بی‌اعتنایی به دیگران با نگاه کردن به تلفن همراه
فابینگ چیست و چگونه روابط اجتماعی و شخصی ما را تهدید می‌کند؟
25 مهر 1400 ساعت: 09:7وقتی از سرکار خسته به منزل بر می‌گردید و سر میز یا سفره‌ی شام همسر یا فرزند شما سرش را در گوشی تلفن همراهش کرده و با کلمات مبهم به شما پاسخ می‌دهد گرفتار «فابینگ» هستید.
وقتی در مهمانی‌ها و دورهمی‌های دوستانه یا فامیلی بعد از سلام و احوال‌پرسی اولیه هر کس به گوشی همراهش مشغول می‌شود گرفتار فابینگ هستید. وقتی که در روابط عاطفی و زناشویی با شریک یا همسر خود به کافه‌ای رفته‌اید یا در منزل نشسته‌اید و یکی از شما مدام گوشی تلفنش را چک می‌کند گرفتار "فابینگ" شده‌اید.

یک مطالعه نشان داد که بیش از 17 درصد افراد حداقل چهار بار در روز در حضور دیگران و به هنگام صحبت با آنها دزدکی تلفن‌شان را چک می‌کنند. تقریباً 32 درصد افراد نیز  دو تا سه بار در روز فابینگ می‌کنند.

اگرچه شاید این رفتار چیز مهمی به نظر نرسد، اما تحقیقات نشان می‌دهد که فابینگ می‌تواند به روابط و سلامت روان شما آسیب برساند. 

 فابینگ (Phubbing) چیست؟

عمل نادیده گرفتن کسی که با شما صحبت می‌کند با توجه و نگاه کردن به تلفن همراه خود
یا به عبارت ساده‌تر: بی‌اعتنایی به دیگران با نگاه کردن به تلفن همراه.

 نیروی محرک این رفتار چیست؟

فابینگ 4 نیاز اساسی انسان را تهدید می‌کند این نیازهای اصلی عبارتند از:
۱- احساس تعلق داشتن
۲- اعتماد به نفس
۳- زندگی معنادار
۴- احساس طرد شدن 

تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که دچار فابینگ هستند تمایل زیادی دارند تا تلفن‌شان همیشه در دسترس باشد تا با شبکه‌های اجتماعی ارتباط برقرار کنند و به این وسیله خلاء ارتباط حضوری یا رو در رو را پر کنند. این شروع یک چرخه‌ی معیوب است.

 نشانه‌های فابینگ

 سه نشانه‌ی دچار بودن به فابینگ به این شرح است:

۱- همزمان دو مکالمه دارید، یکی از طریق تلفن و یکی با شخص روبرویتان. شما به احتمال زیاد هیچ‌کدام از این دو مکالمه را با موفقیت انجام نمی‌دهید و مطمئناً دچار فابینگ هستید.

۲- سرمیز یا سفره‌ی غذا یا دیگر موقعیت‌های اجتماعی با تلفن خود مشغول می‌شوید. قرار دادن تلفن کنار بشقاب غذا علامت هشداری است که نشان می‌دهد به زودی ارتباطات خانوادگی‌تان دچار اختلال خواهد شد.

۳- یادتان باشد، حتی لازم نیست تلفن خود را در حین مکالمه لمس کنید تا روی رابطه شما تاثیر منفی بگذارد. یک مطالعه نشان داده است که تنها وجود تلفن در دستان یا کنار شما باعث می‌شود همسر، فرزند، خانواده یا دوستان و همکاران‌تان کمتر با شما ارتباط برقرار کنند. 

بدون چک کردن تلفن نمی‌توانید شام، نهار یا صبحانه‌تان را تمام کنید. این نشانه‌ای از دلهره و ترسی واقعی در شماست. ترسِ از دست دادن تماس، پیام یا پست جدیدی در شبکه‌های اجتماعی. 

 سه راه برای جلوگیری از فابینگ

۱- غذایتان را بدون همراه داشتن تلفن بخورید.
۲- تلفن را از دسترس خود دور کنید.
۳- خود را به چالش بکشید.
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو