پس از ترک سیگار الکترونیکی در بدن شما چه اتفاقی می‌افتد
19 شهریور 1400 ساعت: 21:6هنگامی که سیگارهای الکترونیکی وارد بازار شدند، تصور می‌شد که آنها جایگزین امن‌تری برای سیگارهای تنباکو هستند، اما اکنون شواهدی بر خلاف آن وجود دارد. این عادت باعث تشدید علائم کووید19 می‌‌‌شود که به طور بالقوه منجر به موارد شدید و افزایش خطر مرگ ناشی از ویروس جدید کرونا می‌شود.ترک سیگار الکترونیکی می‌تواند مشکل باشد، درست مانند تلاش برای ترک سیگار. اما به محض تصمیم برای ترک این عادت، مزایا را می‌بینید.  


20 دقیقه بعد: بهبود قلب و عروق


ضربان قلب به حالت عادی برمی‌گردد، فشار خون کاهش می‌یابد و گردش خون عادی می‌شود. 


چند ساعت بعد: ترک نیکوتین


علائم ترک نیکوتین می‌تواند روانی و جسمی باشد. علائم روانی شامل هوس نیکوتین، نوسانات خلقی، مشکل در تمرکز، تحریک‌پذیری و اضطراب است. علائم جسمی شامل سردرد، تعریق، لرزش، بی‌خوابی، افزایش اشتها، گرفتگی شکم و یبوست است. 


این‌ها اولین تاثیراتی هستند که احتمالاً احساس می‌کنید، اغلب در عرض چهار تا 24 ساعت پس از ترک. این تاثیرات در روز سوم به اوج خود می‌رسد، و طی سه تا چهار هفته بعد به تدریج کاهش می‌یابد.


یک روز بعد: خطر حمله قلبی کاهش می‌یابد


استفاده روزانه از سیگار الکترونیکی خطر حمله قلبی را در افراد دو برابر می‌کند. فقط پس از یک روز از ترک آن، خطر حمله قلبی به دلیل کاهش فشار خون، افزایش سطح اکسیژن خون و کاهش تاثیر منفی بر سطح کلسترول و تشکیل لخته خون کاهش می‌یابد.


دو روز بعد: حس‌ها شروع به بهبود می‌کنند


سیگار الکترونیکی می‌تواند حواس شما را ضعیف کرده و قدرت بویایی و چشایی شما را کاهش دهد. تنها پس از 48 ساعت ممکن است متوجه شوید که توانایی شما در چشیدن و بوییدن غذا بهبود یافته است. 


سه روز بعد: نیکوتین از بدن خارج می‌شود


نیکوتین در روز سوم بدن شما را ترک می‌کند، به همین دلیل علائم ترک در آن زمان به اوج خود می‌رسد.


می‌توانید علائم را به شکل سردرد، تعریق، گرفتگی شکم یا هوس نیکوتین داشته باشید.


یک ماه بعد: ریه‌ها نشان می‌دهند که چقدر سالم‌تر هستند


کشیدن سیگارهای الکترونیکی می‌تواند سلامت ریه شما را به شدت مختل کرده و مبارزه با عفونت‌ها را دشوار کند. پس از یک ماه از ترک، ظرفیت ریه بهبود می‌یابد. تنگی نفس و سرفه به میزان قابل‌توجهی کمتر می‌شود.


بعد از سه ماه: گردش خون بهبود می‌یاید


نیکوتین موجود در سیگار عروق خونی پوست و اطراف قلب را منقبض می‌کند. با این حال، پس از ترک سیگار، گردش خون شروع به بهبود می‌کند، زیرا عروق خونی به قطر طبیعی خود باز می‌گردند.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: thehealthy.com

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو