آیا نوع پوست با گذشت زمان تغییر می‌کند؟
7 مهر 1400 ساعت: 19:7فرض کنید که بالاخره با ویژگی‌های نوع پوست خودتان آشنا شده‌اید و از محصولاتی استفاده می‌کنید که با پوست شما سازگاری دارند و جلوه‌ای زیبا و مناسب به چهره شما می‌دهند. اما درست زمانی که فکر می‌کردید همه‌چیز طبق برنامه همیشگی پیش می‌رود و همه نیازهای پوست شما برآورده شده‌اند، تغییرات واضحی را در بافت، قوام و استحکام پوست مشاهده می‌کنید. 

شاید حتی بافت درخشان پوست‌تان حالت خشک‌تر و کدرتری پیدا کند. چنین اتفاقی واقعا چه دلیلی دارد؟ آیا ممکن است که نوع پوست شما تغییر کرده باشد؟ برای بررسی بیشتر این موضوع با دکتر ملیسا لوین، متخصص پوست‌ومو گفت‌وگو کرده‌ایم. 

 

با گذشت زمان چه اتفاقی برای پوست می‌افتد؟ 


به‌گفته دکتر لوین، هرکسی ممکن است در دوران‌های مختلفی زندگی‌اش با مشکل خشکی پوست یا چرب شدن پوست مواجه شود. او می‌گوید: «البته به‌طور کلی پوست در سنین جوانی حالت اسیدی بیشتری دارد. وقتی که سن افزایش می‌یابد و پوست سالخورده می‌شود، سطح pH پوست بالاتر می‌رود و حالت اسیدی اولیه‌اش را از دست می‌دهد». 


این احتمال هم وجود دارد که عوامل مختلفی مانند عوامل زیست‌محیطی، محصولات مراقبت از پوست، محصولات آرایشی، میزان تعریق پوست، ژنتیک، هورمون‌ها، شرایط آب‌وهوایی منطقه زندگی و بعضی داروها نهایتا در تغییر نوع پوست افراد نقش داشته باشند. 

 

چگونه تشخیص دهیم که نوع پوست درحال تغییر است؟ 


راه‌های مختلفی برای تشخیص این‌که نوع پوست درحال تغییر است یا نه، وجود دارد. دکتر لوین می‌گوید: «اگر پوست شما قبلا چرب بوده است اما اکنون خشک به نظر می‌رسد و به‌راحتی دچار تحریکات پوستی می‌شود، به احتمال زیاد نوع پوست شما از نوع چرب به نوع حساس تغییر حالت داده است. البته با توجه به این‌که خیلی از افراد در تشخیص نوع پوست خودشان دچار اشتباه می‌شوند، بنابراین برای تعیین دقیق نوع پوست حتما باید با متخصصان پوست‌ومو مشورت کنید». 

 

هنگام تغییر نوع پوست چه کارهایی انجام دهیم؟ 


این‌که پس از مواجهه با تغییر نوع پوست چه کارهایی باید انجام داد، در درجه اول دوباره به نوع پوست بستگی دارد. اما اگر متوجه شدید که پوست‌تان درحال تغییر است و مخصوصا حساس شده است، حتما برنامه مراقبت از پوست روزانه را ساده کنید. 


به‌گفته دکتر لوین، «در این حالت باید از یک پاک‌کننده آبرسان و ملایم کمک بگیرید که pH متعادلی هم داشته باشد. استفاده از مرطوب‌کننده و ضدآفتاب هم باید هر روز انجام شود، چون همه انواع پوستی به این محصولات نیاز دارند. اگر پوست کسی به‌علت تغییرات احتمالی دچار جوش‌های آکنه‌ای شده است، باید از محصولات حاوی بنزوئیل پراکسید، اسید گلیکولیک، اسید سالیسیلیک و رتینوئیدها استفاده کند». 

 

این متخصص پوست‌ومو در ادامه می‌افزاید: «اگر پوست شما پس از تغییر حالت خشک پیدا کرده است، باید دنبال محصولات بگردید که حاوی ترکیبات رطوبت‌ساز مانند گلیسرین، اسید هیالورونیک و دایمتیکون هستند چون این محصولات برای آبرسانی مطلوب به پوست‌های خشک طراحی می‌شوند. ضمنا بدون توجه نوع پوست خودتان، باید هر روز و به‌طور منظم از محصولات ضدآفتاب استفاده کنید. اگر محصول ضدآفتاب انتخاب‌شده حاوی ترکیبات آنتی‌اکسیدانی باشد، گزینه بهتری را انتخاب کرده‌اید». 

 

ترجمه: یوسف صالحی

منبع: skincare


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو