کودکان، بازی‌های ویدیویی و راهنمای ویژه برای والدین
بازی‌های ویدیویی، پرخاشگری در کودکان را افزایش می‌دهند
23 فروردین 1399 ساعت: 00:1کودکانی که زیاد بازی‌های ویدیویی خشونت‌بار انجام می‌دهند، بیشتر تمایل دارند که ضرب‌وشتم را امری قابل قبول بدانند و حتی بیشتر درباره خشونت خیال‌پردازی می‌کنند.
بیشتر والدین ترجیح می‌دهند که بچه‌هایشان وقت بیشتری را به کتاب‌خوانی اختصاص دهند و کمتر سراغ بازی‌های ویدیویی خشن بروند. یکی از مطالعات منتشرشده در JAMA Pediatrics تایید می‌کند که این دریافت غریزی والدین صحیح است. درواقع یافته‌های تحقیقاتی نشان می‌دهند که بازی‌های ویدیویی با افزایش پرخاشگری در بچه‌ها مرتبط هستند.

این مطالعه جدید نشان می‌دهد که این تغییرات عاطفی، صرف‌نظر از سن و جنسیت یا میزان پرخاشگری قبلی، در کودکان اتفاق می‌افتند. با این‌حال، تحقیقات علمی جهان هم نمی‌توانند بچه‌ها را متقاعد کنند که از بازی‌های ویدیویی دور بمانند، اما حداقل والدین می‌توانند برنامه مشخصی برای دوره‌های سنی مختلف بچه‌ها داشته باشند تا مانع از تماس بیش از حد بچه‌ها با بازی‌های ویدیویی خشن شوند.

از نوزادی تا ۲ سالگی

بچه‌ها از دوره نوزادی تا 3 سالگی اساسا نباید در معرض نمایشگرهای تلویزیون قرار بگیرند، چه برسد به بازی‌های ویدیویی! مغز نورس این بچه‌های کوچک هنوز درحال تکامل است، بنابراین مواجهه آنان با حجم زیادی از اطلاعات روی نمایشگرهای مختلف، پردازش مغزی شدید و دشواری را برای این بچه‌ها به‌وجود می‌آورد و حتی ممکن است در سنین بعدی به مشکلات بیشتری منتهی شود.

از ۳ تا ۶ سالگی

اگرچه بچه‌ها در این گروه سنی می‌دانند که چطور از تلویزیون استفاده کنند، اما بسیاری از متخصصان توصیه می‌کنند که این بچه‌ها هنوز هم نباید هیچ تماسی با بازی‌های ویدیویی داشته باشند. بچه‌هایی که در گروه سنی ۳ تا ۶ سال قرار دارند، در این دوره باید انرژی مغزی‌شان را به امور مهمی مانند یادگیری خواندن، بازی با کودکان دیگر و بازی در فضای باز اختصاص دهند.

از 7 سالگی به بعد

بچه‌ها از 7 سالگی به بعد می‌توانند بازی‌های ویدیویی را امتحان کنند، اما مجموع میزان بازی کودکان با دستگاه‌های بازی باید بین 5 تا 10 ساعت در هر هفته باقی بماند. به‌گفته متخصصان، تماس با بازی‌های ویدیویی بیشتر از 10 ساعت می‌تواند به جنبه‌های مهم زندگی کودک مانند فعالیت‌بدنی و روابط دوستانه با همسالان آسیب برساند.

والدین باید اوضاع را طوری مدیریت کنند که بازی‌های ویدیویی یک تفریح‌ گاه به گاه یا یک جنبه فرعی از زندگی کودک باشند، نه این‌که این بازی‌ها به یکی از جنبه‌های اصلی زندگی او تبدیل شوند، بنابراین کودکان زمانی می‌توانند سراغ بازی‌های ویدیویی بروند که تکالیف مدرسه‌شان را انجام داده باشند، امور شخصی و کارهای خانه تمام شده باشند و در طول روز فعالیت بدنی مناسبی کرده باشند.

کدام بازی‌هایی ویدیویی برای کودکان مناسب هستند؟

امروزه بازی‌های ویدیویی غیرخشن زیادی وجود دارند که محور اصلی آنها همکاری با دیگران و ارائه پاداش به رفتارهای اجتماعی مثبت است. والدین در روند نظارت بر بازی‌های ویدیویی صرفا نباید به رتبه‌بندی سنی این بازی‌ها اکتفا کنند. بعضی از این بازی‌ها «خشونت بجا» (happy violence) دارند و اگرچه هیچ خون و خون‌ریزی‌ای در آنها دیده نمی‌شود، اما خشونت‌ورزی را همچنان تایید و ترویج می‌کنند. به‌گفته متخصصان، اگر کودک برای پیشبرد بازی مجبور است یک انسان یا یک موجود را بکشد یا به او آسیب برساند، این یعنی خشونت رسانه‌ای.

والدین علاوه بر توجه به محتوای مبتنی بر «خشونت بجا» باید به «خشونت خنده‌دار» (comic violence) هم توجه داشته باشند و بدانند که خشونت‌های خنده‌دار و طنز هم برای کودکان مناسب نیستند، بنابراین واضح است که بازی‌های خشنی که صحنه‌های خون‌ریزی و قتل‌های فجیعی دارند، بدون هیچ معطلی باید از دایره بازی‌های ویدیویی کودکان کنار گذاشته شوند.

چه ساعتی از روز برای بازی‌های ویدیویی مناسب هستند؟

متخصصان تاکید می‌کنند که ساعت بازی‌های ویدیویی نباید به خواب‌شبانه نزدیک باشند چون کودکان را از نظر جسمی و روانی بیش از حد تحریک می‌کنند و درنتیجه مانع از خوابیدن آنان می‌شوند، بنابراین ساعات نزدیک به خواب شبانه باید به کتاب‌خوانی و فعالیت‌های آرامش‌بخش و آرام اختصاص داشته باشند.


ترجمه: یوسف صالحی
منبع: Everyday Health
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو