آیا داشتن پوست خشک باعث ایجاد چین‌وچروک می‌شود؟
2 شهریور 1400 ساعت: 19:6یکی از رایج‌ترین شایعات این روزها درباره پوست خشک، این است که داشتن پوست خشک باعث شکل‌گیری چین‌وچروک‌های پوستی می‌شود. اما این شایعه درباره پوست خشک از کجا می‌آید و تا چه اندازه صحت دارد؟ 

متخصصان پوست‌ومو با قطعیت می‌گویند که داشتن پوست خشک باعث شکل‌گیری چین‌وچروک‌های پوستی نمی‌شود. این تصور نادرست با توجه به این نکته به‌وجود آمده است که پوست خشک می‌تواند مشکلات پوستی رایج و مرتبط با پیری پوست را برجسته کند. وقتی که پوست کسی ذاتا خشک باشد، درواقع پوستش دچار کمبود رطوبت شدید است و درنتیجه مشکلات پوستی رایج مانند چین‌وچروک‌ها، افتادگی پوست، پوسته‌ریزی و... جلوه‌های ظاهری واضح‌تری خواهند داشت. 


دکتر سوزان ون‌دایک، متخصص پوست‌ومو در آریزون) می‌گوید: «افراد دارای پوست خشک معمولا نشانه‌های پیری پوست را زودتر از افراد دارای پوست چرب تجربه می‌کنند. دلیلش این است که پوست خشک به آبرسانی و مرطوب‌سازی بسیار بیشتری نیاز دارد تا خطوط ریز پوستی که به‌علت پیری طبیعی پوست به‌وجود می‌آیند، حالت برجسته و نمایانی پیدا نکنند». 


وقتی که پوست به‌درستی مرطوب شود یا حالت چرب داشته باشد، چین‌وچروک‌های پوستی هم کمتر در معرض دید قرار می‌گیرند و پوست شما نسبتا صاف و لطیف به نظر می‌رسد. 


اگر پوست شما ذاتا خشک باشد، باید استفاده منظم و همیشگی از مرطوب‌کننده‌های باکیفیت را جدی بگیرید. محصولاتی که فرمولاسیون غلیظ و سنگینی دارند، گزینه‌های بهتری برای افراد دارای پوست خشک محسوب می‌شوند و مرطوب‌سازی بهتری را برای پوست این افراد به انجام می‌رسانند. اگر محصول مرطوب‌کننده شما حاوی اسید هیالورونیک در کنار مشتقات ویتامین A باشد، نه‌تنها پوست خودتان را به‌خوبی مرطوب می‌کنید، بلکه می‌توانید حالت نرم و لطیفی به خطوط ریز و چین‌وچروک‌های پوستی بدهید. 


چه عواملی باعث شکل‌گیری چین‌وچروک می‌شوند؟ 


تا اینجا دانستیم که داشتن پوست خشک باعث شکل‌گیری چین‌وچروک نمی‌شود، اما عوامل ژنتیکی گوناگون و عوامل تهاجمی زیست‌محیطی می‌توانند در شکل‌گیری این مشکلات پوستی نقش داشته باشند. مهم‌ترین این عوامل به ترتیب زیر هستند:


1. تماس با پرتوهای فرابنفش خورشیدی: تماس بیش از حد با پرتوهای فرابنفش خورشیدی می‌تواند اثرات مخرب و پایداری برای پوست شما داشته باشد. پرتوهای خورشیدی UVA و UVB نه‌تنها سرعت تجزیه کلاژن را افزایش می‌دهند، بلکه باعث شکل‌گیری زودرس مشکلات پوستی مختلف مانند چین‌وچروک و افتادگی پوست می‌شوند. 


2. آلودگی هوا: وقتی که از پیری پوست صحبت می‌کنیم، باید به آلودگی هوا به‌عنوان یک عامل تهاجمی مهم توجه داشته باشیم. اگر ساکن شهرها هستید و دائما در مناطق شلوغ شهری رفت‌وآمد دارید، باید پیامدهای این عامل زیست‌محیطی را بیشتر از دیگران جدی بگیرید. 


منظور ما فقط آلودگی هوای ناشی از دود خودروها نیست، بلکه تماس شما با دود سیگار و دخانیات هم اثرات مخربی دارد. انسداد روزنه‌های پوستی، شکل‌گیری جوش‌ها و ازبین‌رفتن کلاژن بدن فقط چند مورد از مهم‌ترین موارد هستند. با استفاده از محصولات ضدآفتاب و سرم‌های آنتی‌اکسیدانی می‌توانید اثرات ناشی از تماس با آلودگی هوا را کاهش دهید. 

 

ترجمه: یوسف صالحی 

منبع: skincare


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو