در پاییز خرمالو بخورید!
19 مهر 1400 ساعت: 07:7خرمالو، یکی از بهترین میوه‌های پاییزی است که منبع غنی از ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌‌ها محسوب می‌شود. مطالعات بسیاری نشان می‌دهد که خوردن این میوه می‌تواند از تصلب شریان و عوارض آن جلوگیری کند. طعم شیرین خرمالو به خاطر مقدار فراوان قند به‌خصوص فروکتوز و گلوکز است. 

خرمالو جزء میوه‌های انرژی‌زاست و هر 100 گرم آن 70 کیلوکالری انرژی دارد و بیشترین مقدار فیبر خرمالو در پوست آن است. رنگ نارنجی این میوه به‌خاطر رنگدانه‌های متعدد مانند کاروتنوئیدها، فلاونوییدها، لیکوپن و گِزانتین است. خرمالو مانند انبه، طالبی و زردآلو سرشار از پروویتامینA یا بتاکارتن است. میزان ویتامین C نیز با توجه به رسش میوه متفاوت خواهد بود. از نظر موادمعدنی نیز خرمالو میوه ایده‌آلی است و علاوه بر پتاسیم بالا حاوی کلسیم، فسفر و مقدار کمی آهن، مس، منگنز، منیزیم و سدیم است. 

 

آنتی‌اکسیدان‌های سرشار خرمالو خواص متعددی برای سلامت بدن به‌خصوص مقابله با بیماری‌های قلبی‌عروقی دارد. همچنین، مصرف این میوه به کاهش کلسترول و تری‌گلیسرید خون کمک می‌کند و فیبرهای آن در بهبود متابولیسم چربی‌ها تاثیر دارند. مطالعات نشان می‌دهد که خرمالو در پیشگیری از تصلب شریان و عوارض آن نیز موثر است. 

 

در ضمن، کاروتنوییدها و فلاونوییدهای خرمالو در مقابله با استرس اکسایشی نقش دارند و می‌توانند زمینه بروز بیماری‌های ناشی از عملکرد رادیکال‌های آزاد مانند سرطان‌ها و عوارض آلاینده‌های جدی را کاهش دهند. پس در فصل این میوه، آنرا از دست ندهید! 

 

ترجمه: مریم سادات کاظمی

منبع: lanutrition.fr

کدام سالم‌تر است؛ پنکیک یا تخم‌مرغ؟! 

چرا نوشابه‌های لایت در دوران رژیم لاغری مناسب نیستند؟​​​
تاثیر پیشگیرانه اسفناج در برابر سرطان روده بزرگ​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو