کدام روتین مراقبت از پوست را در کنار رتینول استفاده کنیم؟
8 مهر 1400 ساعت: 20:7رتینول یک ماده ضدپیری فوق‌العاده به شمار می‌رود اما از آنجاکه خاصیت تحریک‌کنندگی دارد، لازم است تا در کنار آن و برای جلوگیری از آسیب به پوست، برخی مراقبت‌های جانبی نیز انجام گیرد.

رتینول با لایه‌برداری قوی و گسترده‌ای که در سطح پوست انجام می‌دهد، روند احیاء و تجدید سلول‌ها را تقویت می‌کند. با این کار، تولید کلاژن را ا‌فزایش می‌دهد و وقتی سطح کلاژن به میزان قابل توجهی می‌رسد، چین و چروک‌های پوست از بین می‌رود و درنهایت پوست صاف و یک‌دست می‌شود. در نهایت، پس از ماه‌ها استفاده منظم، حتی می‌تواند تولید الاستین را نیز افزایش دهد. سپس پوست به شکل ماندگاری سفت می‌شود. 


متاسفانه، این فواید رتینول با عوارض ناخواسته‌ای همراه خواهد بود: درحقیقت قرمزی، زخم و نیز سوزش از جمله همین عوارض جانبی است که در پی آن بسیاری از افراد از مصرف این ماده جادویی دلسرد می‌شوند! اما پیشنهاد ما به شما این است که به جای پاک کردن صورت مساله، با آن روبه‌رو شوید و به جای این‌که دور رتینول را خط بکشید، یادبگیرید که چگونه می‌توانید عوارض احتمالی مصرف آن را به حداقل برسانید. بنابراین یک روتین مناسب و مخصوص رتینول را انتخاب کنید. در اینجا آنچه باید انجام دهید تا بیشترین استفاده را از رتینول ببرید، ارائه شده‌است، با ما همراه باشید.

 

پاکسازی ملایم پوست


رتینول یک ماده ضد روک و ضدآکنه فوق‌العاده موثر است. در واقع، مصرف این ماده به تنهایی کفایت می‌کند و نباید با مواد و محصولات شست‌وشویی که قابلیت تحریک‌کنندگی بالایی دارند،‌ استفاده شود. به عنوان مثال، زمانی‌که رتینول را در برنامه روزانه خود می‌گنجانید،‌ دقت کنید که از مصرف پاک‌کننده‌های حاوی اسید میوه یا پاک‌کننده‌هایی که خاصیت درمانی دارند، اجتناب نمایید. 


این مواد در کنار رتینول، بسیار تهاجمی و آسیب‌زا عمل می‌کنند. آنها این قابلیت را دارند تا پوست را بیش از پیش تحریک و خشک کنند. درواقع پوستی که با مصرف رتینوئیدها مستعد خشکی و تحریک شده ‌است، با مصرف مواد فوق به‌طور اجتناب‌ناپذیری خشک‌تر و تحریک‌پذیرتر می‌شود.

 

بنابراین ایده‌آل آن است که از یک ژل فوم بسیار ملایم،  فاقد سولفات و مخصوص پوست‌های خشک و حساس استفاده کنید. اگر لوسیون میسلار را ترجیح می‌دهید، نوعی که مناسب پوست شکننده و کم آب باشد را انتخاب کنید. حتی اگر پوستی مختلط دارید نیز به همین ترتیب عمل کنید! 


به عنوان آخرین مرحله، به آبکشی پوست با اسپری آب ترمال نیز فکر کنید، چون با این پاکسازی، سورفاکتانت‌ها یا میسل‌‌های موجود در لوسیون باعث حساسیت پوست شما نخواهند شد. امروزه تولید محصولات پاک‌کننده پوست همچنان در حال توسعه است و تازه‌ترین ابتکار در این مسیر افزودن ذرات میسل به محتویات این محصولات است.


میسل می‌تواند آرایش یا چربی را از طریق جذب آن از روی پوست پاک کند. گوی‌های میسلی به لطف قابلیت انحلال در آب، می‌توانند به سادگی از روی پوست پاک شوند. این راه بسیار ملایمی برای پاک کردن پوست است و دیگر نیازی به مالش شدید پوست نیست.


محصولاتی که حاوی میسل هستند به همان شکلی استفاده می‌شوند که از دیگر محصولات استفاده می‌شود. محصول مایع از طریق یک پد نخی روی پوست قرار داده می‌شود.


افرادی که از شیرپاک‌کن‌ها استفاده می‌کنند، نیازی نیست که در روتین خود تغییری ایجاد نمایند چون این مواد عموماً بسیار ملایم و نرم‌کننده هستند و برای مصرف در کنار رتینول، گزینه‌ای مناسب محسوب می‌شوند. با این حال، توصیه ما به شما این است شیرپاک‌کن‌هایی را انتخاب کنید که رایحه کمی دارند یا برای پوست‌های حساس و آسیب‌پذیر مناسب هستند.

 

ترجمه: عفت عباسیان

منبع: beaute-test.com


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو