آیا عینک می‌تواند باعث شکل‌گیری جوش‌ها شود؟!
28 تیر 1400 ساعت: 12:4بعضی عینک‌ها می‌توانند باعث شکل‌گیری تحریکات پوستی یا تشدید تحریکات پوستی شوند، خصوصا عینک‌هایی که از تکه‌های لاستیکی در قسمت دسته عینک‌ها استفاده می‌کنند

درگیری با جوش‌های صورت یکی از شایع‌ترین مشکلات پوستی است که همچنان بعضی افراد را از جنبه‌های مختلفی به دردسر می‌اندازد. امروزه راهکارهای گوناگونی هم برای مقابله با جوش‌های صورت در دسترس قرار گرفته‌اند، اما همچنان نمی‌توان کاری کرد که هیچ جوشی روی صورت هیچ فردی به‌وجود نیاید! به هر حال، نکته مهم‌تر این است که بررسی محل شکل‌گیری جوش می‌تواند به شما در روند مقابله با آن کمک کند. 


محل شکل‌گیری جوش‌های صورت: از گونه‌ها تا شقیقه‌ها 


اگر دچار جوش صورت شده‌اید، قبل از هر گونه اقدامی ابتدا محل شکل‌گیری جوش را بررسی کنید. اگر جوش‌ها صرفا روی گونه‌های شما متمرکز شده باشند، به احتمال زیاد مشکل به موبایل شما برمی‌گردد که دائما با این قسمت از صورت در تماس است. اگر جوش‌ها در ناحیه فک متمرکز شده باشند، به احتمال زیاد مشکل اصلی از نوسانات هورمونی نشات می‌گیرد. اما اگر جوش‌ها در ناحیه T صورت (خصوصا در قسمت بینی و پیشانی) شکل گرفته باشند، چطور؟ 


در این صورت معمولا عوامل مختلفی، ازجمله استرس و رژیم غذایی، می‌توانند اثرگذار باشند. با این‌حال، یک حالت دیگر هم وجود دارد که کمتر کسی به آن توجه می‌کند: اگر جوش‌ها در ناحیه T صورت شکل بگیرند و همچنین در قسمت شقیقه‌های سر متمرکز شوند، به احتمال بسیار زیاد مشکل به استفاده از عینک مربوط است. 


دکتر داوال باناسالی، متخصص پوست‌ومو در شهر نیویورک درباره این موضوع می‌گوید: «بعضی عینک‌ها می‌توانند باعث شکل‌گیری تحریکات پوستی یا تشدید تحریکات پوستی شوند، خصوصا عینک‌هایی که از تکه‌های لاستیکی در قسمت دسته عینک‌ها استفاده می‌کنند». 


به‌گفته این متخصص، «بخش قابل توجهی از افراد به اشیای لاستیکی، ساخته‌شده از نیکل یا محصولات مشابه حساسیت پوستی دارند. به‌علاوه، بعضی از جوانانی که پوستشان چرب است، با استفاده از عینک دچار انسداد در غدد چربی در ناحیه بینی می‌شوند و این مشکل را به‌صورت شکل‌گیری جوش‌های پوستی در ناحیه بینی و اطراف آن تجربه می‌کنند». 


مجموعه این عوامل باعث می‌شوند که استفاده از عینک با نفوذ ذرات چربی و آلودگی به درون روزنه‌های پوستی همراه شود. تکرار این روند هم نتیجه‌ای ندارد جز شکل‌گیری جوش‌های پوستی. 


اگر شما هم مرتبا باید از عینک استفاده کنید، بهتر است که ابتدا صورت خودتان را با آب ولرم و محصولات شوینده شست‌وشو کنید و سپس از دو راهکار اثربخش زیر کمک بگیرید: 


1. لایه‌برداری پوستی 


دکتر باناسالی در چنین شرایطی، لایه‌برداری پوستی منظم را پیشنهاد می‌کند. این راهکار خصوصا در مواردی اثربخش است که عینک‌ها باعث نفوذ کردن ذرات چربی و آلودگی به درون لایه‌های پوستی شده باشند. بنابراین می‌توانید یک اسکراب استاندارد و ملایم تهیه کنید و از آن برای جداسازی سلول‌های پوستی مرده و تمیز کردن پوست کمک بگیرید. 


تاکید می‌کنیم که اسکراب انتخاب‌شده باید بسیار ملایم باشد و ترجیحا خاصیت آبرسانی هم داشته باشد. استفاده از تونرهای پاک‌کننده پس از پایان لایه‌برداری هم باکتری‌ها را دفع می‌کند و شرایط بهتری را برای پوست به‌وجود می‌آورد. 


2. فرصت تنفس را برای پوست فراهم کنید 


اگر مجبورید که بخش عمده روز را با عینک سپری کنید، باید برنامه مشخص و منظمی را برای تنفس پوست در نظر بگیرید. بنابراین عینک‌ شما باید پس از هر چند ساعت حتما از روی صورت برداشته شود تا پوست بتواند به‌راحتی تنفس کند. اگر از عینک برای کتاب خواندن یا کار با رایانه کمک می‌گیرید، همچنان باید فرصت مناسبی را برای تنفس پوست در نظر گرفته باشید. 


اگر نمی‌دانید که مشکل جوش‌های شکل‌گرفته در ناحیه T صورت همراه با ناحیه شقیقه‌ها به انسداد روزنه‌های پوستی برمی‌گردد یا به واکنش آلرژیک، مراجعه به متخصصان پوست‌ومو را به شما پیشنهاد می‌دهیم. 

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع: skincare

 

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو