نقایص قلبی در جنین‌ها
19 شهریور 1400 ساعت: 21:6در حدود یک درصد در نوزادان رخ می‌دهد و «نقصان مادرزادی قلب» (CHD) نامیده می‌شود. تقریبا نیمی از آنها خفیف هستند و هیچ اختلال عمده‌ای در عملکرد طبیعی قلب ندارند. در بقیه موارد، این نقص آنقدر شدید است که نیاز به درمان دارد.

حدود یک چهارم این نوزادان دارای CHD هستند. بدون درمان، بیماریهای قلبی عروقی باعث بیماری شدید نوزاد شده و احتمال مرگ‌و‌میر را افزایش می‌دهد.


چه عواملی باعث نقص مادرزادی قلب می‌شوند؟


حدود 80 درصد از آنها به دلایل نامعلوم رخ می‌دهند. در مابقی، تقریباً یک نفر از هر پنج به دلیل عوامل ژنتیکی است. برخی از آنها با سندرم‌های مادرزادی مانند سندرم داون همراه هستند و برخی دیگر به دلیل بیماری‌ها یا عفونت‌های مادر است. داروهای مادر، از جمله داروهای ضد‌تشنج و آکنه، خطر ابتلا به CHD را افزایش می‌دهند.


چگونه بر کودکان تاثیر می‌گذارد؟


کودکانی که با CHD متولد می‌شوند در معرض عفونت‌های تنفسی هستند. آنها ممکن است از عفونت باکتریایی پوشش داخلی قلب، به نام اندوکاردیت باکتریایی رنج ببرند که می‌تواند به دریچه‌های قلب آسیب برساند. برای جلوگیری از این امر، تمام روشهای جراحی، از جمله جراحی‌های جزئی دندانپزشکی، اغلب باید با مصرف آنتی‌بیوتیک همراه باشد.


علائم و نشانه‌ها


نوع و شدت CHD ویژگی‌های بالینی را تعیین می‌کند. علائم ورود خون بدون اکسیژن به گردش خون سیستمیک شامل رنگ آبی ناخن‌ها و لب‌ها به نام سیانوز است، درحالی‌که احتقان ریه با تنفس سریع یا ناراحتی تنفسی نشان داده می‌شود. عملکرد کلی ضعیف قلب ممکن است به صورت خستگی در طول تغذیه و خواب آلودگی بیش از حد ظاهر شود.


تشخیص و درمان


آزمایش قبل از تولد برای غربالگری CHD انجام می‌شود. تعداد کمی از موارد بدون علامت هستند و هیچ ویژگی بالینی را تا اواخر عمر نشان نمی‌دهند. 


درمان بستگی به CHD موجود دارد. برخی از کودکان برای از بین بردن نقص فقط به جراحی‌های ساده نیاز دارند، درحالیکه برخی دیگر برای ترمیم خود نیاز به روش‌های پیچیده چند مرحله‌ای دارند.


کاتتریزاسیون قلبی یک روش کمتر تهاجمی نسبت به جراحی قلب باز است. در اینجا یک لوله بلند انعطاف پذیر (کاتتر) به حفره‌های قلب منتقل می‌شود. می‌توان از آن برای تزریق رنگ یا معرفی دوربین یا ابزارهایی برای درمان نقص استفاده کرد.


در برخی موارد، CHD با جراحی درمان نمی‌شود، اما هدف از این روش این است که قلب بتواند به اندازه کافی خوب پمپاژ کند تا فرد بتواند زندگی عادی خود را انجام دهد.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: thehealthy.com


دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو