نحوه برخورد با کودک متقلب
23 شهریور 1400 ساعت: 14:6چه در کلاس، چه در بازی‌های گروهی و دسته‌جمعی و چه در ورزش، همیشه راه و فرصتی برای تقلب بچه‌ها وجود دارد! این رفتار در سنین کودکی غیرمعمول و عجیب نیست اما می‌تواند به سرعت به یک تراژدی تبدیل شود.

در کلاس مدرسه، بین کودکان، عادت به کپی کردن از روی دست فرد کناری همیشه وجود دارد. در ورزش یا در حین بازی‌های گروهی و خانوادگی، او امتیازات خیالی را برای خودش جمع‌آوری می‌کند و قوانین بازی را به نفع خود تغییر می‌دهد.

 

سابین دوفلو،‌ روانشناس کودک، خاطرنشان می‌کند:"جای تعجب نیست که کودکان دست به چنین اعمالی بزنند چون تازه وارد سن عقل شده‌اند و همواره می‌خواهند برنده باشند و بهترین‌ها را نصیب خود سازند. درحقیقت، اغلب اوقات، تقلب، ساده‌ترین راه‌حلی است که برای کسب پیروزی به ذهن‌شان می‌رسد!"

 

بکوشید تا انگیزه کودک از تقلب را درک کنید

 

این روانشناس توضیح می‌دهد: "هر کودکی به‌طور طبیعی و غریزی تمایل دارد تا تقلب کند. این مساله عجیبی نیست. بالعکس کاملاً طبیعی است." برای درک انگیزه‌های او، شرایط و موقعیتی که وی را وادار کرده تا به این شیوه عمل کند را بررسی نمایید. شاید او تحمل باخت را نداشته باشد. شاید او هنوز نمی‌داند که باید به محدودیت‌ها احترام بگذارد. یا اینکه او قبلاً همواره درصدد بوده تا قوانین را دور بزند و زیر پابگذارد. 

 

اگر بدجنسی‌های کودکانه فرزندتان فقط در حضور یک فرد خاص فعال می‌شود و دست به تقلب می‌زند، مطمئناً نسبت به این فرد احساس حقارت می‌کند. اما اگر تقلب تبدیل به یک رفتار دائمی نزد کودک شود، به مرور زمان از وی شخصیتی انحصارطلب خواهدساخت و همواره در پی حذف رقبا و شکارچیان احتمالی خواهد بود! 

 

گاهی اوقات ممکن است شاهد صحنه‌های دردناکی باشید، شکست کودک منجر به صحنه‌های وحشت، عصبانیت و حتی خشونت می‌شود. سابین دوفلو معتقد است: "این رفتار کودک بیانگر احساس ناامنی او است که از عدم اعتمادبه‌نفس و عزت نفس وی نشات می‌گیرد. برعکس، گاهی اوقات ممکن است این رویه کودک، از اعتماد به نفس بیش از حد او سرچشمه بگیرد که خوشبختانه امکان تعادل مجدد وجود دارد تا این رفتار نادرست تشدید نگردد."

 

به‌جای بزرگنمایی رفتار نامناسب کودک، برای او چارچوب تعیین کنید

 

سابین دوفلو به والدین توصیه می‌کند: "لازم است تا برای عمل تقلب چارچوبی وضع کنید تا کودک متوجه شود که قوانین باید به نفع همه رعایت شود." در منزل، می‌توانیم از او در نقش کودک ناامید و عصبانی تقلید کنیم تا تصویری را که او هنگام باختن در بازی دارد را برایش تداعی سازیم. همچنین می‌توانیم به او یادآوری کنیم که اقتدار کدام است و همواره با قاطعیت از مواضع خود دفاع کنیم. 

 

برای این منظور، از کلمات و حرکات مطمئن استفاده کنید تا به بهترین شکل ممکن به وی نشان دهید که چه چیزی درست و چه چیزی غیرمنصفانه است. این روانشناس در ادامه می‌افزاید: "فراموش نکنید که برخورد تند و توبیخ فقط به ناراحتی او دامن می‌زند یا برعکس، احساس قدرتی مطلق در وی ایجاد می‌کند". 

 

ما همچنین می‌توانیم برخی مسائل را به مثال به او توضیح دهیم: "با باخت در یک بازی گروهی به‌هیچ عنوان دنیا به آخر نخواهد رسید. تو دفعه بعدی می‌توانی بهتر عمل کنی و قطعاً دفعه بعد، بازی هیجان‌انگیزتر خواهد بود!" تا روزی که کودک خودش به این نتیجه بزرگ و ارزشمند برسد که "مهم فقط شرکت کردن است و بس!"

 

ترجمه: عفت عباسیان

منبع: parents.fr


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو