چه کنیم تا در دوران شیوع کروناویروس به صورتمان دست نزنیم؟
دست زدن به صورت ممنوع!
25 اسفند 1398 ساعت: 16:12دست زدن به صورت عادتی شایع و تهدیدکننده سلامت است. این روزها با شایع شدن بیماری عفونی ویروسی کرونا این عادت می‌تواند خطرناک‌تر از همیشه باشد. کافی است بینی‌تان را بخارانید، گوشه چشم‌تان را لمس کنید یا دست به دهان ببرید تا بیمار شوید.
دست زدن به صورت عادتی شایع و تهدیدکننده سلامت است. این روزها با شایع شدن بیماری عفونی ویروسی کرونا این عادت می‌تواند خطرناک‌تر از همیشه باشد. کافی است بینی‌تان را بخارانید، گوشه چشم‌تان را لمس کنید یا دست به دهان ببرید تا بیمار شوید. در این شرایط ویروس خیلی راحت وارد بدن شده و خود را به سلول‌های ریه و بینی یا سینوس‌ها می‌رساند و آنها را نابود می‌کند. با این وجود اکثر افراد اعتراف می‌کنند که نمی‌توانند این عادت مضر را ترک کنند و به صورت‌شان دست نزنند. در واقع این رفتاری ناآگاهانه و غیرارادی است.

بر اساس تحقیقی دانشگاهی مشخص شد دانشجویان در طول یک ساعت حداقل 23 مرتبه به صورت‌شان دست می‌زنند. به گفته روانشناسان و بر اساس تحقیقی که مشروح نتایج آن در مجله PLOS ONE منتشر شد، لمس صورت با حس ناامیدی و شکست ارتباط مستقیم دارد و فرد با اینکار سعی در کاهش اضطراب و ناراحتی خود دارد. در واقع افراد با لمس صورت به نوعی خودنوازی می‌کنند.

جالب است بدانید یکی دیگر از دلایل دست بردن انسان به سمت صورت تمرکز بیشتر است و وقتی افراد در شرایطی قرار می‌گیرند که عوامل خارجی تمرکزشان را به هم می‌ریزد فرد سعی می‌کند با دست بردن به سمت صورت تمرکز خود را بازیابد.

در بحران کرونا مردم از قرار گرفتن در معرض عطسه یا سرفه‌ی فرد آلوده و بیمار شدن می‌ترسند در حالی که موبایل و استفاده از آن در طول روز و دست بردن به صورت بسیار بیشتر از سرفه فرد آلوده افراد را در معرض عفونت ویروسی قرار می‌دهد. شاید ماسک از راه‌های هوایی برای ورود اجرام بیماری‌زا محافظت کند اما ماسک، چشم‌ها را نمی‌پوشاند و فرد همیشه ممکن است حتی با وجود ماسک گوشه بینی‌اش را بخاراند.

برای ترک این عادت مضر چه کنیم؟

مهم‌ترین کار این است که نسبت به رفتارمان آگاهی پیدا کنیم و دستمان را سمت صورت نبریم. اگر ماسک به صورت دارید و مدام حس می‌کنید همه جای صورت‌تان می‌خارد به آن بی‌تفاوت شوید. اگر خارش قابل تحمل نیست حتما دست‌ها را بشویید یا ضدعفونی کنید. می‌توانید وسیله‌ای را ضدعفونی کرده و با آن صورت‌تان را بخارانید یا دستکش به دست کنید و اینکار را انجام دهید. هنگام استفاده از موبایل هم دستکش دست کنید تا دستان‌تان کمتر آلوده شود.

شاید ترک عادت لمس صورت در ابتدا سخت باشد اما شدنی است همانطور که اکثر شخصیت‌های سیاسی یاد می‌گیرند هرگز حین سخنرانی دست به صورت نبرند.


ترجمه: سمیه مقصودعلی
منبع: www.scmp.com
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو