بایدها و نبایدهای آموزش کنترل دستشویی به کودکان
8 شهریور 1400 ساعت: 19:6در حالی که برخی از کودکان در 20 ماهگی دستشویی خود را خبر می‌دهند، برخی دیگر در 3 سالگی از پس این چالش برمی‌آیند. وقتی صحبت از نظافت آن‌هم از این منظر می‌شود، همه بچه‌ها متفاوت عمل می‌کنند. 

آیا سنی برای از پوشک گرفتن کودک وجود دارد؟ آیا باید به فرزندمان وقتی از پس نشستن روی کاسه توالت یا لگن برمی‌آید، تبریک بگوییم و وی را تشویق کنیم؟ در این مقاله یکی از متخصصان اطفال به چنین سوال‌هایی که معمولاً والدین از خود می‌پرسند، پاسخ می‌دهد. 

 

در حالی که برخی از کودکان در 20 ماهگی دستشویی خود را خبر می‌دهند، برخی دیگر در 3 سالگی از پس این چالش برمی‌آیند. وقتی صحبت از نظافت آن‌هم از این منظر می‌شود، همه بچه‌ها متفاوت عمل می‌کنند. بنابراین در این میان، صبر والدین ضروری است. 

 

تابستان بهترین فصل برای از پوشک گرفتن بچه‌ها است. اما مهم‌ترین مساله این است که شما متوجه باشید که چه زمانی برای کودکتان مناسب است تا کنترل ادرار و مدفوع خویش را بدست بگیرد.

 

دکتر اریک سابان، متخصص اطفال و نویسنده کتاب «اولین سال تولد نوزاد برای والدین تازه‌کار» می‌گوید: «کودک باید بتواند از پله‌ها به تنهایی بالا و پایین برود‌، بدون اینکه به نرده‌ها تکیه کند و از آن‌ها کمک بگیرد.» به اعتقاد وی «این نشانه‌ای است که کودک توان کنترل ماهیچه‌هایی که فشار وارد می‌کنند و نیز تعادل وی را حفظ می‌کنند را داراست.» 


این متخصص اطفال معتقد است: «گذشت زمانی که ما بلافاصله بعد از این‌که کودک توان نشستن را پیدا کرد، او را روی کاسه توالت نیز می‌نشاندیم و براین باور بودیم که کودک توان کنترل ادرار و مدفوع خود را خواهد داشت. امروزه این عمل، هیچ‌گونه کارایی و بازدهی ندارد. 

 

با تشویق کودک،‌ عادت‌های جدیدی در او ایجاد کنید

 

دکتر اریک سابان توضیح می‌دهد: «ما می‌توانیم با تشویق فرزند خود،‌ در وی عادت‌های جدیدی را ایجاد کنیم. به عنوان مثال او را عادت دهیم که هنگام حمام و در حال دوش گرفتن روی لگن یا کاسه توالت بنشیند، اما مساله‌ مهم این است که کودک شرطی نشود و دست‌شویی کردن را فقط منوط به قرارگرفتن در موقعیت حمام نداند.»

 

از پوشک کردن او خودداری کنید

 

زمانی‌که موعد پوشک گرفتن کودک می‌رسد، بهتر است که لباس‌های کمی تن او کنید و ترجیحاً‌ کودک با لباس زیر باشد. این کار به عقیده متخصصان اطفال، کاملاً‌ درست است و دقیقاً به همین دلیل توصیه می‌شود که این عمل در تابستان انجام شود. بنابراین به محض این‌که احساس کردید کودکتان توان خبر کردن دستشویی خود را دارد، از پوشک کردن او خودداری کنید چون برای او بسیار ناخوشایند که تماس مدفوعش را با بدن خود احساس کند. 

 

لگن کودک را از محلی به محل دیگر منتقل نکنید

 

پزشکان متخصص اطفال معتقدند که لگن کودک باید همیشه در یک مکان باشد، در توالت یا حمام. برخلاف تصور عمومی نباید با لگن، کودک را از اتاقی به اتاق دیگر دنبال کرد!

 

کودک را تحت فشار قرار ندهید

 

این تفکر واقعاً درست و منطقی ست. کودک باید تشویق شود تا بفهمد که شما به او افتخار می‌کنید. تشویق و حمایت شما در این خصوص باعث می‌شود تا وی احساس بزرگی و مسوولیت کند. با این حال فراموش نکنید که هدیه یا پاداشی برای این موفقیت به او ندهید. شکل‌گیری این مهارت در کودک، باید روند طبیعی خود را طی کند و هیچ‌گونه فشاری پشت آن نباشد.

 

برای کنترل ادرار یا مدفوع، کودک باید اعتماد به نفس داشته باشد

 

 دکترسابان می‌گوید: «یک اتفاق غیرمترقبه در زندگی کودک، مثلاً اسباب‌کشی، تولد برادر یا خواهر کوچک، جدایی والدین یا از دست دادن یکی از اعضای خانواده، همگی لحظات نگران‌کننده‌ای برای کودک نوپا هستند و هر یک به نحوی اعتماد به نفس وی را مخدوش می‌سازند. بنابراین بهتر است که زمان پوشک گرفتن کودک را به تعویق بیاندازیم و آن‌را به زمان بهتری موکول کنیم.»

 

ترجمه: عفت عباسیان

منبع: topsante.com


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو