آنچه که باید در مورد سرگیجه همراه با میگرن بدانید
22 شهریور 1400 ساعت: 19:6سرگیجه، که به طور مداوم با میگرن همراه است، به عنوان میگرن دهلیزی شناخته می‌شود.

میگرن دهلیزی چه احساسی دارد؟


تجربه افراد از سرگیجه متفاوت است. می‌ توانند احساس کنند که روی هوا راه می‌روند، سبکی سر دارند، می‌چرخند یا احساس عدم تعادل می‌کنند، مانند اینکه به راست یا چپ کشیده می‌شوند. اغلب حمله میگرن دهلیزی شامل سردرد نمی‌شود.


 افراد مبتلا به میگرن دهلیزی علائم رایج میگرن مانند حساسیت به نور، حساسیت به صدا و حالت تهوع را گزارش می‌کنند.


علائم کمتر رایج شامل مه مغزی، خستگی، خشکی دهان، تعریق، اسهال، خمیازه کشیدن بیش از حد، سوزن سوزن شدن، حساسیت در پوست سر و تاری دید است.


میگرن دهلیزی چگونه تشخیص داده می‌شود؟


درک و تشخیص میگرن دهلیزی تا حدی به دلیل وجود انواع مختلف سرگیجه چالش برانگیز است. با توجه به معیارهای تشخیصی، علائمی که نشان‌دهنده تشخیص میگرن دهلیزی است شامل انواع مختلف سرگیجه (خود به خود، موضعی، ناشی از بینایی و ناشی از حرکت سر) و همچنین سرگیجه ناشی از حرکت سر با حالت تهوع است.


 علائم باید از شدت متوسط یا شدید برخوردار باشند و طول دوره حاد به پنجره بین 5 دقیقه تا 72 ساعت محدود می‌شود. افرادی که میگرن دهلیزی دارند اغلب سابقه بیماری حرکتی دارند که در دوران کودکی شروع شده است.


درمان آن چیست؟


از آنجا که معیارهای تشخیصی برای میگرن دهلیزی به تازگی منتشر شده است، کمبود اطلاعات از آزمایشات کنترل‌شده با دارونما در مورد چگونگی بهترین درمان آن وجود دارد. 


شواهد محدودی برای استفاده از تریپتان‌ها برای درمان سرگیجه در میگرن دهلیزی وجود دارد. درمان‌های حاد که به طور معمول برای دوره‌های میگرن دهلیزی موثرتر هستند شامل سرکوب‌کننده‌های دهلیزی (داروهایی که شدت سرگیجه و علائم مربوط به آن را کاهش می‌دهند) و داروهای ضد‌استفراغ (داروهای تهوع و استفراغ را مهار می‌کنند) است.


اگر در گذشته از تریپتان برای درمان حاد میگرن استفاده کرده‌اید و اگر سردردهای شما اغلب با علائم دهلیزی همراه باشد، ممکن است تریپتان‌ها در کنار داروهای سرکوب‌کننده دهلیزی یا داروهای ضد‌استفراغ موثر واقع شوند.


اگر فردی به طور مکرر حملات میگرنی دهلیزی را تجربه می‌کند، همان نوع داروهای پیشگیرانه که برای انواع دیگر میگرن استفاده می‌شود ممکن است تعداد یا شدت حملات را کاهش دهد.


داروهای پیشگیری‌کننده که ممکن است برای میگرن دهلیزی تجویز شوند شامل موارد زیر است:


• مسدود‌کننده‌های کانال کلسیم


• داروهای ضدافسردگی سه‌حلقه‌ای


• بازدارنده‌های بازجذب سروتونین یا سروتونین-نوراپی نفرین (SSRI یا SNRI)


• توپاماکس (توپیرامات)


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: everydayhealth

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو