سرطان‌هایی که تشخیص آنها در مراحل اولیه بسیار مشکل است
16 مرداد 1400 ساعت: 05:5تشخیص سرطان‌هایی که به سختی یافت می‌شوند می‌تواند تفاوت را در مورد درمان ایجاد کند. تشخیص برخی از سرطان‌ها آسان‌تر از بقیه است و به گفته متخصصان، سرطان‌های زیر برای تشخیص زودهنگام مشکل‌ترین هستند.

سرطان لوزالمعده


حدود هفت درصد از کل مرگ‌های ناشی از سرطان به دلیل سرطان لوزالمعده است. خبر امیدوارکننده این است که فناوری‌های جدیدی در حال ظهور است، مانند آزمایش خون مولکولی و سایر رویکردهای جدید، که می‌تواند تلاش‌های تشخیص زودهنگام را برای این نوع تومورهای بدون سابقه گسترش دهد.


دلیل تشخیص مشکل سرطان لوزالمعده این است که توموری داخلی است، در ابتدا بدون درد است و عموماً با هیچ چیزی که منجر به علائم شود ارتباط ندارد. 


سرطان کلیه


تشخیص سرطان کلیه دشوار است زیرا بیماران معمولاً تحت آزمایش قرار نمی‌گیرند مگر اینکه علائم را نشان دهند، که اغلب شامل کمردرد، خستگی مزمن، کاهش وزن بدون دلیل و خون در ادرار است. از آنجا که کلیه‌ها در اعماق بدن قرار دارند، تومورهای کوچک کلیه را نمی‌توان در طول یک معاینه فیزیکی سالانه مشاهده یا احساس کرد.


علاوه بر این، هیچ آزمایش غربالگری برای سرطان کلیه در افرادی که در معرض خطر بیشتری نیستند، وجود ندارد. 


سرطان ریه سلول غیر‌کوچک


سه چهارم سرطان‌های ریه پس از گسترش تشخیص داده می‌شوند. و اغلب بیماران علامت‌دار نمی‌شوند تا زمانی که سرطان به اندازه‌ای برسد که باعث علائم سرطان ریه مانند سرفه، ذات‌الریه، تنگی نفس شود و از طریق جریان خون و سیستم لنفاوی راه خود را باز کرده باشد.


سرطان ریه سلول غیر‌کوچک شایع‌ترین نوع سرطان ریه است، اما تشخیص آن در مراحل اولیه دشوار است زیرا سرطان ریه در مراحل اولیه اغلب بدون علامت است و با اشعه ایکس قفسه سینه تشخیص داده نمی‌شود. توموگرافی گسیل پوزیترون (PET) و سی‌تی‌اسکن می‌توانند در تشخیص سرطان ریه مفید باشند.


سرطان تخمدان


تنها 3 درصد از سرطان‌ها را در بین زنان به خود اختصاص می‌دهد، این سرطان پنجمین سرطان کشنده است و بیشتر از سایر سرطان‌های دستگاه تناسلی زنان باعث مرگ می‌شود. مانند سایر سرطان‌ها، هرچه زودتر تشخیص داده شود، نتیجه بهتر است، اما فقط حدود 20 درصد از سرطان‌های تخمدان در مراحل اولیه تشخیص داده می‌شود. 


عمدتاً به دلیل اندازه و تنگ بودن حفره شکمی و این واقعیت است که هیچ علائم ناشی از سرطان تخمدان در مراحل اولیه نیست. اغلب در مراحل سه یا چهار تشخیص داده می‌شود.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: thehealthy.com

 

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو