پروبیوتیک‌ها؛ میکروب‌های مفید برای مقابله با آلرژی
21 فروردین 1399 ساعت: 16:1تغییرات فلور میکروبی روده‌ای ناشی از سبک مدرن امروزی یکی از عوامل زمینه ساز آلرژی است که شمار مبتلایان نسبت به گذشته بیشتر شده است. تعادل فلور روده‌ای تاثیر مثبتی در عملکرد سیستم ایمنی دارند و به همین دلیل برخی از این باکتری ها می‌توانند به عنوان سد طبیعی در برابر عوامل حساسیت‌زا عمل کنند.
"پروبیوتیک ها" باکتری ها و مخمرهایی هستند که به طور طبیعی در روده وجود دارند و فلور روده ای را تشکیل می دهند. پروبیوتیک ها فواید بسیاری برای سلامتی دارند و به همین دلیل امروزه در تهیه محصولات غذایی مانند لبنیات استفاده می‌شوند.

ارتباط فلور روده‌ای و آلرژی

مطالعات مختلفی نشان می دهد که کاهش سطح باکتری های فلور روده ای زمینه ساز آلرژی در کودکان است. در این شرایط، باکتری های بیماری زا بیشتر به سیستم گوارشی حمله می کنند و از طرفی مقدار باکتری های محافظ کمتر است.

فلور روده ای به خصوص بیفیدوباکتری‌ها در کودکان با وضعیت مطلوب سلامتی تعادل خوبی دارد اما در تغییر در سطح این باکتری ها زمینه ساز التهابات و بروز واکنش های آلرژی می شود.

بهبود آلرژی به کمک پروبیوتیک‌ها

مرسوم ترین روش درمان در مورد آلرژی کودکان، تجویز شیرهای مخصوص است تا بروز علائم آلرژی کاهش یابد. اما مطالعات جید نشان می دهد که استفاده از شیرهای غنی از پروبیوتیک‌ها می‌تواند نتایج بهتری داشته باشد و علائم آلرژی پس از دو ماه برطرف گردد. حتی بعضی از این باکتری ها می‌توانند علائم اگزما در کودکان یک تا سیزده ساله را کاهش دهند.

اما آنچه به عنوان بهترین روش برای پیشگیری از آلرژی مطرح است اینکه مصرف برخی از پروبیوتیک ها توسط خانم های دارای زمینه آلرژی طی دوران بارداری می تواند زمینه انتقال آلرژی از مادر به نوزاد را تا حدود 50% کاهش دهد. نکته مهم تر اینکه تاثیر محافظتی می تواند تا دوران نوجوانی ادامه داشته باشد.

مکانیسم عملکرد پروبیوتیک ها به طور دقیق مشخص نیست اما به نظر می رسد که پروبیوتیک ها تاثیر مثبتی بر سیستم ایمنی دارند و در نتیجه بروز التهابات کاهش می یابد. همچنین براساس برخی از نظریه‌ها، پروبیوتیک‌ها باعث تخریب آنزیمی آلرژن شده که احتمال واکنش سیستم ایمنی محدود می‌شود.
مترجم: مریم سادات کاظمی
منبع:www.Esanté.fr
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو