زمان اولین قاعدگی شما چه نکاتی را در مورد سلامتتان می‌گوید
22 شهریور 1400 ساعت: 19:6اولین قاعدگی شما می‌تواند بینش زیادی در مورد سلامتی شما از جمله خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها و طول عمر شما ارائه دهد.

می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را پیش‌بینی کند


اگر اولین دوره قاعدگی شما خیلی زود یا دیر (قبل از 10 سالگی یا دیرتر از 17 سالگی) است، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و فشار خون بالا باشید. 


ممکن است بر وزن شما تاثیر بگذارد


پریود شدن شما قبل از سن 12 سالگی با افزایش چربی بدن در اوایل بزرگسالی و چاقی در مراحل بعدی زندگی همراه است. افزایش شاخص توده بدنی یا BMI در دوران کودکی با افزایش BMI در بزرگسالی ارتباط دارد.


ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را پیش‌بینی کند


در تحقیقی که بر روی بیش از 15000 زن انجام شد، دانشمندان دریافتند کسانی که در سنین 8 تا 11 سالگی پریود شده‌اند در مقایسه با افرادی که در سن 13 سالگی پریود شده‌اند، 70 درصد بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 قرار دارند. 


تحقیقات نشان می‌دهد که قاعدگی در سنین پایین‌تر با BMI بیشتر در زندگی بعدی همراه است و افزایش BMI به خودی خود یک عامل خطر اصلی برای دیابت نوع 2 است.


ممکن است سلامت بارداری‌های شما را پیش‌بینی کند


پره‌اکلامپسی یک عارضه جدی بارداری است که با فشار خون بالا و علائم آسیب به اندام‌های دیگر، اغلب کلیه‌ها مشخص می‌شود. در صورت عدم درمان، می‌تواند برای شما و نوزاد شما تهدید‌کننده باشد.


 تحقیقات زنانی که در سن 10 سالگی یا کمتر پریود می‌شوند سه برابر بیشتر در معرض ابتلا به پره‌اکلامپسی قرار دارند در مقایسه با کسانی که اولین قاعدگی خود را در 13 سالگی تجربه کرده‌اند. 


می‌تواند بر خطر ابتلا به سرطان پستان تاثیر بگذارد


شواهد فزاینده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد هرچه دوره قاعدگی شما بیشتر باشد، خطر ابتلا به سرطان پستان بیشتر است. زنانی که قاعدگی خود را قبل از سن 12 سالگی آغاز می‌کنند، در مقایسه با افرادی که بعد از 14 سالگی شروع می‌شود، حدود 20 درصد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پستان قرار دارند. 


یائسگی در سنین بالاتر- مثلاً بعد از 55 سالگی- ممکن است خطر سرطان پستان را تا 30 درصد در مقایسه با زنانی که قبل از 45 سالگی یائسه می‌شوند، افزایش دهد. 


ممکن است طول عمر شما را پیش‌بینی کند


زنانی که قاعدگی آنها دیرتر شروع می‌شود و یائسگی را در سنین بالاتر تجربه می‌کنند، بیشتر از 90 سال عمر می‌کنند. زنانی که در 12 سالگی پریود شده‌اند، کمتر دچار مشکلات سلامتی مانند بیماری عروق کرونر قلب یا دیابت می‌شوند و کسانی که یائسگی خود را بعد از 50 سالگی تجربه کرده‌اند، به طور کلی از سلامت کامل برخوردار هستند.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: thehealthy.com

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو