سلامت مادر و هپاتیت
4 آبان 1400 ساعت: 19:8التهاب کبد به عنوان هپاتیت شناخته می شود. هپاتیت می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد، از جمله هپاتیت A، هپاتیت B، هپاتیت C و هپاتیت خود ایمنی. عفونت با ویروس هپاتیت B یکی از شایع‌ترین مشکلات سلامتی در جهان است.

اگرچه همه ویروس‌های هپاتیت می‌توانند به مادر و کودک آسیب برسانند، ویروس هپاتیت حاد A یا عفونت ویروس هپاتیت E در دوران بارداری بیشترین خطر را برای سلامت مادر و در نتیجه جنین به همراه دارد.


بارداری و هپاتیت A


هپاتیت A معمولا در کشورهای توسعه نیافته دیده می‌شود. ویروس هپاتیت A حاد از هر 1000 زن باردار 1 نفر را مبتلا می‌کند. انقباضات زودرس، جدا شدن جفت، پارگی زودرس غشاها و خونریزی واژینال همگی با هپاتیت A در دوران بارداری مرتبط هستند.


بارداری و هپاتیت B


هپاتیت B یک عفونت ویروسی کبد است که می‌تواند حاد یا پایدار باشد. هنگامی که افراد در ابتدا به HBV آلوده می‌شوند، معمولاً هیچ علامتی ندارند. درصدی از افراد به عفونت‌های مزمن مبتلا می‌شوند که می‌تواند به بیماری کبدی منجر شود و منجر به سیروز (اسکار کبد) یا سرطان کبد شود.


عفونت ویروس هپاتیت B یک زن باردار خطر قابل‌توجهی برای فرزند متولد نشده او دارد. اکثر نوزادانی که از مادرشان یا قبل از پنج سالگی آلوده می‌شوند، دچار عفونت مزمن می‌شوند. احتمال ابتلای افرادی که بعد از سن پنج سالگی به این بیماری مبتلا می‌شوند کمتر است (فقط 5 درصد).


در بیماران مبتلا به عفونت حاد یا مزمن HBV، ویروس هپاتیت B اثر منفی نادری بر بارداری دارد. عفونت ویروس هپاتیت B در دوران بارداری با افزایش خطر مرگ مادر حین زایمان مرتبط است. و در دوران بارداری با جداشدگی جفت، زایمان زودرس، فشار خون بارداری و محدودیت رشد جنین مرتبط است.


هپاتیت C در بارداری


عفونت HCV حدود 8 درصد از زنان باردار را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در زنان باردار آلوده به HCV، مشکلات بارداری شامل محدودیت رشد جنین، آسیب شبکه بازویی، ناراحتی جنین، سفالوهماتوما، تشنج نوزادی و خونریزی داخل بطنی است.


انتقال ویروس هپاتیت C از مادر به کودک بسیار نادر است. آنتی بادی علیه HCV  در 0.1 درصد تا 2.4 درصد از زنان باردار یافت می‌شود، در حالی که در برخی مناطق آندمیک به طور قابل‌توجهی بالاتر است. 


هپاتیت خودایمنی در بارداری


نتایج مادر و جنین بیماران هپاتیت خودایمن باردار (AIH) عمدتا ناشناخته است.


درمان هپاتیت ویروسی در دوران بارداری نیاز به احتیاط بیشتری دارد. در زمینه بارداری، سلامت کبد مادر، تاثیر بارداری بر سیر بالینی عفونت ویروسی، و تاثیر ویروس یا بیماری کبدی بر روی نوزاد در حال رشد باید در نظر گرفته شود.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: news-medical.net

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو