ترفندهایی برای از پوشک گرفتن کودک
7 شهریور 1400 ساعت: 12:6از پوشک گرفتن کودکان، یکی از سخت‌ترین مراحل تربیتی محسوب می‌شود. معمولاً وقتی این بحث داغ مطرح می‌شود،‌ بسیاری از والدین نظرات متفاوتی دارند و غالباً خاطرات خوبی از این دوران مهم به یاد نمی‌آورند. 

ما در این مقاله درصدد هستیم تا راهکارهایی را به والدین جوان بیاموزیم تا به مدد آن‌ها این مرحله نیز به خوبی و با موفقیت به پایان برسد. 

 

1. منتظر فرصت مناسب باشید

 

تابستان زمانی ایده‌آل برای خداحافظی با پوشک است. خیلی ساده به این دلیل که وقتی هوا گرم است،‌ می‌توانید یک شورت یا شلوارک سبک، پای کودک کنید تا او در راحتی کامل باشد. برعکس، فراموش نکنید که این مرحله را به زمان اسباب‌کشی یا تولد نوزاد جدیدتان موکول نکنید چون نتیجه معکوس خواهید گرفت. لازم است که برای این کار، کودک شما آمادگی روحی مناسبی داشته باشد.

 

2. مراقب برخی علائم باشید

 

مانند اولین گام‌های کودک یا زمان یادگیری زبان مادری، موقع از پوشک گرفتن نیز، هر کودک ریتم خاص خود را دارد که باید به آن احترام گذاشته‌ شود. بعضی از بچه‌ها در 18 ماهگی آمادگی لازم و کافی برای کنارگذاشتن پوشک را دارا هستند، در حالی که ممکن است این زمان برای کودکان دیگر بسیار بیشتر طول بکشد. 


برای تشخیص اینکه آیا او حاضر است پوشک را رها کند یا نه، نشانه‌هایی کاملاً گویا وجود دارد که نباید نادیده گرفته شوند. متخصصان اطفال معتقدند: «اگر کودک در حالی که پوشک خود را لمس می‌کند بگوید پی‌پی دارد یا اگر به لگنی که به تازگی برایش خریده‌اید، علاقه نشان دهد، ممکن است آمادگی این مرحله را داشته ‌باشد. حتی اگر بتواند به تنهایی از پله‌ها بالا برود نیز نشانه بسیار خوبی است. زیرا این مهارت‌های حرکتی اغلب همزمان با کنترل اسفنگترها یا همان ماهیچه‌هایی که مثانه و مقعد را باز و بسته می‌کنند‌، اتفاق می‌افتد.

 

3. کار کودک را آسان کنید

 

به کودکتان لباس‌های بپوشانید که به راحتی از تن بیرون می‌آیند. چون وقتی کودک احساس ادرار یا مدفوع داشته باشد، نمی‌تواند برای مدت طولانی خودش را نگه ‌دارد.ترجیحاً اگر فضای کافی دارید، لگن دلبندتان را در توالت یا داخل حمام قرار دهید. در غیراین‌صورت، لگن را در گوشه‌ای از سالن یا اتاق نشیمن قرار دهید تا در دسترس کودک باشد. اگر او ترجیح می‌دهد مستقیماً به حمام یا دستشویی برود و مانند بزرگتر‌ها از کاسه توالت استفاده کند، وی را از این کار منع نکنید بلکه کودکتان را کمک کنید تا کارش را به راحتی انجام دهد. 

 

4. کودک را مجبور نکنید

 

«به‌هیچ عنوان کودکتان را تحت فشار قرار ندهید که از لگن استفاده کند.» به عنوان مثال با کمک یک عروسک طرز استفاده از این شیء جدید (لگن) را به او نشان دهید و به این ترتیب فواید آن ‌را به کودک بیاموزید. سپس شما باید مرتباً به او پیشنهاد کنید که روی لگن بنشیند، زیرا در این سن، با تمرکز بر بازی، او حواسش پرت می‌شود و اغلب فراموش می‌کند که کار اصلی را انجام دهد. 


اگر بعد از چند دقیقه هیچ اتفاقی نیفتاد، به او اجازه دهید تا برگردد و بازی‌اش را کند. اگر موفق شد تا در لگن اجابت مزاج کند، حتماً به او تبریک بگویید فقط پیش کودک بیش از اندازه خوشحالی نکنید! اما اگر احساس کردید که فرزندتان آمادگی لازم برای استفاده از لگن را ندارد، بیهوده اصرار نکنید چون فایده‌ای نخواهد داشت. برای چند هفته‌ای لگن را کنار بگذارید و مترصد فرصت جدید باشید.

 

5. صبور باشید

 

اگر می‌خواهید در این مسیر مهم، همراه خوبی برای کودکتان باشید، فراموش نکنید که باید صبر زیادی پیشه کنید! ممکن است مدام شکست بخورید و مجبور شوید تا ما‌ه‌های متمادی را صرف این قضیه کنید. صبور باشید و دلبندتان را سرزنش نکنید، چون اگر در این مسیر، او به هر دلیلی احساس شرم و خجالت را تجربه کند، ممکن است با مشکلات جبران‌ناپذیر جدیدی روبه‌رو شوید. 


برای شب‌های کودک، عجله نکنید چون معمولاً چند ماه پس از برداشتن پوشک در طول روز، این امکان را خواهید داشت که در طول شب نیز پوشک را از او جدا کنید. پیشنهاد ما به شما این است که در طول شب، یک ملحفه بزرگ را چند لا کنید و زیر کودک بیندازید؛ به این ترتیب این مرحله نیز به خوبی، خوشی و موفقیت به پایان خواهد رسید.

 

ترجمه: عفت عباسیان

منبع: topsante.com


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو