محققان برای آزمایش روش‌های جدید درمان، ریزتراشه تخمدان می‌سازند
4 مرداد 1400 ساعت: 21:5در دانشگاه A&M تگزاس، محققان دستگاه‌ها را به سطوح جدیدی ارتقا دادند که می‌تواند روش پزشکان برای درمان سرطان، به ویژه سرطان تخمدان را تغییر دهد. آنها ادعا می‌کنند چندین مورد جدید در طراحی فن‌آوری و همچنین توانایی‌های بیولوژیکی وجود دارد که روی تراشه‌های قبلی وجود نداشته است. 

دستگاه دکتر جین- تراشه ریز‌تومور تخمدان (تراشه OTME) - بر روی پلاکت‌ها، سلول‌های ریز‌خونی متمرکز است که به بدن کمک می‌کند تا لخته‌ها را متوقف کند تا خونریزی را متوقف کند. ریز دستگاه، به اندازه یک USB است، و خصوصیات تومور را در آزمایشگاه مدلسازی می‌کند. سپس محققان می‌توانند با نزدیک شدن به تومور، حوادث درون پلاکت‌های در گردش خون را از نو ساخته و آن را قوی‌تر و قابل جابجایی کنند.


نظارت بر سرطان تخمدان یکی از موارد خاص چالش‌برانگیز است. تومورها عموماً در داخل بافت بیمار ایجاد می‌شوند و به دست آوردن اطلاعات در زمان واقعی از ویژگی‌های تومور و نحوه تعامل آن با سلول‌های خونی، دشوار است. همچنین، تومورهای تخمدان می‌توانند به سرعت در داخل بدن گسترش یابند و زمان را به یک عامل حیاتی دیگر در ترسیم روند پیشرفت بیماری تبدیل کنند.


تراشه OTME بر اساس درک بالینی موجود در مورد نحوه حرکت پلاکت‌های خون در داخل بافت تومور و آنچه باعث گسترش آنها در خارج از تومور می‌شود، ساخته می‌شود. با این حال، سازوکار واقعی این روند تاکنون عمدتا ناشناخته مانده است.


دکتر جین گفت: برای اولین بار، یک تعامل حیاتی بین پلاکت‌ها و تومور از طریق پروتئین‌های سطح آنها را شناسایی کردیم. با استفاده از تصویربرداری با وضوح بالا، بازخوانی سلولهای پیشرفته و مولکولی و روشهای تعیین توالی RNA با استفاده از تراشه OTME ، ما مسیرهای سیگنالینگ ژنتیکی واقعی در پشت سلولهای خونی را که متاستاز سرطان تخمدان را تحریک کرده و یک استراتژی دارویی جدید برای جلوگیری از این روند است کشف کردیم.


تراشه OTME کاربردهای مختلفی دارد، هم در مشاهده چگونگی تعامل سلول‌های سرطانی با سلول‌های عروقی و خونی و هم در آزمایش روش‌های جدید برای درمان بیماری که ممکن است مکمل شیمی درمانی و رادیوتراپی تومورها باشد.


این تراشه OMME چند حالته می‌تواند بستر ایده‌آلی را برای محققان مراقبت‌های بهداشتی فراهم کند تا داروهای ضد‌سرطان، عروقی و خون را به صورت جداگانه یا به صورت ترکیبی در محیط تومور در سطح انسانی ایجاد کنند.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: news-medical.net


دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو