اسیدهای آمینه چه مزیت‌هایی برای پوست دارند؟
15 شهریور 1400 ساعت: 13:6حتی اگر یکی از طرفداران همیشگی و پیگیر محصولات مراقبت از پوست باشید، به احتمال زیاد هنوز هم چیزی درباره اسیدهای آمینه و عملکرد آنها در محصولات پوستی نمی‌دانید. استفاده از اسیدهای آمینه در محصولات پوستی یک‌بار دیگر به ما نشان می‌دهد که جهان مراقبت از پوست چقدر گسترده و بی‌پایان است.

ما در این مطلب قصد داریم برای شما توضیح بدهیم که اسیدهای آمینه چه کاربردی برای پوست دارند. 


چرا اسیدهای آمینه برای پوست مهم هستند؟ 


اسیدهای آمینه در گروه ترکیبات آلی قرار می‌گیرند، اما انواع مختلفی دارند که توجه به هر کدام از آنها ضروری است. دکتر دندی انگلمان، متخصص پوست‌ومو در شهر نیویورک می‌گوید: «بعضی از اسیدهای آمینه در بدن ساخته می‌شوند که به آنها اسیدهای آمینه غیرضروری می‌گویند. اما انواع دیگری از این ترکیبات وجود دارند که به‌هیچ‌وجه توسط بدن ساخته نمی‌شوند و فقط باید از طریق منابع غذایی دریافت شوند. این نوع دوم را اسیدهای آمینه ضروری می‌نامند». 


با توجه به نقش خیلی مهمی که این ترکیبات در بسیاری از عملکردهای بدن دارند، در زمینه مراقبت از پوست هم به‌عنوان ترکیبات کاربردی و همه‌کاره شناخته می‌شوند. این متخصص پوست‌ومو در ادامه می‌گوید: «اسیدهای آمینه درواقع آبرسانی مطلوبی را برای پوست انجام می‌دهند، التهابات پوستی را کمتر می‌کنند و در تولید کلاژن نقش مثبتی دارند. افزایش اثربخشی محصولات مختلف، محافظت آنتی‌اکسیدانی از پوست، ترمیم بافت‌های پوستی و به‌حداقل‌رساندن نشانه‌های پیری همگی از دیگر مزیت‌های اسیدهای آمینه برای پوست هستند». 


چگونه می‌توان از اسیدهای آمینه در رژیم مراقبت از پوست استفاده کرد؟ 


برخلاف بسیاری از ترکیبات اسیدی رایج در محصولات مراقبت از پوست که استفاده از آنها باید با احتیاط زیادی انجام بگیرد، اسیدهای آمینه خیلی راحت وارد رژیم مراقبت از پوست می‌شوند. 


به‌گفته دکتر انگلمان، «اسیدهای آمینه تقریبا با همه انواع پوستی سازگاری بالایی دارند و باعث مشکلات خاصی نمی‌شوند. البته به این شرط دچار هیچ مشکلی نمی‌شوید که خود محصول انتخاب‌شده توسط شما واقعا برای پوست‌تان مناسب باشد. برای مثال، افراد دارای پوست حساس پس از به‌کارگیری محصولات حاوی ترکیبات فعال و خشن قطعا دچار تحریکات پوستی خواهند شد، حتی اگر محصول مورد نظرشان حاوی اسیدهای آمینه باشد. اما محصولات لطیف و ملایمی که حاوی این ترکیبات فعال و خشن نیستند، در صورت داشتن اسیدهای آمینه حتما فواید مختلفی برای پوست آنان خواهد داشت. بنابراین کلید اصلی در بهره‌مند شدن از فواید اسیدهای آمینه، خواندن فهرست مواد تشکیل‌دهنده محصولات مختلف است». 


امروزه اسیدهای آمینه در تولید همه انواع محصولات پوستی کاربرد دارند. بنابراین می‌توانید از مرطوب‌کننده، سرم، کرم چشم یا پاک‌کننده حاوی اسیدهای آمینه استفاده کنید. البته در درجه اول به نیازهای اصلی پوست خودتان توجه کنید و سپس دنبال گزینه‌های حاوی اسیدهای آمینه بگردید. به‌علاوه، همه محصولات صرفا عبارت اسیدهای آمینه را در فهرست مواد تشکیل‌دهنده درج نمی‌کنند. 


ترکیباتی مانند آرژنین، لیزین، هیستیدین، گلیسین و لوسین همگی جزو بهترین اسیدهای آمینه برای پوست هستند. اساسا اگر می‌خواهید پوست صاف، مرطوب و شادابی داشته باشید، با استفاده از محصولات حاوی اسیدهای آمینه به احتمال زیاد در درازمدت به نتایج خوبی خواهید رسید. 

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع: popsugar


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو