آیا محصولات مراقبت از پوست آرایش را خراب می‌کنند؟!
23 شهریور 1400 ساعت: 13:6خانم‌هایی که برنامه مراقبت از پوست را با نظم و جدیت پیگیری می‌کنند، حتما می‌دانند که بعضی از اتفاقات واقعا باعث آشفتگی می‌شوند؛ مثلا فرض کنید که یک روز صبح طبق برنامه از محصولات مراقبت از پوست استفاده می‌کنید، بعد سراغ محصولات آرایشی می‌روید و در عرض چند ثانیه می‌بینید که شکل و حالت فونداسیون استفاده‌شده روی صورت کاملا به‌هم ریخته است. 

اما مشکل چیست؟ آیا خیلی زود از لوازم آرایشی استفاده کرده‌اید یا بعضی از ترکیبات صرفا با همدیگر سازگاری ندارند؟ 

 

چرا فونداسیون روی پوست خراب می‌شود؟

 

به‌هم‌ریختگی فونداسیون معمولا به واکنش‌های منفی و مخربی برمی‌گردد که میان ترکیبات فونداسیون و ترکیبات مرطوب‌کننده شکل می‌گیرند. این مشکل عمدتا زمانی مشاهده می‌شود که بین استفاده از مرطوب‌کننده یا هر محصول ناسازگار دیگر و استفاده از فونداسیون، فاصله زمانی مناسبی در نظر نگرفته باشید. بنابراین پس از به‌کارگیری مرطوب‌کننده حتما پنج دقیقه منتظر بمانید تا ترکیبات آن توسط پوست جذب شوند و سپس از فونداسیون استفاده کنید. اگر با این ترفند نیز همچنان فونداسیون دچار به‌هم‌ریختگی شد، باید فرمولاسیون محصولات مراقبت از پوست را بررسی کنید.

 

چه ترکیباتی باعث خراب شدن آرایش می‌شوند؟‌

 

آمیختگی ترکیبات متناقض و ناسازگار با همدیگر می‌تواند باعث به‌هم‌ریختگی فونداسیون یا حتی جدا شدن ترکیبات انواع محصولات آرایشی از روی پوست شود. این اتفاق عمدتا زمانی رخ می‌دهد که به‌طور هم‌زمان از محصولات برپایه آب با محصولات سیلیکونی استفاده می‌کنید یا محصولات برپایه روغن را با محصولات برپایه آب ترکیب می‌کنید. 


اگر محصولات ناسازگار و متناقض را بلافاصله پس از همدیگر استفاده کنید، و خصوصا اگر این محصولات را با انگشتان یا با کمک براش آرایشی روی صورت پخش کنید، به احتمال زیاد با مشکل به‌هم‌ریختگی فونداسیون یا جدا شدن ترکیبات آرایشی از روی پوست صورت مواجه خواهید شد.

 

پرایمرهای آرایشی که فرمولاسیون سیلیکونی دارند، حالت یکدست و صافی به پوست می‌بخشند، اما اگر هم‌زمان با محصولات گوناگون استفاده شوند، حالت عادی خودشان را از دست می‌دهند و حتی بافت دیگر ترکیبات آرایشی را هم خراب می‌کنند. 

 

اگر می‌خواهید با موفقیت از پرایمرهای آرایشی استفاده کنید، باید یک پرایمر برپایه آب را با یک فونداسیون برپایه آب همراه کنید تا این‌گونه از مشکل به‌هم‌ریختگی ترکیبات آرایشی جلوگیری کرده باشید. 

 

چگونه می‌توان از خراب شدن آرایش جلوگیری کرد؟ 

 

اولین و مهم‌ترین نکته این است که ابتدا از محصولات مراقبتی پوست استفاده کنید و منتظر بمانید تا ترکیبات این محصولات کاملا خشک شوند و سپس سراغ محصولات آرایش بروید. هنگام استفاده از محصولات آرایشی هم حتما از محصولات سازگار با همدیگر استفاده کنید. 


استفاده از اسفنج آرایشی به‌جای براش آرایشی برای به‌کارگیری این محصولات هم می‌تواند احتمال به‌هم‌ریختگی ترکیبات آرایشی را کمتر کند. بعضی افراد عادت دارند که ترکیبات آرایشی را با نوک انگشتان روی صورت بمالند، درحالی که با کمک اسفنج آرایشی می‌توان خیلی بهتر از این محصولات استفاده کرد. 

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع: skincare

 

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو