5 تصور نادرست درباره تونرها
30 تیر 1400 ساعت: 19:4یکی از دلایلی که بعضی افراد را در استفاه از تونرها مردد می‌کند، تصورات نادرست و گوناگونی است که درباره آنها وجود دارد.

برای این‌که تردیدهای شما را درباره تونرها برطرف کنیم و تصویر واضح‌تری از این محصولات ترسیم کنیم، از متخصصان پوست‌ومو خواسته‌ایم که درباره مهم‌ترین تصورات نادرست مربوط به تونرها برای ما توضیح دهند. 


تصور نادرست: تونرها فقط برای پوست‌های چرب هستند 


تونرها دو عملکرد اساسی دارند: اول این‌که چربی‌های اضافی و ناخالصی‌های مختلف را از پوست جدا کنند و دوم این‌که سطح pH پوست را به وضعیت مطلوب و سالم برسانند. وقتی که پوست با کمک تونرها به وضعیت متعادل و پاکیزه می‌رسد، گام‌های بعدی در برنامه مراقبت از پوست هم راحت‌تر برداشته می‌شوند. 


درحالی که امروزه بعضی از تونرها به‌طور خاص برای پوست‌های چرب یا پوست‌های مستعد آکنه طراحی می‌شوند، اما همچنان تونرهای مناسبی هم برای پوست‌های ترکیبی، خشک و حتی حساس در دسترس هستند. پس اگر پوست حساسی دارید، بهتر است دنبال تونرهای حاوی ترکیبات تسکین‌دهنده مانند عصاره گل رز یا بابونه بگردید. 


تصور نادرست: همه تونرها ترکیبات قابض دارند 


در گذشته تونرها حاوی الکل بودند و بنابراین در گروه محصولات قابض (astringent) قرار می‌گرفتند. اما امروزه دیگر تونرها براساس چنین فرمولاسیونی تولید نمی‌شوند. تونرهای امروزی سطح سبوم پوست را به تعادل می‌رسانند و همچنین خاصیت آبرسانی و تسکین‌دهندگی دارند. حتی بعضی از تونرها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که برای همه انواع پوستی مناسب باشند. 


تصور نادرست: می‌توان از تونرها به‌جای پاک‌کننده‌ها استفاده کرد 


بعضی افراد هنوز هم تونرها را با پاک‌کننده‌ها اشتباه می‌گیرند، در صورتی که استفاده از محصولات شوینده و پاک‌کننده برای جداسازی ترکیبات آرایشی و انواع آلودگی‌ها از پوست ضرورت دارد. تونرها جایگزینی برای پاک‌کننده‌ها و شوینده‌ها نیستند، بلکه باید بعد از این محصولات استفاده شوند تا کیفیت پاکسازی پوست را افزایش دهند. ساختار فرمولی تونرها به گونه‌ای نیست که بتواند همه ذرات آلودگی، ترکیبات آرایشی و ناخالصی‌های مختلف را کاملا از سطح پوست جدا کند. 


تصور نادرست: تونرها اثربخشی قابل‌ توجهی ندارند 


برخلاف سرم‌ها، تونرها با استفاده از ترکیبات غلیظ‌شده فرمول‌بندی نمی‌شوند و طبیعی است که نتوانند اثربخشی فوری و سریع داشته باشند یا تفاوت‌های چشمگیری را در وضعیت پوست ایجاد کنند. بنابراین توجه داشته باشید که تونرها ذاتا به‌عنوان محصولات تکمیلی ساخته شده‌اند، اما همچنان می‌توانید دنبال تونرهای قوی‌تر و غلیظ‌تر بگردید. 


امروزه بعضی از تونرها از ترکیبات لایه‌بردار شیمیایی مانند اسیدهای آلفاهیدروکسی (AHA) و اسیدهای بتاهیدروکسی (BHA) در فرمولاسیون خودشان استفاده می‌کنند تا بتوانند نوعی لایه‌برداری شیمیایی را برای پوست به انجام برسانند. تونرهای لایه‌بردار نمی‌توانند جایگزین لایه‌بردارهای اصلی شوند، اما استفاده از آنها می‌تواند به پاکسازی پوست و افزایش درخشندگی پوست کمک کند. 


اگر می‌خواهید از این تونرها استفاده کنید، حتما دنبال محصولاتی بگردید که از ترکیبات تسکین‌دهنده مانند بابونه، رزماری و آلوئه ورا در فرمولاسیون خودشان استفاده کرده‌اند. 


تصور نادرست: فقط یک روش برای استفاده از تونر وجود دارد 


واقعیت این است که روش‌های مختلفی برای استفاده از تونرها وجود دارند. شما می‌توانید از پدهای پنبه‌ای یا انگشتان دست برای استفاده از تونرها کمک بگیرید. بعضی از تونرها را نیز می‌تواند روی پوست اسپری کرد. تصمیم‌گیری درباره روش استفاده از تونرها در درجه اول به ترجیحات شخصی خودتان بستگی دارد. البته کسانی که پوست مستعد آکنه دارند، بهتر است از پدهای پنبه‌ای به‌جای انگشتان دست کمک بگیرند یا تونرهای برپایه اسپری را انتخاب کنند. 

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع: skincare


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو