قرنطینه همراه با کودکان سندرم داون
مبتلایان به سندرم داون در برابر کروناویروس آسیب‌پذیرترند
24 فروردین 1399 ساعت: 08:1قرنطینه با کودک سندرم داون انرژی زیادی می‌طلبد. والدین یا یکی از آنها باید تمام وقت خویش را صرف مراقبت از او کند. از آنجا که کودک به نوعی محبوس شده است، دوست دارد که مدام به همه چیز دست بزند یا با همه چیز بازی کند.
قرنطینه دیر وقتی نیست که آغاز شده‌ است، اما در این کارزار افرادی مجبورند به کار خویش ادامه دهند چون انتخاب دیگری ندارند، عده‌ای به دورکاری روی‌ آورده‌اند و عده‌ای با رعایت فاصله و تمام نکات ایمنی، از پدر و مادر پیر خویش مراقبت می‌کنند اما گروه دیگری از والدین نیز هستند که باید در این شرایط حاد، زندگی را با حضور فرزندی که به سندرم داون مبتلا است، مدیریت کنند. در یک کلام باید اعتراف کرد که قرنطینه برای این کودکان و نیز اطرافیانشان یک تجربه سخت و بزرگ محسوب می‌شود.

اگر کودک شما چنین شرایطی دارد، قبل از هر چیز باید ماهیت این ویروس اسرارآمیز را برای او توضیح دهید. آن‌هم ویروسی که همه از آن حرف می‌زنند ولی با چشم سر دیده نمی‌شود! اگر نمی‌توانید با کلمات این توضیح را به او بدهید، می‌توانید از نقاشی کمک بگیرید. نقاشی‌ها همیشه انتقال‌‌دهنده مهم‌ترین موضوعات زندگی هستند.

اگر می‌خواهید فاصله‌گذاری اجتماعی را به او بفهمانید، می‌توانید با هم به افرادی که در خیابان راه می‌روند نگاه کنید. وقتی فاصله میان آن‌ها را به فرزندتان نشان دهید، وی رعایت این فاصله را درک خواهد کرد.

کروناویروس در قالب نقاشی‌

اما چگونه به کودک سندرم داون بفهمانیم که دیگر نمی‌تواند به مدرسه برود یا نباید روی کسی عطسه کند، چون خطر انتقال بیماری وجود دارد و خیلی سوال‌های دیگر.

قبل از هر چیز به کودکتان اطمینان بدهید که این ویروس اسرارآمیز برای بچه‌ها خیلی خطرناک نیست. این گفته شما، برای حفظ روحیه کودک بسیار مهم و حیاتی است. سپس به کمک تصویرسازی و نقاشی، راه‌های پیشگیری از ویروس را به او نشان دهید: به عنوان مثال شستن دست‌ها، نحوه سرفه‌ یا عطسه کردن با آرنج تاشده و...

حتی می‌توانید به او نیز پیشنهاد دهید تا هرچه از این ویروس فهمیده ‌است را در قالب نقاشی به شما نشان دهد یا اگر مساله‌ای را نمی‌فهمد یا از چیزی می‌ترسد، نقاشی بکشد و همه آن‌ها را به شما توضیح دهد. یادتان باشد که کودکان سندرم داون استعداد تقلیدپذیری بسیار بالایی دارند، یعنی هر چیزی را ببینند، فوراً تقلید می‌کنند.

نحوه مراقبت از خود در مقابل کرونا‌ویروس

اگرچه 80درصد از افراد به نوع خفیف این بیماری مبتلا می‌شوند اما احتیاط حکم می‌کند مقررات ساده‌ پیشگیری از بیماری را رعایت نمایید و این قوانین را در عمل به دلبندتان بیاموزید. مثلاً خودتان دست‌هایتان را مرتب بشویید یا از ژل ضدعفونی‌کننده استفاده نمایید تا کودکتان نیز از شما تقلید کند و این کارها را انجام دهد یا مثلاً‌ بلافاصله هنگام عطسه یا سرفه، صورتتان را با آرنج خم‌شده بپوشانید. به صورتتان دست نزنید. از دستمال یک‌بار مصرف استفاده کنید. یادتان باشد که اگر همه این کارها را در عمل به کودک سندرم داون نشان دهید، او بلافاصله از شما تقلید می‌کند به‌طوری‌که تمام قوانین، ملکه ذهنش خواهد شد.

قرنطینه با کودک سندرم داون انرژی زیادی می‌طلبد. والدین یا یکی از والدین باید تمام وقت خویش را صرف مراقبت از او کند. از آنجا که کودک به نوعی محبوس شده است، دوست دارد که مدام به همه چیز دست بزند یا با همه چیز بازی کند. یک سوال را در عرض چند دقیقه چندین مرتبه از شما می‌پرسد. قطعاً تحمل این وضعیت کار هر کسی نیست ولی لازمه آن صبر و شکیبایی همیشگی شما والدین است. پس قوی باشید و این بحران را با قاطعیت مدیریت نمایید.

از آنجا که ریتم روزانه زندگی کودک به‌هم ریخته ‌است، قطعاً بی‌حوصله خواهد شد و چه بسا اوقات‌تلخی خواهد کرد. به همین دلیل می‌توانید صبح‌ها و با رعایت تمام اصول قرنطینه، برای مدت کوتاهی با هم بیرون منزل گردش کنید یا اگر حیاط دارید، داخل حیاط با هم بازی یا باغبانی کنید.

در این دوران والدین نقش مهمی برای این گروه از کودکان ایفا می‌کنند. آن‌ها به نوعی نقش موتور روانی خانواده را دارند و باید تمام توان و انرژی خود را صرف حفظ روحیه اعضای خانواده به‌خصوص فرزند سندرم داون خود نمایند که به لحاظ روحی آسیب‌پذیرتر نیز هست.

براساس مطالعات انجام شده، کودکان و بزرگسالانی که به سندرم داون مبتلا هستند، در برابر این ویروس آسیب‌پذیرترند. البته این بدان معنا نیست که این گروه از افراد بیشتر از دیگرانی که سالم هستند به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند بلکه بنابر گفته پزشکان،‌ از آنجا که مبتلایان سندرم داون مستعد ابتلا به بیماری‌های قلبی، دیابت و نیز بیماری‌های تنفسی هستند، جزو گروه پُرخطر محسوب می‌شوند و به همین دلیل لازم است که مراقبت بیشتری از آن‌ها به عمل آورده شود.

ترجمه: عفت عباسیان
منبع: rtbf.be

قرنطینه همراه با کودکان فلج مغزی
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو