در دوران کرونا، دمنوش بابونه بنوشید!
24 مرداد 1400 ساعت: 08:5دمنوش یا چای بابونه جزو سنتی‌ترین دمنوش‌های شرقی محسوب می‌شود که این روزها طرفداران زیادی در سراسر جهان پیدا کرده است. دمنوش بابونه در گروه نوشیدنی‌های بدون کافئین قرار می‌گیرد و از این رو می‌تواند یک نوشیدنی گرم و مناسب برای افرادی که علاقه‌ای به دریافت کافئین ندارند، باشد. تحقیقات فراوانی ثابت کرده‌اند که آنتی‌اکسیدان‌های فراوان موجود در دمنوش بابونه می‌توانند با تقویت سیستم ایمنی، خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی و ویروسی را کاهش بدهند.

از طرف دیگر، مصرف این دمنوش فاقد کافئین می‌تواند به پیشگیری از کم‌آب شدن بدن در روزهای گرم سال هم کمک بکند و نوشیدنی مناسبی برای روزهای گرم تابستانی باشد. در ادامه، به بررسی مهم‌ترین فواید نوشیدن دمنوش بابونه اشاره می‌کنیم. 

 

کمک به خواب بهتر

بابونه، یک آنتی‌اکسیدان بسیار منحصر به فرد با نام آپی‌ژنین را در خود جای داده است. این آنتی‌اکسیدان ارزشمند به آن گروه از گیرنده‌های عصبی می‌چسبد که مسئولیت خواب ما را بر عهده دارند. همین مساله باعث می‌شود که بی‌خوابی یا مشکلات خواب ناشی از خستگی روانی یا استرس تا حد قابل توجهی از بین بروند. به همین دلیل هم در این دوران شیوع کرونا که بسیاری از ما با اخبار استرس‌زای مربوط به بیماری مواجه هستیم، مصرف دمنوش بابونه حدود 2 ساعت قبل از خواب می‌تواند به داشتن خوابی بهتر کمک بکند. به طور کلی، محققان ثابت کرده‌اند که مصرف منظم دمنوش بابونه می‌تواند کیفیت خواب افراد را در حد قابل قبولی بالا ببرد. 

 

کمک به سیستم گوارشی

درباره فواید دمنوش بابونه برای سیستم گوارشی، تحقیقات محدودی انجام شده است اما محققان بر این باورند که مصرف دمنوش بابونه به صورت گرم می‌تواند باعث تسکین سیستم گوارشی، کاهش نفخ و رفع حالت تهوع بشود. برخی از افراد ادعا می‌کنند که در فاصله کوتاهی پس از نوشیدن دمنوش بابونه، حس سنگینی سر دل و ریفلاکس آنها از بین می‌رود. نوشیدن دمنوش بابونه گرم حدود یک ساعت بعد از صرف وعده اصلی غذایی می‌تواند به هضم بهتر غذا هم کمک بکند. 

 

کمک به کاهش دردهای قاعدگی

اگر شما هم در دوران قاعدگی با گرفتگی‌های عضلانی در ناحیه شکم، اضطراب و دلشوره‌های ناشی از تغییرات هورمونی مواجه می‌شوید، بهتر است بدانید که مصرف دمنوش بابونه می‌تواند این علائم را کاهش بدهد. محققان می‌گویند که آنتی‌اکسیدان‌های موجود در چای بابونه می‌توانند با ایجاد آرامش ذهن و جسم، باعث بهبود شرایط کلی خانم‌ها در دوران قاعدگی بشوند و استرس آنها را در این دوران کاهش بدهند. 

 

کمک به کاهش التهاب در بدن

مطالعات فراوانی ثابت کرده‌اند که دمنوش بابونه حاوی ترکیبات مفیدی برای بدن است و مصرف منظم آن می‌تواند به شدت باعث کاهش التهاب در بدن بشود. زمانی که میزان التهاب در بدن پایین بیاید، عملکرد سیستم ایمنی هم بهتر می‌شود و دردهای مفصلی ناشی از افزایش التهاب در بدن هم بهبود پیدا می کند. تحقیقات محدودی ثابت کرده‌اند که حتی کاهش التهاب در اثر مصرف دمنوش بابونه می‌تواند باعث بهبود خلق‌وخو و کمتر شدن احتمال ابتلا به افسردگی هم بشود. 

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع: medicalnewstoday

کاکائو، توانایی بدنی فرد را در هنگام فعالیت افزایش می دهد! 

افزایش افسردگی در طرفداران رژیم گیاهخواری!​​​
سوپ مدیترانه‌ای مخصوص مبتلایان به کرونا​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو