درمان خانگی طبیعی برای عفونت مجاری ادراری
3 مرداد 1400 ساعت: 20:5عفونت دستگاه ادراری (UTI) زمانی است که باکتری‌های خارج از بدن وارد دستگاه ادراری می‌شوند و کلیه‌ها، مثانه یا مجرای ادرار را تحت تاثیر قرار می‌دهند. اگرچه هرکسی می‌تواند به عفونت دستگاه ادراری مبتلا شود، اما بیشتر در خانم‌ها دیده می‌شود و اغلب باعث ادرار دردناک و علائم دیگری می‌شود. 

همیشه بعد از رابطه جنسی به دستشویی بروید


این یکی از مهمترین درمان‌های خانگی برای پیشگیری از عفونت ادراری است. بعد از رابطه جنسی بلافاصله به دستشویی بروید تا باکتری‌هایی که به مجرای ادرار وارد می‌شوند را شسته و پاک کنید. یک قاعده کلی این است که هر دو تا سه ساعت یکبار ادرار کنید یا هنگامی که احساس تمایل شدید می‌کنید. 


نگه داشتن ادرار به مدت طولانی منجر به تجمع باکتری‌ها می‌شود- دقیقاً همان چیزی که می‌خواهید از آن اجتناب کنید. همیشه به یاد داشته باشید که از جلو به عقب پاک کنید زیرا انجام خلاف این امر می‌تواند باکتری‌ها را منتقل کرده و خطر ابتلا به عفونت ادراری را افزایش دهد. 


بعد از رابطه جنسی دوش واژینال نگیرید


مواد شیمیایی موجود در نمک‌ها و ژل‌های حمام می‌توانند مجرای ادرار را تحریک کرده و آن را مستعد عفونت کنند. همچنین از مصرف مواد شیمیایی درعطرها و دئودورانت‌ها یا اسپری‌های زنانه، دستمال توالت معطرو محصولات زنانه خودداری کنید.


 این موارد می‌توانند تعادل pH طبیعی واژن را مختل کرده و خطر ابتلا به باکتری‌های مضر را افزایش دهند.


آب بدنتان را تامین کنید


نوشیدن آب می‌تواند به دفع باکتری‌ها کمک کند. آبرسانی به تخلیه کلیه و مثانه نیز کمک می‌کند. قانون معمول این است که هشت لیوان آب در روز هدف بگیرید، اما ممکن است به مقدار کمتری نیاز داشته باشید.


 زنانی که روزانه 1.5 لیتر آب اضافی می‌نوشند نسبت به زنانی که در این مطالعه یک ساله آب اضافی مصرف نکرده‌اند، 5 درصد کمتر عفونت دستگاه ادراری را تجربه کرده‌اند. 


ویتامین سی اضافی مصرف کنید


نوشیدن مقدار زیادی ویتامین سی یا مصرف مکمل‌های ویتامین سی راه دیگری برای جلوگیری از رشد بیش از حد باکتری‌ها است. انستیتوی ملی بهداشت توصیه می‌کند زنان 19 سال به بالا حداقل 75 میلی‌گرم ویتامین سی در روز دریافت کنند.


 با پزشک خود صحبت کنید تا مقدار مناسب شما را تعیین کند. از طریق رژیم غذایی نیز می‌توانید ویتامین سی دریافت کنید. 


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: thehealthy.com

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو