در دوران شیوع کرونا از لنزها استفاده نکنید
23 فروردین 1399 ساعت: 00:1آکادمی چشم‌پزشکی آمریکا (AAO) اخیرا اعلام کرده است که التهاب ملتحمه (کنژنکتیویت) که با صورتی شدن چشم، قرمزی، تورم و ترشحات همراه می‌شود، می‌تواند از علائم نادر اما اولیه ابتلا به بیماری کووید-۱۹ ناشی از ویروس کرونا باشد.
این آکادمی درحال حاضر توصیه‌های مختلفی را برای ایمنی چشم‌ها در دوران شیوع کروناویروس ارائه کرده است که یکی از آنها خودداری موقت استفاده از لنزهای تماسی است.

دکتر سونال تولی، چشم‌پزشک و سخنگوی این آکادمی در اظهارات اخیرش به کسانی که از لنزهای تماسی استفاده می‌کنند، توصیه کرده است که باید برای مدتی این لنزها را کنار بگذارند و از عینک استفاده کنند. او می‌گوید: «عینک زدن را جدی بگیرید، به‌خصوص اگر موقع استفاده از لنزهای تماسی عادت دارید که زیاد به چشم‌های خودتان دست بزنید. استفاده از عینک به‌عنوان جایگزین لنزهای تماسی می‌تواند احتمال تحریک‌پذیری چشم‌ها را کمتر کند و مانع از این شود که صورت خودتان را لمس کنید یا به چشم‌ها دست بزنید».

آکادمی چشم‌پزشکی آمریکا همچنین مزیت دیگری را در رابطه با استفاده از عینک به‌جای لنزهای تماسی در دوران همه‌گیری جهانی کروناویروس مطرح می‌کند: لایه محافظتی اضافی. به‌گفته دکتر تولی، «لنزهای عینک‌های معمولی یا عینک‌های آفتابی می‌توانند از چشم‌ها در مقابل ریزقطرات تنفسی آلوده محافظت کنند. البته کووید-19 هنوز هم می‌تواند از کناره‌ها، بالا یا پایین عینک به چشم‌ها برسد، بنابراین این محافظت 100 درصدی نیست.»

طبق گزارشات آکادمی چشم‌پزشکی آمریکا، کسانی که با بیماران مبتلا به کروناویروس سر و کار دارند، می‌توانند از عینک‌های ایمنی برای محافظت قوی‌تر از چشم‌ها استفاده کنند.

علاوه بر توصیه به استفاده از عینک به‌جای لنزها، این آکادمی از همه درخواست کرده است که از لمس صورت یا مالیدن چشم‌ها خودداری کنند. دکتر تولی می‌افزاید: «اگر احساس کردید که باید چشم‌ها را بخارانید یا مالش دهید یا حتی اگر باید محل قرارگیری عینک را تنظیم کنید، از دستمال کاغذی تمیز به‌جای انگشتان دست استفاده کنید».

با توجه به این‌که خشکی چشم می‌تواند احتمال نیاز به خاراندن یا مالیدن چشم‌ها را افزایش دهد، استفاده از قطره‌های مرطوب‌کننده چشم در طول روز می‌تواند این مشکل را تا حدود زیادی کاهش دهد. کسانی که مبتلا به حساسیت فصلی هستند نیز بیشتر از دیگران با خطر دست زدن به چشم‌ها مواجه هستند.

اگر علی‌رغم همه این توضیحات مجبور شدید که صورت یا چشم‌ها را لمس کنید یا به استفاده از لنزهای تماسی ادامه دهید، کلید سلامتی شما فقط شستن منظم و صحیح دست‌ها است.

از دیگر اقدامات پیشگیرانه مربوط به کروناویروس و چشم‌ها می‌توان به این مورد اشاره کرد: عدم استفاده اشتراکی از قطره‌های چشم یا لوازم آرایشی. به‌گفته متخصصان، این احتمال وجود دارد که نوک قطره چشم یا ریمل چشم از طریق تماس با ترشحات چشمی یک فرد مبتلا به کووید-19 به این ویروس آلوده شود و به‌راحتی به فرد دیگری منتقل شود.


[left]ترجمه: راضیه فیضی
منبع: Health
[/left]
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو