مهار کرونا، شاید تا اواخر اردیبهشت
23 فروردین 1399 ساعت: 16:1دکتر ایرج حریرچی، معاون و سخنگوی وزارت بهداشت می‌گوید پیش‌بینی می‌شود تا آخر اردیبهشت روند صعودی کرونا نداشته باشیم.
به گزارش سلامت به نقل از ایرنا، ایرج حریرچی روز شنبه، ۲۳ فروردین، در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس از وزارت بهداشت برگزار شد، درباره دوره اپیدمی در ایران گفت:.
مهار اپیدمی کرونا و نزولی شدن منحنی ایپدمی به معنای از بین رفتن ویروس و پایان کرونا نیست.

حریرچی گفت: فعلا پیشبینی ما با توجه به بازگشایی‌ها این است که تا آخر اردیبهشت روند صعودی نداریم مگر اینکه اتفاق غیرمترقبه بیفتند. تمهیدات لازم برای وضعیت‌های مختلف دیده شده است اما با بازگرداندن مغازه‌های بازشده در گام دوم فاصله گذاری اجتماعی به حالت قبل مشکل است.

۲۶.۵ درصد انتقال کرونا در وسایل حمل و نقل عمومی

به گفته معاون و سخنگوی وزارت بهداشت،: ۲۶.۵ درصد انتقال ویروس کرونا در وسایل حمل و نقل عمومی است و میزان انتقال از طرق دیگر کمتر است.

وی گفت: اگر مدارس و سایر مغازه ها باز شود، باید وضعیت را بررسی کنیم. امروز فقط ادارات دولتی با دو سوم ظرفیت و مغازه‌های ضرروی باز بودند اگر هفته آیده مغازه‌های کم‌ریسک باز شوند حتما موجب نگرانی است. یکی از عوامل بازگشایی فقظ خطر شغل نیست میزان ریسک حمل و نقل عمومی هم باید در نظر گرفته شود.

بازگشایی مشاغل مختلف باید بررسی شود که چقدر خطر دارد و دوم بار حمل و نقل عمومی باید محاسبه شود که بر اساس آن اقدام می شود.

وی افزود: نگرانی در مورد حمل و نقل مهم است و برآورد ما این است گر چه ترافیک در برخی روزها ۶۰ تا ۷۰ درصد کاهش پیدا کرده است. اما باید تدابیر لازم برای کاهش ترددهای غیر ضروری انجام شود

کرونا برای فقرا خطرناکتر است

حریرچی گفت: توصیه سازمان بهداشت جهانی در مورد بازگشایی ها این است که این کار باید زمانی انجام شود که راه‌های جایگزین در کشورها وجود داشته باشد. راه حل جایگزین ما در ایران نیز محدود نگه داشتن مردم در خانه‌ها و کاهش ارتباطات غیر ضرور، شناسایی افراد ناقل، افزایش تست‌های تشخیصی، ایزوله کردن مبتلایان، قرنطیه این افراد، تقویت نظام خدمات بهداشتی و درمانی و افزایش آگاهی مردم است.

وی افزود: در مورد استفاده از ماسک نیز سازمان بهداشت جهانی نگفته همه مردم استفاده کنند، بلکه به جز بیماران و افراد ناقل و کادر بهداشتی و درمانی توصیه شده است که مردم سالم فقط زمانی که از یک بیمار مبتلا به کرونا مراقبت می کنند از ماسک استفاده کنند. استفاده از ماسک N۹۵ نیز فقط برای کادر درمانی آن هم بخش های مراقبت های ویژه توصیه شده است و حتی برخی منابع استفاده از این ماسک را برای بیماران کرونا در بخش های بستری معمولی نیز استفاده از این ماسک را توصیه نکرده‌اند.

وی گفت: تا ۱۸ ماه از شروع اپیدمی افق روشنی برای تهیه واکسن و دارو وجود ندارد. داروهای جدیدی که ادعای درمان دارند نیز در بهترین حالت ۴۰ تا ۵۰ درصد به بهبودی کمک کرده و یکی از داروهایی که خیلی مطرح است نیز حدود یک روز از زمان بستری در بیمارستان کم کرده است.

تهران پاشنه آشیل اپیدمی کرونا

حریرچی درباره آمارهای کرونا گفت: اینکه می گوییم روند نزولی شد به معنای کاهش مبتلایان یا به معنای صفر شدن تعداد مبتلایان نیست. معنای آن این است که تعداد بهبود یافتگان بیشتر شده است و تعداد مبتلایان جدید نسبت به گذشته کمتر است.

وی افزود: نگرانی در مورد تهران با توجه به اینکه روزانه چند میلیون نفر به شهرهای اطراف و مناطق حاشیه ای تردد دارند زیاد است. تهران می تواند پاشنه آشیل کرونا در ایران باشد و دوباره بیماری را به مناطق دیگر استان و کل کشور گسترش دهد.

حریرچی در پاسخ به پرسش دیگری درباره نقل حمل و نقل در اپیدمی کرونا گفت: در کشورهایی که درگیر شدند به تدریج اطلاعات تقویت شده است. نکته مهم این است که اقدامات با احتیاط انجام شود، معلوم است که نمی شود در یک اتوبوس یا مترو به همه ماسک داد .

وی افزود: در جاهایی که حمل و نقل عمومی کم بود، نهادهای تصمیم گیر به این نتیجه رسیدند برای اینکه بار مترو کم شود طرح ترافیک را برداشتند چون حمل و نقل در خودروی شخصی ایمن تر است.

۸۰ درصد مبتلایان کرونا بی علامت یا کم علامت هستند

حریرچی گفت: ۸۰ درصد بیماران کم علامت یا بی علامت هستند و اکثرا بدون درمان خاصی بهبود پیدا می کنند. تعداد مراجعان سرپایی نشان می دهد که اکثرا بدون درمان بهبود پیدا می کنند و درمان ها کمکی هستند و تاثیرات کم تا متوسط دارند.

وی گفت: در مورد بیماران شدید دو دسته درمان داریم یکی درمان برای ویروس است و میزان ویروس را کم کند که اثرات آن کم تا متوسط. ۱۰ تا ۵۰ درصد است. ولی دو دسته درمانهای دیگر هم هست که بیشتر موثر است یکی اینکه ویروس یا باکتری های دیگر روی ریه سوار می شود که از انواع آنتی بیوتیک استفاده می شود و دیگر درمان با داروی ضد التهاب برای از بین بردن التهابات ریه است یا درمان به صورت لوله گذاشتن، اکسیژن درمای و تغذیه است.

وی افزود: درمان با داروی ضد مالاریا یا همان داروی هیدورکسی کلرکین و درمان با داروی ناپروکسن برای رفع التهاب ریه تا حدی موثر بوده است که البته در حد متوسط است.[/right]
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو