آیا پوست شما به نیکل حساسیت دارد؟
19 شهریور 1400 ساعت: 18:6اگر پوست شما پس از انداختن جواهرات دچار قرمزی، بثورات، التهاب یا خشکی می‌شود، ممکن است به فلزات خاصی مانند نیکل حساسیت داشته باشید. علائم حساسیت به نیکل اغلب در محل تماس پوست با جواهرات نمایان می‌شود و در قسمت‌هایی از بدن که با زیورآلاتی مانند دستبند، حلقه، گردنبند و گوشواره تماس دارند، شایع است. 

برای اینکه بتوانید این نوع از درماتیت تماسی را به‌درستی تشخیص دهید، به اطلاعات بیشتری درباره حساسیت به نیکل نیاز دارید. دکتر جیمی استروس، متخصص زیبایی برای شما توضیح می‌دهد که حساسیت به نیکل واقعا چیست و چگونه می‌توان با آن مقابله کرد. 


چگونه می‌توان حساسیت به جواهرات را تشخیص داد؟ 


انواع جواهرات می‌توانند باعث برانگیختگی واکنش‌های آلرژیک شوند و پوست را تحریک کنند. وقتی جواهرات باعث شکل‌گیری بثورات می‌شوند، ممکن است پوست کهیر بزند یا دچار خارش و تورم شود. متاسفانه هیچ‌کس از بثورات پوستی ناشی از تماس با جواهرات در امان نیست. پس همه می‌توانند به جواهرات حساسیت داشته باشند و مساله اصلی این است که پوست هر فرد نسبت به کدام فلز واکنش نشان می‌دهد. 


در روند آبکاری جواهرات ارزان‌قیمت، نوعی پوشش روی این محصولات شکل می‌گیرد تا از بافت نیکلی زیرین محافظت کند. با گذشت زمان، این پوشش آبکاری‌شده فرسوده می‌شود و نیکل مستقیما با پوست تماس پیدا می‌کند، درحالی که همین روند می‌تواند باعث تحریکات پوستی شود. 


تشخیص این مشکل پوستی معمولا آسان است. برای مثال اگر از گردنبند استفاده می‌کنید و درعین‌حال پوست زیر گردنبند حالت ملتهب و قرمز به خود گرفته است، به احتمال بسیار زیاد مشکل اصلی به گردنبند شما برمی‌گردد. همین قضیه را می‌توان درباره گوش‌ها مشاهده کرد. 


اگر گوش‌های شما پس از پوشیدن گوشواره‌های جدید دچار نشانه‌های تحریک‌پذیری پوستی شدند، به احتمال بسیار زیاد مشکل اصلی خود گوشواره‌ها هستند. در بیشتر موارد، آن قسمت حساس از بدن که با جواهرات تماس پیدا می‌کند، دچار خارش و تورم می‌شود و گرمای نسبتا زیادی پیدا می‌کند. 


راهکارهایی برای مقابله با حساسیت پوستی به جواهرات 


اگر واکنش آلرژیک پوست به جواهرات شدید باشد، حتما باید به متخصصان پوست‌ومو مراجعه کنید. از واکنش خفیف باشد و ابعاد کوچکی هم داشته باشد، می‌توان از پماد هیدروکورتیزون یک درصد استفاده کرد. پیشنهاد دکتر استروس این است که از جواهرات حساسیت‌زا سریعا فاصله بگیرید و از محصولات مرطوب‌کننده برای ترمیم و محافظت از بافت آسیب‌دیده پوست کمک بگیرید. 


طبق گزارشات آکادمی درماتولوژی آمریکا (AAD)، اقلام ساده‌ای مانند گوشواره، سگک کمربندها و زیپ لباس‌ها می‌توانند باعث شکل‌گیری علائم پوستی مانند بثورات شوند. اگر شما هم بیش از حد با نشانه‌های ناشی از تماس با نیکل درگیر هستید، بهتر است نکات زیر را جدی بگیرید: 


  • اگر همه اقلام نام‌برده باعث برانگیختگی واکنش‌های پوستی در شما می‌شوند، بهترین کار این است که استفاده از محصولات فلزی را کنار بگذارید و از جایگزین‌های پلاستیکی استفاده کنید. 

  • ترکیبات نیکل می‌توانند در ابزارها و وسایلی مانند تلفن، موبایل، لپ‌تاپ و... هم وجود داشته باشند. پس اگر یک قسمت از صورت یا قسمت خاصی از دست‌های شما همیشه دچار علائم حساسیت به نیکل می‌شوند، حتما از کاورهای مناسب برای جلوگیری از تماس مستقیم وسایل نام‌برده با پوست استفاده کنید. 

  • اگر حساسیت شما به نیکل شدید باشد، باید همه محصولات خانگی حاوی نیکل را شناسایی کنید و سپس کنار بگذارید. وسایلی مانند تیغ‌های استیل ضدزنگ، قاب‌های پلاستیکی عینک و کلیدهای برنجی حاوی نیکل هستند. 

جواهرات ضدحساسیت کاربردی دارند؟ 


خوش‌بختانه می‌توان از جواهرات ضدحساسیت برای جلوگیری از واکنش‌های آلرژیک نسبت به نیکل استفاده کرد. این جواهرات معمولا ترکیبی از طلا، استیل ضدزنگ یا تیتانیوم دارند. شما می‌توانید از طلای 22 یا 24 عیار و همچنین نقره خالص یا پلاتینیوم خالص هم استفاده کنید. 

 

ترجمه: یوسف صالحی

منبع: skincare


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو