هپاتیت C چگونه بر پوست تاثیر می‌گذارد
22 شهریور 1400 ساعت: 19:6عفونت هپاتیت C نه تنها می‌تواند به کبد شما آسیب برساند بلکه بر پوست شما نیز تاثیر می‌گذارد. 

اختلال کارکرد کبد می‌تواند تاثیرات بسیاری بر سلامت پوست شما داشته باشد. در اینجا چند بیماری پوستی ناشی از هپاتیت C آورده شده است.

کرایوگلوبولینمی مخلوط


شایعترین اختلال پوستی مرتبط با عفونت هپاتیت C است. زمانی اتفاق می‌افتد که ذرات ویروس هپاتیت یا HCV در عروق خونی کوچک رسوب کرده و باعث ملتهب شدن آنها می‌شود. سپس روی پوست به صورت لکه‌های قرمز برجسته و شبیه بثورات معروف به «پورپورا» و در برخی موارد شدید، زخم‌های پوستی ظاهر می‌شود.


درمان: اگر این بیماری ناشی از HCV باشد، تنها راه درمان آن درمان خود عفونت است.


پروئیت 


یک احساس خارش شدید است که می‌تواند در سراسر بدن ظاهر شود و یکی از علائم رایج هپاتیت C مزمن است که بر روی پوست ظاهر می‌شود. یک نظریه این است که ویروس هپاتیت C تولید سیتوکین‌ها در بدن را افزایش می‌دهد، پروتئین‌های کوچکی که به عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند.


درمان: مرطوب‌کننده‌ها و ضد‌خارش‌های موضعی می‌توانند به جلوگیری از خارش کمک کنند.


لیکن پلان


یک بیماری پوستی است که عمدتا بر روی مچ دست و بازوها به صورت برجستگی‌های مسطح و پوسته پوسته‌ای به رنگ بنفش یا قرمز ظاهر می‌شود و می‌تواند منجر به تورم، خارش و سوزش شود. در افراد مبتلا به هپاتیت C، ممکن است در داخل دهان ظاهر شود، جایی که باعث ایجاد لکه‌ها و زخم‌های سفید تحریک شده می‌شود.


درمان: موثرترین درمان برای LP مرتبط با HCV، درمان خود هپاتیت است. داروهای ضد‌ویروسی با اثر مستقیم که برای درمان HCV استفاده می‌شود، در درمان LP خوراکی نیز موثر است. تغییر در شیوه زندگی، مانند رعایت بهداشت دهان و دندان و اجتناب از غذاهای تند یا اسیدی، نیز می‌تواند به تسکین سوزش کمک کند.


زردی


یرقان یا زردی پوست و چشم، یک بیماری شناخته شده پوستی است که با نارسایی کبد به طور کلی مرتبط است، نه فقط هپاتیت C. معمولاً زمانی رخ می‌دهد که کبد سلول‌های قرمز خون را به درستی پردازش نمی‌کند و ماده ای به نام بیلی‌روبین در خون تجمع می‌یابد. 


درمان: تنها راه درمان زردی ناشی از هپاتیت C درمان خود عفونت است. 


کبودی آسان


عملکرد ضعیف کبد تعداد پلاکت‌ها را در خون کاهش می‌دهد، که می‌تواند شما را مستعد کبودی و خونریزی کنترل نشده کند. 


درمان: پیشگیری در اینجا کلیدی است. از فعالیت‌های پرخطر که شما را در معرض آسیب قرار می‌دهد، اجتناب کنید. منبع: everydayhealth

مترجم: نرگس قاسمی پناه

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو