تفاوت میان خطوط ریز پوستی و چین‌وچروک‌ها چیست؟
1 مرداد 1400 ساعت: 14:5در میان همه مشکلات پوستی گوناگونی که همراه با افزایش سن اتفاق می‌افتند مانند تغییرات رنگدانه‌ای، ازدست‌دادن استحکام، کدرشدگی پوست و...، خطوط ریز و چین‌وچروک‌های پوستی را پس از شکل‌گیری، بسیار سخت‌تر می‌توان درمان کرد. بنابراین پیش از آن‌که مستقیما سراغ مرطوب‌کننده‌ها و سرم‌های ضدپیری بروید، باید با علت‌های شکل‌گیری این مشکلات آشنا شوید و در درجه اول از به‌وجود آمدن آنها جلوگیری کنید. 

داشتن اطلاعات کافی درباره تفاوت‌های این دو نوع مشکل پوستی هم نقش موثری در مقابله بهتر با آنها خواهد داشت. در این مطلب، دکتر الیزابت هوشمند، متخصص پوست‌ومو شما را با مهم‌ترین مسائل مربوط به تفاوت‌های خطوط ریز و چین‌وچروک‌های پوستی آشنا می‌کند. 


خطوط ریز پوستی و چین‌وچروک‌ها چه تفاوت‌هایی دارند؟ 


به‌گفته دکتر هوشمند، «خطوط ریز همان نشانه‌های اولیه شکل‌گیری چین‌وچروک‌های پوستی هستند. این خطوط پوستی نازک و ریز معمولا در قسمت‌هایی از صورت شکل می‌گیرند که بیشترین حالت‌های بیانی چهره (مانند اخم، خنده و...) را نمایان می‌سازند. بنابراین بیشتر در اطراف چشم‌ها، دهان و پیشانی دیده می‌شوند». پس اگر زیاد اخم می‌کنید یا زیاد می‌خندید، این حالت‌های بیانی چهره به‌مرور زمان می‌توانند باعث شکل‌گیری خطوط پوستی نازک و ریز شوند. 


نکته مهم‌تر این است که همراه با افزایش سن، قابلیت کشسانی یا الاستیسیته طبیعی پوست هم ضعیف می‌شود و درنتیجه قسمت‌های چین‌خورده پوست صورت به‌سختی می‌توانند به حالت اولیه خودشان بازگردند. 


برخلاف خطوط ریز، چین‌وچروک‌ها کاملا به افزایش سن بستگی دارند و عمدتا بیشتر از خطوط ریز در دیدرس خود فرد و دیگران قرار می‌گیرند. دکتر هوشمند می‌گوید: «می‌توان چین‌وچروک‌ها را همان خطوط ریز در دوره‌های سنی بالاتر زندگی در نظر گرفت». 


نکته مهمی که باید مورد توجه قرار بگیرد، این است که خطوط ریز می‌توانند نهایتا حالت همیشگی پیدا کنند و بعد به شیارهای عمیق‌تر و واضح‌تری تبدیل شوند که همان چین‌وچروک‌ها هستند. اگرچه هرکسی بالاخره به درجاتی از چین‌وچروک‌های پوستی دچار می‌شود، اما همچنان راهکارهای مناسبی وجود دارند که می‌توانند شدت شکل‌گیری آنها را کاهش دهند و همچنین کاری کنند که این مشکلات پوستی کمتر دیده شوند. 


شکل‌گیری خطوط ریز و چین‌وچروک‌های پوستی چه علت‌هایی دارد؟ 


به‌گفته دکتر هوشمند، خطوط ریز و چین‌وچروک‌های پوستی لزوما نباید از نشانه‌های پیری پوست باشند. در بعضی از موارد، این مشکلات می‌توانند نشان‌دهنده کمبود رطوبت در پوست به‌دلایل مختلفی مانند تماس بیش از حد با نور خورشید باشند. همزمان با افزایش سن، پوست هم خشک‌تر و نازک‌تر می‌شود و درنتیجه تماس بیش از حد با نور خورشید و آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد می‌توانند در شکل‌گیری نشانه‌های ‌آشکار پیری پوست نقش مهمی ایفا کنند. 


البته روند طبیعی پیری پوست که باعث تخریب کشسانی و انعطاف‌پذیری پوست می‌شود هم می‌تواند کاری کند که خطوط ریز پوستی به‌مرور زمان به چین‌وچروک‌های واضح‌تر و عمیق‌تر تبدیل شوند. 


چگونه از شکل‌گیری خطوط ریز و چین‌وچروک‌های پوستی جلوگیری کنیم؟ 


برای این‌که در این مسیر به موفقیت قابل قبولی برسید، باید آبرسانی درونی و بیرونی به پوست را کاملا جدی بگیرید؛ یعنی هم در طول روز به اندازه کافی آب بنوشید و هم به‌طور منظم از محصولات مرطوب‌کننده و آبرسان استفاده کنید. استفاده از محصولات حاوی اسید هیالورونیک می‌تواند کیفیت آبرسانی و مرطوب‌سازی پوست را افزایش دهد. 


در کنار اینها، استفاده روزانه و همیشگی از محصولات ضدآفتاب طیف وسیع و دارای SPF بالای 30 هم ضرورت دارد. اگر از سنین پایین به این اصول مراقبت از پوست پایبند باشید، روند پیری طبیعی پوست را هم کندتر خواهید کرد. 

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع: skincare


مراقبت‌هایی برای کاهش چروک‌های اطراف چشم

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو