واکنش در برابر واکسن کووید می‌تواند علائم سرطان پستان را تقلید کند
25 مرداد 1400 ساعت: 22:5یکی از عوارض جانبی احتمالی واکسن‌های کرونا که بزرگ شدن غدد لنفاوی زیربغلی است، ممکن است باعث ایجاد ترس ناخواسته در بین زنان و نگرانی آنها از احتمال ابتلا به سرطان پستان شود.

به گفته کارشناسان، هر دو واکسن فایزر و مدرنا می‌توانند باعث تورم غدد لنفاوی شوند، به ویژه آنهایی که در زیر بغل در طرف محل تزریق قرار گرفته‌اند.


بر اساس گزارش اخیر برخی از زنان این گره‌های لنفاوی زیر بغل را احساس می‌کنند و آنها را با توده‌های پستان اشتباه می‌گیرند.


علاوه بر این، غدد لنفاوی متورم می‌توانند در ماموگرافی ظاهر شوند حتی اگر زنان آنها را احساس نکنند. به همین علت  انجمن تصویربرداری از پستان به زنان توصیه می‌کند که هرگونه ماموگرافی را که قرار است ظرف چهار هفته پس از آخرین واکسیناسیون کووید19 انجام شود، به تعویق بیندازند.

 

غربالگری اضافی


حدود 16 درصد از بیماران کارآزمایی بالینی بعد از تزریق دوم واکسن  مدرنا غدد لنفاوی‌شان بزرگ شده بود و واکسن فایزر نیز اثر مشابهی را ایجاد کرد. در مردان نیز اتفاق می‌افتد.


 بنابراین توصیه می‌شود ماموگرافی خود را حداقل یک ماه پس از واکسیناسیون به تعویق بیندازند.


علائم را بشناسید


زنانی که در زیر بغل خود غدد لنفاوی متورم را پیدا کرده‌اند، نباید به سرطان پستان مشکوک شوند. اگر در عرض سه تا چهار هفته از بین رفت، فقط برای غربالگری منظم خود مراجعه کنید.


با این حال، پزشکان توصیه می‌کنند در صورت مشاهده علائم و نشانه‌های دیگر سرطان پستان، در صورت واکسیناسیون یا عدم تزریق، به پزشک مراجعه کنند.


این موارد عبارتند از:


• ضخیم شدن یا تورم قسمتی از پستان.


• سوزش یا گودی پوست پستان.


• قرمزی یا پوسته پوسته شدن پوست در ناحیه نوک پستان یا پستان.


• کشیدگی نوک پستان یا درد در ناحیه نوک پستان.


• ترشح نوک پستان به غیر از شیر مادر، از جمله خون.


• هرگونه تغییر در اندازه یا شکل پستان.


• درد در هر ناحیه ای از پستان


اینها نشانه‌هایی هستند که نگران¬کننده هستند و نمی¬خواهیم زنان مراجعه را به تعویق بیندازند.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: m webmd.co

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو