در آب تان چند قطره آب لیمو ترش بریزید!
13 شهریور 1400 ساعت: 10:6لیموترش را می‌توان جزء بهترین چاشنی‌ها دانست که به‌عنوان  منبع غنی ویتامینC باعث تقویت سیستم ایمنی و بهبود جذب آهن می‌شود. البته لیموترش به‌دلیل ترکیبات مفید دیگر مانند آنتی‌اکسیدان‌ها از بروز بسیاری از بیماری‌ها نیز پیشگیری می‌کند. 

نوشیدن یک لیوان آب همراه چند قطره آب لیموترش تازه یکی از روش‌های مفید برای بهره‌مندی از خواص بی‌نظیر آن است. در ادامه این مطلب به فواید این میوه ترش مزه خواهیم پرداخت.

 

پیشگیری از سرطان ها

لیموترش منبع غنی از ترکیبات آنتی‌اکسیدانی به‌نام فلاونوئیدها و لیمونوئیدهاست که قابلیت مقابله با کاهش روند تکثیر سلول‌های سرطانی و حتی متاستاز این سلول‌‌ها را دارند. این تاثیر به‌خصوص در مورد سرطان‌های مجاری گوارش فوقانی مانند دهان، حنجره، مری و معده موثر است و حتی در برابر سرطان کولون نیز نقش محافظتی دارد.

 

پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی

کلسترول به‌طور مستقیم عامل تصلب شریان‌ها و بروز بیماری‌های قلبی عروقی است و یکی از خواص فلاونوئیدها تاثیر بسیار مثبت در مورد کاهش کلسترول خون است. این آنتی‌اکسیدان‌ها همچنین به اتساع عروق خونی نیز کمک می‌کند که در هر دو حالت احتمال بروز بیماری‌های قلبی‌عروقی کاهش پیدا می کند.

 

مقابله با التهابات مزمن

لیموترش برخلاف طعم ترشی که دارد تاثیر قلیایی در بدن ایجاد می‌کند و می‌تواند حالت اسیدیته ناشی از مصرف گوشت و لبنیات را کاهش دهد. این در حالی‌است که افزایش اسیدیته بدن زمینه‌‌ساز اختلال فعالیت آنزیم‌ها و آسیب به ‌بافت‌ها حتی بروز بیماری‌های مانند دیابت، فشار خون بالا، پوکی استخوان و نارسایی کلیوی می‌شود. در واقع، مصرف لیموترش می‌تواند با تنظیم PH از بدن در برابر چنین بیماری‌هایی محافظت کند.

 

تاثیر ضدپیری

ویتامین‌C و لیمونوئیدها موجود در لیموترش نقش موثر نسبت به رادیکال‌های آزاد دارند که عامل پیری زودرس سلول‌های پوست و دیگر اندام‌هاست. گنجاندن لیموترش در رژیم غذایی می‌تواند به پیشگیری از پیری و حفظ نشاط و جوانی برای مدت طولانی‌تر کمک کند.

 

و اما آبگیری لیموترش

برای حفظ خواص لیموترش توصیه می‌شود بلافاصله پس از آبگیری میل شود. ویتامین C نسبت به اکسیداسیون بسیار حساس است و برش‌های لیمو در معرض جریان هوا پس از حدود 10 دقیقه تقریبا نیمی از این ویتامین را از دست می‌دهند. البته افرادی که دچار مشکلات گوارشی مانند سوزش معده هستند نیز باید در مصرف لیمو مراقب باشند زیرا ممکن است سبب تحریک اسید معده و تشدید مشکل شان شود.

 

ترجمه: مریم سادات کاظمی

منبع: journaldesfemmes.fr

 اصول غذا خوردن بعد از، از ‌دست‌دادن حس چشایی و بویایی

غذاهای چرب را ظهر بخوریم یا شب؟​​​
ماست یونانی را به رژیم غذایی تان اضافه کنید!​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو