کلاژن چه جایگاهی در برنامه مراقبت از پوست دارد؟
27 شهریور 1400 ساعت: 16:6اگر یکی از طرفداران محصولات ضدپیری پوست باشید، به احتمال زیاد نام کلاژن را شنیده‌اید؛ همان ماده طبیعی که حالت شاداب و جوانی به پوست می‌دهد. کلاژن یکی از ترکیبات مهم برای پوست است که در مکمل‌های خوراکی‌ و محصولات مراقبت از پوست یافت می‌شود و بیش از هر چیز دیگری به جوان‌سازی پوست کمک می‌کند. 

برای این‌که درک کامل‌تری از ویژگی‌های کلاژن داشته باشیم و نقش محصولات حاوی این ماده در تقویت کلاژن‌سازی پوست را بررسی کنیم، با دکتر وینی موسز، متخصص پوست‌ومو در کالیفرنیا گفت‌وگویی ترتیب داده‌ایم. 

 

کلاژن چیست؟ 

 

به‌گفته دکتر موسز «کلاژن همان پروتئینی است که در بافت‌های همبند بدن یافت می‌شود. بنابراین همه ما انسان‌ها به‌طور طبیعی در بدن‌مان کلاژن داریم. همزمان با افزایش سن، ‌ذخایر پروتئین‌های کلاژنی کاهش می‌یابند و تحلیل می‌روند، درحالی که روند شکل‌گیری ذخایر کلاژن جدید هم آهسته‌تر و ضعیف‌تر می‌شود. این شرایط خاص باعث شکل‌گیری مشکلات پوستی مربوط به پیری می‌شود، مانند خطوط ریز، چین‌وچروک‌ها،‌ کاهش حجم، افتادگی پوست و تیرگی پوست». بنابراین جای تعجب ندارد که بیشتر ما همگام با پیشروی روندهای پیری پوست، دنبال محصولات و ترفندهایی می‌گردیم که رشد کلاژن‌های جدید را در بدن‌مان افزایش دهند. 

 

آیا کرم‌های کلاژن می‌توانند بدن را به تولید کلاژن طبیعی وادار کنند؟ 


کلاژنی که در محصولات مراقبت از پوست به‌کار می‌رود، اغلب از منابع حیوانی یا گیاهی گرفته می‌شود. با توجه به این‌که مولکول‌های کلاژن به‌کاررفته در محصولات مراقبت از پوست موضعی برای ورود به سد دفاعی پوست بیش‌ازحد بزرگ هستند، بنابراین نمی‌توانند در افزایش کلاژن‌سازی طبیعی بدن نقش خاصی بر عهده بگیرند. با این‌حال، ‌این محصولات هنوز هم می‌توانند پوست را مرطوب‌ کنند و جلوه ظاهری جوان‌تر و شاداب‌تری به پوست بدهند. 


امروزه بعضی از محصولات حاوی کلاژن از ترکیبات مکملی مانند نیاسینامید و گلیسرین در کنار پپتیدهای کلاژنی استفاده می‌کنند تا از این طریق بتوانند به کاهش لکه‌های پیری پوست و آبرسانی عمیق به پوست کمک کرده باشند. 

 

چگونه می‌توان کلاژن‌سازی طبیعی را افزایش داد؟ 

 

دکتر موسز درباره این موضوع می‌گوید: «در نگاه تخصصی من، بهترین راه برای افزایش کلاژن‌سازی در بدن این است که از شیوه‌های درمانی حرفه‌ای و محصولات لایه‌برداری استفاده کنید که با هدف افزایش کلاژن‌سازی در بدن طراحی شده‌اند. بنابراین من محصولات موضعی را برای این کار توصیه نمی‌کنم، بلکه محصولات لایه‌بردار مخصوص را پیشنهاد می‌دهم». 


شیوه‌های درمانی خاص مانند رادیوفرکوئنسی (RF) هم از این منظر اثرگذاری مثبتی دارند، چراکه بافت پوست را در معرض حرارت قرار می‌دهند و از این طریق منفذهای ریزی در پوست به‌وجود می‌آورند که درنهایت به ارتقای فرآیندهای کلاژن‌سازی پوست کمک می‌کند. برای کمک گرفتن از این شیوه‌های خاص باید با متخصصان پوست‌ومو مشورت کنید تا به بهترین روش درمانی متناسب با شرایط و ویژگی‌های پوستی خودتان برسید. 

 

ترجمه: یوسف صالحی 

منبع: skincare


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو