با وجود ماسک‌ها، بچه‌ها توی مدرسه چیزی هم یاد می‌گیرند؟!
15 مهر 1400 ساعت: 15:7کم‌کم مدرسه‌ها باز می‌شوند و بعد از تقریبا دو سال، بچه‌ها می‌توانند باز طعم دور هم بودن را بچشند. اما یک مسئله وجود دارد؛ در مدرسه همه باید ماسک بزنند. پدر و مادرها نگران این هستند که استفاده از ماسک روند یادگیری بچه‌ها را مختل کند یا بر ارتباط برقرار کردن و مهارت‌های اجتماعی‌شان تاثیر منفی بگذارد
 

این نگرانی‌ها قابل درک است. اما به احتمال زیاد ماسک زدن تاثیر منفی چندانی بر رشد بچه‌ها نخواهد داشت. در واقع شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد ماسک زدن مزایایی هم دارد

ماسک و تقویت مهارت ارتباط برقرار کردن

درست است که نگاه کردن به شکل و حرکت لب‌ها هم در برقراری ارتباط بسیار اهمیت دارد؛ اگر برقراری ارتباط چشمی در فهمیدن منظور و احساسات طرف مقابل بااهمیت‌تر از نگاه کردن به لب‌ها نباشد، کم‌اهمیت‌تر هم نیست. کودکان تا سن دو سالگی بیشتر از این که به لب‌های افراد نگاه کنند، به چشم‌هایشان نگاه می‌کنند. 

کودکانی که می‌توانند از طریق ارتباط چشمی افکار و احساسات دیگران را بفهمند، هوش اجتماعی-هیجانی بالاتری دارند. وجود ماسک، تمرکز بچه‌ها را به سمت عناصر دیگری که در برقراری ارتباط مهم‌اند اما گاهی کمتر به چشم می‌آیند می‌برد. عناصری مانند حالت چشم‌ها، تن صدا و زبان بدن طرف مقابل.
 
ماسک و تقویت مهارت‌های فردی

تمام مدت ماسک به صورت داشتن، خودداری و خودکنترلی بالایی می‌طلبد؛ مخصوصا برای بچه‌ها. بچه‌هایی که باید چند ساعت ماسکشان را تحمل کنند، حواسشان باشد که ماسک لیز نخورد و باید بتوانند تشخیص بدهند چه زمانی مانعی ندارد ماسکشان را دربیاورند. به واسطه تلاشی که در این راستا می‌کنند، مهارت‌های مورد نیاز برای حل مسئله، رسیدن به اهداف بلند مدت و خودداری را کسب می‌کنند.
 
ماسک و تقویت روحیه گروهی

مهم‌ترین اتفاقی که ماسک زدن رقم می‌زند این است که باعث می‌شود حتی بچه‌های کوچک هم متوجه این بشوند که جزئی از یک کل هستند و باید از جامعه‌شان مراقبت کنند. بیشتر بچه‌هایی که به سن پیش‌دبستانی رسیده‌اند، این را می‌فهمند که چیزهای کوچکی وجود دارد که باعث آلودگی و مریضی می‌شود و می‌دانند که کارهایی مانند شستن دست‌ها مانع گسترش این چیزهای کوچک می‌شود.

 پژوهش‌های ماه‌های اخیر نشان می‌دهند کودکانی که در دوران کرونا زندگی می‌کنند مفهوم انتقال و گسترش بیماری را بهتر از کودکان نسل‌های پیش متوجه می‌شوند. بچه‌ها با کمک کردن و مراقبت از دیگران احساس خوبی کسب می‌کنند. ماسک زدن با این که کلافه‌کننده‌ است، نوعی کمک و مراقبت از دیگران است.
 
این که بچه‌ها چه حسی نسبت به ماسک دارند و ماسک زدن چه تاثیر روانشناختی‌ای بر آن‌ها خواهد داشت، تا حد زیادی بستگی به رفتار والدین و معلم‌ها دارد
 
سیده مائده سبط‌ نبی
منبع: www.nytimes.com
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو