تونر؛ از چیستی تا بهترین زمان و بهترین نحوه استفاده
29 تیر 1400 ساعت: 20:4کسانی که از تونر برای پوست صورت استفاده کرده‌اند، حتما با عملکرد خاص و خیره‌کننده این محصول مراقبت از پوست آشنا هستند. با این‌حال، بهتر است که همه ما ابتدا اطلاعات بیشتری درباره چیستی تونر کسب کنیم و همچنین با بهترین زمان و بهترین نحوه استفاده از آن آشنا شویم. 

هرچقدر میزان اطلاعات ما درباره این مسائل بیشتر باشد، درنهایت می‌توانیم از بیشترین فواید تونرها بهره‌مند شویم. 

 

تونر چیست؟


آن دسته از تونرهای امروزی که مخصوص پوست صورت ساخته می‌شوند، کارکردهای مختلفی دارند که مهم‌ترین آنها عبارتند از آبرسانی به پوست، تسکین تحریکات پوستی، متعادل‌سازی سطح pH پوست پس از پاکسازی، جداسازی ذرات چربی اضافی از پوست و همچنین مقابله با آکنه. 


درواقع شما باید استفاده از تونر را نوعی مرحله تکمیلی در برنامه پاکسازی روزانه پوست در نظر بگیرید که ذرات آلودگی و ناخالصی‌های مختلف را با اثربخشی بالایی پاکسازی می‌کند، درحالی که تعادل pH پوست را هم مختلف نمی‌سازد. 


دکتر دندی انگلمان، متخصص پوست‌ومو می‌گوید: «اگر ساختار pH یک محصول مراقبت از پوست به سمت حالت قلیایی متمایل باشد، محصول انتخاب‌شده درنهایت پوست را بیش از حد خشک می‌کند و باعث شکل‌گیری تحریکات پوستی می‌شود. به‌علاوه، قوای محافظتی پوست از خودش در برابر رشد باکتری‌ها نیز در این شرایط ضعیف می‌شود و درنتیجه شما به جوش‌های پوستی مبتلا خواهید شد. 


حال اگر محصول انتخاب‌شده بیش از حد اسیدی باشد، می‌تواند چربی‌های طبیعی پوست را از بین ببرد و باعث اختلال در سد دفاعی پوست شود». بنابراین اگر از تونرهایی استفاده کنید که برای متعادل‌سازی pH پوست طراحی شده‌اند، آن‌وقت می‌توانید از پوست خودتان در برابر مشکلاتی مانند خشکی بیش از حد محافظت کنید. 


بهترین زمان برای استفاده از تونر 


بهترین زمان برای استفاده از تونر بلافاصله پس از شست‌وشوی صورت است، هم در ساعات صبح پس از بیدار شدن و هم در ساعات شب پیش از خوابیدن. با توجه به این‌که بعضی از پاک‌کننده‌ها و شوینده‌های صورت می‌توانند غلیظ باشند و پوست را تحت فشار بگذارند، استفاده از تونرهای متعادل‌ساز می‌تواند تحریکات پوستی را تسکین دهد و همچنین ذرات باقی‌مانده از آلودگی‌ها، ناخالصی‌ها و ترکیبات آرایشی را به‌خوبی از سطح پوست جدا کند. 


اگر وقت کافی ندارید، حداقل باید شب‌ها از تونر استفاده کنید. این ترفند به پوست شما کمک می‌کند تا پس از تماس طولانی‌مدت با ترکیبات آرایشی در طول روز و همچنین تماس با عوامل تهاجمی زیست‌محیطی (مانند آلودگی هوا) عملکرد موفقی در بازسازی خودش داشته باشد. 


بهترین نحوه استفاده از تونر 


نحوه استفاده از تونر دقیقا به اندازه نوع تونری که انتخاب می‌کنید، اهمیت دارد. تونرها همیشه باید پس از پاکسازی و شستن پوست استفاده شوند. برای این کار ابتدا باید یک پد پنبه‌ای را به تونر آغشته کنید (کمک گرفتن از انگشتان دست هم مشکلی ندارد، به‌شرطی که دست‌ها به‌درستی شسته شده باشند) و سپس تونر را در قسمت‌های مختلف صورت پخش کنید. 


ممکن است که در این روند به استفاده از چند پد پنبه‌ای نیاز پیدا کنید. وقتی که ترکیبات تونر به‌خوبی توسط پوست جذب شد و پد پنبه‌ای دیگر به تونر آغشته نبود، یعنی کار شما تمام شده است. 

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع: skincare


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو