مزایا و معایب داروهای بیولوژیکی برای کولیت اولسروز
16 مرداد 1400 ساعت: 18:5معرفی داروهای بیولوژیکی درمان بسیاری از افراد مبتلا به کولیت اولسروز را تغییر داده است. در اینجا آنچه شما باید در مورد خطرات و مزایا بدانید آمده است.

مزایای  داروهای بیولوژیکی برای کولیت اولسروز


می‌توانند علائم روده را بهبود بخشیده و بهبودی (جلوگیری از شعله‌ور شدن) را در افراد مبتلا متوسط تا شدید ایجاد و حفظ کنند. همچنین می‌توانند نیاز به بستری و جراحی را کاهش دهند.


یکی از مزایای کلیدی درمان‌های بیولوژیکی نسبت به سایر انواع درمان کولیت اولسروز این است که مکانیسم‌های عملکرد آنها به طور دقیق‌تری به عوامل مسئول این بیماری اختصاص داده شده است.


به عنوان مثال، بر خلاف کورتیکواستروئیدها، که بر کل بدن تاثیر می‌گذارد و ممکن است عوارض جانبی عمده‌ای ایجاد کند، عوامل بیولوژیکی انتخابی‌تر عمل می‌کنند. این درمان‌ها برای پروتئین‌های خاصی است که قبلاً ثابت شده است که در کولیت اولسروز نقش دارند.


معایب احتمالی داروهای بیولوژیکی 


درحالیکه داروهای بیولوژیکی ممکن است یک گزینه امیدوار‌کننده برای درمان کولیت اولسروز باشد، هر دارویی برای هر بیمار مناسب نیست.


دکتر رافالز می‌گوید: برای مدتی با بیماران کار خواهیم کرد تا برنامه درمانی مناسب آنها را تنظیم کنیم. ممکن است به معنای آزمایش داروهای مختلف بیولوژیکی و داروهای مولکول کوچک باشد.


شیوه زندگی فرد، عوامل جمعیت شناختی و شدت بیماری همه در انتخاب استفاده یا عدم استفاده از مواد بیولوژیکی مورد توجه قرار می‌گیرد و کدام یک از آنها بهترین گزینه است.


برخی از معایب احتمالی مصرف داروهای بیولوژیکی عبارتند از:


• فقدان داده‌های بلند مدت درحالی‌که مطالعات و اطلاعات بالینی نشان می‌دهد که مواد بیولوژیکی به طور کلی بی‌خطر هستند، اما آنها داروهای نسبتاً جدیدی هستند، بنابراین اطلاعات ایمنی طولانی مدت در دسترس نیست.


• هزینه از آنجا که اکثر این داروها فقط به عنوان نام تجاری موجود هستند، می‌توانند بسیار گران باشند. معرفی بیوسیمیلارها- داروهایی که بسیار شبیه به درمان بیولوژیکی اولیه هستند که از ثبت اختراع برخوردار شده‌اند- رقابت را در بازار مواد بیولوژیکی افزایش داده و به کاهش هزینه این نوع درمان کمک می‌کند.


• روش درمان مصرف بیولوژیک به سادگی بلع قرص نیست. برخی از داروهای بیولوژیکی مانند Humira را می‌توان به صورت تزریق به خود تجویز کرد، درحالیکه برخی دیگر مانند Entyvio نیاز به تزریق وریدی دارند. سطح راحتی یا برنامه شما ممکن است بر انتخاب شما بین داروهای بیولوژیکی یا اصلا مصرف آنها تاثیر بگذارد.


• عوارض جانبی مانند سایر داروها، داروهای بیولوژیکی با عوارض جانبی بالقوه همراه هستند. این موارد عبارتند از: درد در محل تزریق، درد، تب و افزایش حساسیت به عفونت.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: everydayhealth


دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو