چرا درمان سرطان پانکراس (لوزالمعده) بسیار دشوار است
7 مرداد 1400 ساعت: 19:5درمان سرطان لوزالمعده تا حد زیادی دشوار است زیرا علائم اولیه مبهم هستند، سرطان بسیار تهاجمی است و هنوز هیچ آزمایش غربالگری وجود ندارد. 

سرطان لوزالمعده دشمنی پنهان و اغلب کشنده است. سومین عامل اصلی مرگ‌ومیر ناشی از سرطان در ایالات متحده است که فقط 5 سال بقا دارد. 


چرا سرطان لوزالمعده به سرعت گسترش می‌یابد؟


سرطان لوزالمعده به دلیل موقعیتی که دارد به سرعت گسترش می‌یابد: در اعماق شکم و مجاور سایر اندام‌های حیاتی است. این غده آنزیم‌هایی تولید می‌کند که به هضم غذا و هورمون‌هایی که سطح قند خون را کنترل می‌کنند کمک می‌کند.


 هنگامی که تومور در لوزالمعده تشکیل می‌شود، می‌تواند به راحتی به سایر قسمت‌های بدن گسترش یابد.سلول‌های تومور سرطانی لوزالمعده بسیار انعطاف‌پذیر و تهاجمی هستند. تا زمان تشخیص، حتی تومورهای کوچک نیز به اندام‌های دیگر سرایت می‌کنند. 


عوامل خطر این بیماری شامل دیابت طولانی‌مدت، پانکراتیت (التهاب لوزالمعده) مزمن و ارثی، سیگار کشیدن، سن بالا، چاقی و رژیم غذایی سرشار از گوشت‌های قرمز و فرآوری شده است.


علائم اولیه سرطان لوزالمعده تا حدودی مبهم است. لیست علائم شامل درد شکم یا کمر، کاهش وزن، کاهش اشتها یا حالت تهوع است.


اگر تومور مجرای صفراوی را در سر لوزالمعده مسدود کند، زردی- زردی پوست- می‌تواند نشانه‌ای باشد.


چشم‌انداز سرطان لوزالمعده چیست؟


در حال حاضر بقا 9 درصد است، در حالی که 4 درصد بوده است. و این یک پیشرفت است. 


این سرطان ممکن است با جهش ژنتیکی ژن‌های BRCA ، مشابه سرطان پستان مرتبط باشد. این بدان معناست که ممکن است به درمان‌های هدایت‌شده پاسخ دهد.


 متخصصان سرطان همچنین در حال آزمایش ترکیبات شیمی درمانی و درمان سرطان قبل از جراحی هستند. در پنج سال آینده، امید است میزان بقا را دو برابر شود و طی ده تا 20 سال، امید است راهی پیدا شود که بتوان آن را زود تشخیص داد و راه‌های بهتری برای درمان بیماری پیدا شود.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: thehealthy.com

 

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو