اولین اقدامات برای درمان سوختگی‌های سطحی پوست
14 شهریور 1400 ساعت: 20:6از قدیم برای تسکین سوختگی‌های سطحی از کره، خمیردندان، روغن یا سفیده تخم‌مرغ استفاده می‌کنند که همیشه کارساز نبوده و توصیه نمی‌شوند. در این مواقع  کرم‌های مخصوص سوختگی بیشتر به کارتان می‌آیند چون  کرم‌های متعددی در بازار وجود دارند که کارایی‌شان بیشتر از موارد ذکر شده است. 

برای همه ما پیش می‌آید که حین انجام کارهای روزانه و به‌خصوص آشپزی دچار سوختگی‌های سطحی روی پوست ‌شویم. البته ممکن است سوختن پوست در نتیجه قرار گرفتن طولانی‌مدت و بدون کرم ضدآفتاب در معرض نور خورشید رخ دهد. البته سوزاندن دست در حین اتو کردن یا چسباندن دست و پا به اگزوز ماشین نیز از مواد دیگر سوختگی‌های کمابیش سطحی محسوب می‌شود. خوشبختانه این نوع سوختگی‌ها اغلب به راحتی در منزل قابل درمان و بهبود هستند و نیازی به مراجعه به مراکز درمانی ندارند. در ادامه به تسکین سوختگی‌های سطحی پوست می‌پردازیم.

 

تفاوت درجه سوختگی‌های پوست

 

سوختگی‌های پوست بر حسب درجه و میزان آسیب روی پوست دسته‌بندی می‌شوند. به این ترتیب که به سوختگی‌های درجه یک، دو و سه تقسیم شده‌اند. بنابراین برحسب درجه و نوع سوختگی نیز درمان‌های خاص خود را می‌طبلند. 


اکثر سوختگی‌هایی که در منزل و در پی کارهای روزمره مانند آشپزی یا تعمیرات و غیره رخ می‌دهند جزو سوختگی‌های درجه یک محسوب می‌شوند. یعنی اینکه میزان آسیب پوست سطحی است و صرفا لایه بیرونی پوست درگیر زخم سوختگی شده است. 

 

برخی از سوختگی‌ها درجه دو هستند که علاوه بر اولین لایه پوست یا اپیدرم، دومین لایه یا درم را نیز درگیر می‌کنند. سوختگی‌های درجه سه شامل سوختگی‌هایی است که لایه چربی زیر پوست را نیز تحت تاثیر قرار داده و معمولا جدی هستند. این نوع سوختگی‌ها عصب‌ها را به خطر انداخته و باعث بی‌حسی می‌شوند. عواملی مانند گرمای زیاد ناشی از آتش، جریان برق یا محصولات شیمیایی جزو عوامل بروز این نوع سوختگی‌ها محسوب می‌شوند.


سوختگی‌های سطحی معمولا باعث ایجاد قرمزی و درد در سطح پوست می‌شوند. ممکن است پوست ملتهب و متورم به نظر بیاید و حتی تاول‌هایی روی انگشتان یا روی دیگر بخش‌های بدن که درگیر سوختگی شده ایجاد شوند. بنابراین لازم است که همیشه در منزل تمهیداتی مهیا کنید که در مواقع بروز سوختگی‌های سطحی بتوانید به خوبی واکنش نشان دهید. 


برخی از پمادها و  کرم‌های موضعی هستند که برای تسکین سوختگی، کاهش درد و ورم پوست موثر عمل می‌کنند.

 

کمک‌های اولیه بعد از سوختگی سطحی

 

اولین کاری که در صورت سوختگی سطحی پوست باید انجام دهید خنک کردن پوست است. برای اینکار از آب سرد و نه آب یخ استفاده کنید. به هیچ عنوان از یخ استفاده نکنید. چون سرمای شدید نیز می‌تواند به پوست آسیب بیشتری برساند. 

 

بهترین کار این است که پوست سوخته را به مدت چند دقیقه زیر شیر آب سرد بگیرد. زمانی که اطمینان حاصل کردید سوختگی سطحی است می‌توانید ناحیه را به آرامی با صابون و آب بشویید تا کاملا تمیز شود. اگر پوست تاول زده باشد نباید آن را بترکانید. 

 

یادتان باشد که یک تاول باز در معرض عفونت قرار دارد و این مسئله وضعیت سوختگی پوست را پیچیده‌تر و سخت‌تر می‌کند. توصیه می‌شود که پوست سوخته را با باندهایی که پرز می‌دهند نبندید چون این پرزها به زخم می‌چسند.

 

از قدیم برای تسکین سوختگی‌های سطحی از کره، خمیردندان، روغن یا سفیده تخم‌مرغ استفاده می‌کنند که همیشه کارساز نبوده و توصیه نمی‌شوند. در این مواقع  کرم‌های مخصوص سوختگی بیشتر به کارتان می‌آیند چون  کرم‌های متعددی در بازار وجود دارند که کارایی‌شان بیشتر از موارد ذکر شده است. 

 

اگر درد داشته باشید می‌توانید از مسکن‌هایی که بدون نسخه به فروش می‌رسند مانند ایبوبروفن استفاده کنید. توجه داشته باشید اگر در همان لحظه بروز سوختگی و به سرعت اقدام‌های درمانی را شروع کنید به‌طور موثری می‌توانید درد و عوارض جانبی سوختگی را کنترل کنید.

 

کرم‌های موثر برای سوختگی‌های سطحی

 

کرم آلووئه‌ورا

 

آلووئه‌ورا خواص فوق‌العاده و شگفت‌انگیزی دارد که باعث تسکین سوزش، التهاب و درد می‌شود. این گیاه مفید همچنین حاوی خواص آنتی‌باکتریایی است. بنابراین یک انتخاب خوب، مطمئن و طبیعی برای تسکین مشکلات ناشی از سوختگی‌های سطحی محسوب می‌شود. این بار که به داروخانه مراجعه کردید این کرم را تهیه کرده و در منزل داشته باشید تا در مواقع لازم استفاده کنید.

 

کرم کالاندولا

 

کرم کالاندولا نیز یکی دیگر روش‌های بسیار موثر برای تسکین سوختگی و سوزش ناشی از آن است. این کرم فاقد مواد رنگی و فاقد عطرهای مصنوعی است و در ترمیم سوختگی‌های سطحی فوق‌العاده عمل می‌کند. بنابراین در جعبه کمکهای اولیه هر منزلی باید حتما یک کرم کالاندولا موجود باشد.

 

پماد التیام‌دهنده سوختگی

 

پمادهای سوختگی جزو درمان‌های طبیعی و بسیار قوی و همچنین جزو محصولات پرفروشی هستند که برای تسکین و بهبود زخم‌ها و سوختگی‌های سطحی استفاده می‌شوند. این پمادها بدون ایجاد سوزش و ناراحتی تاثیر فوری روی پوست داشته و به احیای آن کمک زیادی می‌کنند. این پمادها معمولا با عصاره‌های روغنی و ترکیبات دیگری تهیه می‌شوند که اثرات آنتی‌اکسیدانی، ضدالتهابی و احیاکنندگی دارند. تاثیر این پمادها روی درم بسیار مفید است. شما می‌توانید با مراجعه به داروخانه از انواع این پمادها اطلاع پیدا کرده و خریداری کنید.

 

در نهایت اینکه به خاطر داشته باشید تمام توصیه‌های ذکر شده برای سوختگی‌های سطحی است. برای مواردی که سوختگی شدت بیشتری داشته باشد لازم است که به مراکز درمانی مراجعه و کمک پزشکی دریافت کنید. در این‌صورت درجه سوختگی مشخص شده و درمان‌های لازم را دریافت می‌کنید.

 

ترجمه: فاطمه مهدی‌پور

منبع: passeportsante

 
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو