تازگی برای اولین بار پدر و مادر شده‌اید، احتمالا در زمینه‌های مختلفی دچار سردرگمی و آشفتگی شده‌اید.
همه پدرها و مادرها می‌دانند که نخستین ماه‌های پس از تولد اولین فرزند واقعا شگفت‌انگیز هستند، اما نمی‌توان انکار کرد که این دوران با سختی‌های خاص خودش همراه است. اگر شما هم به‌تازگی برای اولین بار پدر و مادر شده‌اید، احتمالا در زمینه‌های مختلفی دچار سردرگمی و آشفتگی شده‌اید. اما اصلا نگران نباشید! ما با نکات راهنما، این دوران را برای شما راحت‌تر خواهیم کرد.

۱. برنامه غذایی داشته باشید

شاید این توصیه خیلی ساده به نظر برسد اما اثرگذاری مثبت آن واقعا زیاد است، درحالی که افراد خیلی کمی این توصیه ساده را جدی می‌گیرند. برای داشتن برنامه غذایی مناسب، ابتدا باید فهرست مواد غذایی لازم و ضروری برای هر هفته را زودتر آماده کنید و این مواد غذایی را زودتر فراهم سازید. بعد باید برای وعده‌های غذایی تصمیم‌گیری کنید تا در طول هفته برای آماده‌سازی غذاها دچار سردرگمی نشوید. این ترفند باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود و استرس روزانه را کاهش می‌دهد.

۲. از وسایل ساده و در دسترس استفاده کنید

اولین ماه‌های بچه‌داری، مخصوصا برای مادران، اصلا وقت مناسبی برای درگیر کردن ذهن با مسائل حاشیه‌ای مثل خریدن لباس‌های مُد روز برای بچه نیست. اولویت پدر و مادر باید فراهم کردن نیازهای ضروری باشد، آن هم طوری که همه وسایل و اقلام ضروری به‌راحتی و به‌سرعت در دسترس قرار بگیرند. فضای خانه نباید آن‌چنان آشفته باشد که پدر و مادر در وضعیت‌های فوری،‌ لوسیون بدن بچه را با محصولات دیگر اشتباه بگیرند.

۳. برنامه‌ریزی هفتگی را جدی بگیرید

اگر می‌خواهید که اولین ماه‌های بچه‌داری را راحت‌تر کنید، باید برنامه‌ریزی هفتگی داشته باشید. شاید سبک زندگی بدون دغدغه و همراه با بی‌خیالی را بپسندید، اما این سبک زندگی قطعا برای بچه‌داری نامناسب است. شما باید پیشاپیش بدانید که برنامه روز بعدی چیست تا بتوانید امور مربوط به نوزاد، امور خانگی و امور شخصی را با موفقیت مدیریت کنید. پدرها و مادرهایی که این برنامه‌ریزی را جدی نمی‌گیرند، خیلی سریع زیر فشار امور مختلف غرق می‌شوند و در نهایت هم نمی‌توانند هیچ کدام از کارهای ضروری روزانه را با موفقیت مطلوب به پایان برسانند.

۴. از راه دور خرید کنید

بهترین راه خرید برای کسانی که به‌تازگی پدر و مادر شده‌اند، خرید از راه دور است. توصیه متخصصان این است که پدرها و مادرها وقت آزادشان را برای پرسه‌زنی در فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌ها تلف نکنند و از این وقت آزاد برای انجام دادن کارهای ضروری استفاده کنند. حتی اگر کار ضروری هم نداشتید، بهتر است وقت آزادتان را به بازی کردن با نوزاد یا استراحت کردن اختصاص دهید تا بتوانید انرژی مناسبی برای مدیریت امور روز بعد کسب کنید. خریدهای اینترنتی می‌تواند شما را از ترافیک، آلودگی هوا و مشکلات دیگر هم دور نگه دارد و از این طریق استرس شما را کاهش دهد.

۵. یک کیف از وسایل آماده داشته باشید

اگر می‌خواهید در موقعیت‌های ناگهانی برای خروج از خانه دچار سردرگمی و آشفتگی نشوید، بهتر است همیشه یک کیف از وسایل آماده را در دسترس قرار دهید. حاضر کردن نوزاد برای خروج از خانه به اندازه زیاد وقت می‌گیرد (مخصوصا اگر فرزند دیگری هم داشته باشید) و قطعا ترجیح نمی‌دهید که در وضعیت‌های فوری وقت جداگانه‌ای هم برای آماده‌سازی وسایل نوزاد و خودتان بگذارید. ضمن این‌که با این ترفند، احتمال جا گذاشتن بعضی از وسایل و اقلام ضروری را به حداقل می‌رسانید.

اگر قصد دارید این کیف وسایل را آماده کنید، پیشنهاد ما این است که با وسایل ضروری و کوچک‌اندازه شروع کنید. حتی بهتر است که از بعضی وسایل ضروری، دو نوع خریداری کنید و یک نوع را فقط به کیف وسایل فوری اختصاص دهید. با این ترفند می‌توانید خیلی سریع‌تر برای خروج از خانه آماده شوید، بدون این‌که استرس زیادی داشته باشید یا با تنش‌های غیرعادی مواجه شوید.

ترجمه: یوسف صالحی
منبع: herfamily
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو