نشانه‌های هشدار‌دهنده آمبولی ریه
15 مهر 1400 ساعت: 15:7آمبولی ریه زمانی اتفاق می‌افتد که یک لخته خون یک رگ خونی را در ریه مسدود می‌کند. لخته معمولاً در قسمت دیگری از بدن، اغلب ساق پا ایجاد می‌شود. برای یک چهارم افراد مبتلا به این وضعیت ترسناک، مرگ ناگهانی می‌تواند اولین و تنها علامت باشد. 

درد یا قرمزی در پاها


برخی از بیماران ابتدا لخته خون را در پای خود احساس می‌کنند به صورت درد، تورم و قرمزی. در صورت مشاهده درد گرفتگی در ساق پا، قرمز شدن پوست پا یا احساس گرما در ساق پا، با پزشک خود تماس بگیرید.


تنگی نفس


شایع‌ترین علامت آن تنگی نفس است. شروع معمولاً بسیار سریع و نسبتاً چشمگیر است. بیماران می‌گویند: من دیشب عالی بودم و امروز صبح وقتی برای رفتن به دستشویی بلند شدم، در تنفس مشکل داشتم.


درد قفسه سینه


درد قفسه سینه یکی دیگر از علائم هشدار‌دهنده آمبولی ریه است. هنگامی که بخشی از عملکرد ریه به خطر بیفتد، اکسیژن کمتری می‌تواند به قلب برسد و در نتیجه باعث درد می‌شود، که ممکن است شدید و تیز باشد و با یک نفس عمیق بدتر شود. 


سرفه خونی


یکی از ترسناک‌ترین علائم سرفه است که مخاطی مخلوط با خون تولید می‌کند. نسبت به سایر علائم موجود در این لیست، مانند تنگی نفس، کمتر رایج است. اما این یکی از نشانه‌هایی است که توجه شما را به خود جلب می کند و همچنین می تواند نشانه بیماری ریه، از جمله سرطان ریه باشد. 


سبکی سر و گیجی


اگر دچار آمبولی ریه باشید، این سبکی سر یا گیجی ممکن است منجر به بیهوشی ناگهانی شود. 


احساس اضطراب


احساس اضطراب یا ترس ممکن است نشان دهد که شما با آمبولی ریه مواجه هستید. ممکن است تا حدی به دلیل علائم جسمی تحریک‌کننده اضطراب مانند تپش قلب باشد. نشانه‌هایی را که نشان می‌دهد چیزی درست نیست نادیده نگیرید؛ کمک بگیر.


بدون علامت


شاید فکر کنید زمانی دچار آمبولی ریه می‌شوید، متوجه بروز آن می‌شوید، اما ممکن است اینطور نباشد. نیمی از افراد هیچ علامتی ندارند.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: thehealthy.com

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو