چرا مژه‌ها می‌ریزند؟
3 مهر 1400 ساعت: 17:7مژه‌های شما موهای شکننده و حساسی هستند که به‌راحتی ممکن است بشکنند و بریزند، خصوصا اگر به‌درستی از آنها مراقبت نکنید. اگر روزانه با یکی‌دو تار مژه روی گونه‌های‌تان مواجه می‌شوید، احتمالا مشکل خاصی وجود ندارد؛ اما اگر صبح‌ها بیدار می‌شوید و می‌بینید که تعداد زیادی از تارهای مژه روی بالش پخش شده‌اند، حتما باید این مشکل را جدی بگیرید. 

در ادامه با مهم‌ترین و رایج‌ترین دلایل ریزش مژه‌ها آشنا خواهیم شد. 

 

1. استرس 

 

به‌گفته دکتر ژانین داونی، متخصص پوست‌ومو، استرس از مهم‌ترین عوامل مرتبط با ریزش مژه‌ها است. همان‌طور که استرس می‌تواند ریزش موهای سر را افزایش دهد، افزایش استرس و اضطراب روزانه هم می‌تواند تاثیر مشابهی برای موهای حساس مژه‌ها داشته باشد. درواقع استرس فولیکول‌های مژه‌ها را وارد فاز استراحت یا «فاز تلوژن» می‌کند و همین اتفاق می‌تواند باعث ریزش مژه‌ها شود. 

 

دکتر کریستین شیور، متخصص پوست‌ومو درباره رابطه استرس و ریزش مژه‌ها می‌گوید: «وقتی که عوامل استرس‌زا را کنترل کنید، مژه‌ها نیز به‌مرور زمان دیگر ریزش نمی‌کنند و پس از مدتی دوباره رشد خواهند کرد». 

 

2. تحریکات پوستی ناشی از تماس با مژه مصنوعی یا مژه اکستنشن

 

تحریکات پوستی خاصی که به‌واسطه تماس مژه‌ها با مژه مصنوعی یا مژه اکستنشن به‌وجود می‌آیند، می‌توانند باعث ریزش مژه‌ها شوند. پس اگر از این مژه‌ها استفاده می‌کنید، در پایان روز باید برای جداسازی آنها وقت مناسبی در نظر بگیرید و ذرات باقیمانده از چسب آنها را کاملا پاک کنید. شستن کامل و صحیح مژه‌ها برای جداسازی ذرات باقیمانده از چسب‌ها بسیار مهم است، درحالی که بعضی افراد این کار را به‌درستی انجام نمی‌دهند. 

 

3. تریکوتیلومانیا یا وسواس کندن موها 

 

تریکوتیلومانیا نوعی اختلال وسواسی است که بعضی افراد را به کندن موهای سر، ابروها و مژه‌ها وادار می‌کند. این اختلال وسواسی پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد، اما در بعضی موارد به بالا بودن سطح استرس در زندگی مرتبط است. 

 

4. دستکاری چشم‌ها 

 

اگر بعضی اوقات چشم‌های‌تان را به‌دلیل احساس خارش دستکاری می‌کنید، مشکل خاصی برای شما پیش نمی‌آید؛ اما کسانی که دائما چشم‌های‌شان را دستکاری می‌کنند یا بیش‌ازحد از فرکننده مژه کمک می‌گیرند، می‌توانند به پوست پلک‌ها آسیب برسانند و درنتیجه باعث ریزش مژه‌ها شوند. 

 

5. بیماری‌های زمینه‌ای 

 

دکتر لورتا سیرالدو، متخصص پوست‌ومو می‌گوید که بیماری خاصی مانند آلوپسی آره‌آتا که در آن بدن دچار ریزش مو به شکل لکه‌های دایره‌ای می‌شود یا بیماری کم‌کاری تیروئید می‌توانند در ریزش مژه‌ها نقش داشته باشند. مبتلایان به کم‌کاری تیروئید حتی ممکن است دچار ریزش ابروها شوند. 

 

6. تحریکات ناشی از تماس با محصولات آرایشی‌‌

 

به‌گفته دکتر سیرالدو، این مشکل خیلی رایج نیست اما مژه‌های بعضی افراد در اثر تماس با محصولات آرایشی (خط چشم، سایه یا ریمل) دچار واکنش‌های منفی می‌شود. این واکنش‌ها معمولا در قالب درماتیت تماسی و بثورات پوستی در پلک‌ها نمایان می‌شوند، اما ریزش مژه‌ها نیز در میان بعضی افراد اتفاق می‌افتد. 

 

7. خوابیدن بدون پاکسازی آرایش 

 

اگر شب‌ها قبل از خواب به‌درستی ترکیبات آرایشی را از روی مژه‌ها پاک نکنید، احتمال شکستن و ریزش مژه‌ها بسیار زیاد خواهد بود، چون حتی مرطوب‌ترین ریمل‌ها نیز در چنین شرایطی می‌توانند باعث خشکی مژه‌ها شوند و به آنها آسیب برسانند. تماس صورت با بالش در ساعات خواب شبانه هم می‌تواند این مشکل را تشدید کند. 

 

ترجمه: یوسف صالحی 

منبع: mindbodygreen


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو