برنامه گام به گام مراقبت از پوست قبل و بعد از ورزش
29 مرداد 1400 ساعت: 19:5فرقی نمی‌کند که در خانه ورزش کنید یا در باشگاه‌های ورزشی، چراکه اگر به حفظ سلامتی و زیبایی پوست خودتان اهمیت می‌دهید، در هر صورت باید برنامه مشخص و منظمی برای مراقبت از پوست در اوقات قبل و بعد از ورزش داشته باشید. 

ورزش کردن با صورت آرایش‌کرده همان‌قدر به پوست آسیب می‌رساند که پاکسازی نکردن ذرات تعریق بعد از ورزش برای پوست زیان‌بار است. راهنمای گام به گام زیر شما را با یک برنامه مراقبت از پوست ساده و واضح برای اوقات قبل و بعد از ورزش آشنا می‌کند. 


بخش اول: قبل از ورزش 


1. پاکسازی آرایش با آب میسلار 


قبل از شروع تمرینات ورزشی، باید مطمئن شوید که پوست صورت‌تان کاملا تمیز و پاکیزه است. بنابراین اگر هر گونه آرایش به چهره دارید، ابتدا صورت خودتان را بشویید. استفاده از آب میسلار برای این کار می‌تواند نتایج خوبی داشته باشد، زیرا این آب‌ها حاوی مولکول‌های کوچک و پاک‌کننده‌ معلق در آب هستند و ناخالصی‌های مختلف مانند ترکیبات آرایشی ریز را به‌آرامی از سطح پوست جدا می‌کنند. 


2. استفاده از اسپری صورت 


یکی از بهترین کارها برای طراوت‌بخشی به پوست صورت قبل از ورزش، استفاده از اسپری صورت است. این محصولات نه‌تنها آبرسانی سریع و خوبی را برای پوست به انجام می‌رسانند، بلکه پوست را با ترکیبات مغذی خودشان شاداب‌تر می‌کنند. استفاده از اسپری صورت، شادابی و لطافت مطلوبی را به پوست شما برمی‌گرداند. 


3. آبرسانی با مرطوب‌کننده 


آخرین گام اصلی در مراقبت‌های پوستی قبل از ورزش، استفاده از مرطوب‌کننده است. بهترین محصولات مرطوب‌کننده برای اوقات قبل از ورزش، انواع سبک و رقیقی هستند که به‌راحتی و به‌سرعت توسط پوست جذب می‌شوند. مرطوب‌کننده‌ها عملکرد سد دفاعی پوست را تقویت می‌کنند و درنهایت بافت لطیف و مرطوبی به پوست می‌دهند. 


4. استفاده از ضدآفتاب دارای SPF


اگر قرار است در فضای آزاد ورزش کنید، حتما باید از محصولات ضدآفتاب دارای SPF استفاده کنید. محافظت از پوست در برابر پرتوهای فرابنفش خورشیدی، یکی از مهم‌ترین گام‌ها در برنامه مراقبت از پوست است که رعایت آن هنگام فعالیت‌های ورزشی هم اهمیت زیادی دارد. 


بخش دوم: بعد از ورزش 


1. پاکسازی 


به‌محض این‌که فعالیت ورزشی به پایان رسید، باید پوست صورت را به‌درستی از ذرات تعریق پاکسازی کنید تا از شکل‌گیری لکه‌ها یا جوش‌های پوستی جلوگیری کنید. برای پاکسازی صورت بهتر است از پاک‌کننده‌های آبرسان مخصوص صورت کمک بگیرید که فرمولاسیون مناسبی برای همه انواع پوستی دارند و پوست صورت را بدون ازبین‌بردن رطوبت درونی‌اش تمیز می‌کنند. 


2. لایه‌برداری 


وقتی که پاکسازی پوست تمام شد، استفاده از محصولات لایه‌بردار ملایم را به شما توصیه می‌کنیم تا از این طریق بتوانید ذرات باقیمانده از تعریق، آلودگی‌ها و چربی‌ها را به‌خوبی از بافت پوست جدا کنید. برای این کار بهتر است از سرم‌های حاوی اسید گلیکولیک کمک بگیرید یا سراغ محصولات بروید که برای همه انواع پوستی (ازجمله پوست‌های حساس) مناسب هستند. 


3. سرم مخصوص صورت 


استفاده از سرم‌های پوستی مخصوص صورت پس از پایان ورزش هم آبرسانی مطلوبی را به همراه دارد و هم از جنبه‌های دیگری به شما کمک می‌کند. برای مثال اگر پوست شما چرب یا مستعد آکنه است، می‌توانید از سرم‌های حاوی رتینول استفاده کنید تا ظاهر بهتری به اسکارهای آکنه‌ای یا روزنه‌های پوستی بزرگ بدهید. افراد دارای پوست خشک هم باید از سرم‌های حاوی اسید هیالورونیک استفاده کنند، چراکه این سرم‌ها آبرسانی ماندگاری دارند و ظاهر بهتری به خطوط ریز پوستی می‌دهند. 


4. مرطوب‌سازی 


برنامه مراقبت‌های پوستی پس از ورزش با مرطوب‌سازی پوست به پایان می‌رسد. در این مرحله هم باید از مرطوب‌کننده‌های سبک استفاده کنید. استفاده از محصولات ضدآفتاب هم پس از مرطوب‌سازی پوست ضرورت دارد. 


5. بدن را فراموش نکنید 


بعضی افراد رسیدگی به پوست بدن را پس از ورزش جدی نمی‌گیرند. اما اگر واقعا می‌خواهید از شکل‌گیری جوش‌ها در پوست قفسه سینه یا پشت بدن جلوگیری کنید، حتما بلافاصله پس از پایان ورزش دوش بگیرید. آن دسته از شوینده‌های مخصوص بدن که حاوی اسید سالیسیلیک و نیاسینامید هستند، پاکسازی و لایه‌برداری خوبی را برای پوست به انجام می‌رسانند، درحالی که لطافت پوست را هم از بین نمی‌برند. 

 

ترجمه: یوسف صالحی 

منبع: skincareبرچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو